SON DAKİKA

“Dengbêjlik Kürtlerin İlk Sözlü Tarihidir”

Bu haber 17 Şubat 2018 - 14:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sur sokaklarında 52 yıldır kilamlar seslendiren Dengbêj Naif Subaşı, Kürtlerin yüzyıllar boyunca yaşamış olduğu acı, keder, mutluluk, aşk ve göç gibi olayları dengbêjlik sanatı üzerinden bu günlere kadar aktarıldığını ifade etti. Dengbêjlik sanatının Kürt kültürü üzerindeki önemine de dikkat çeken Subaşı, “Dengbêjlik kültürü, Kürtlerin ilk sözlü tarihidir. Bu anlamda hayatidir ve Kürtlerin varlığıdır” dedi
Kürt tarihinin sözlü tarih aktarıcıları olan dengbêjlik geleneği aynı zamanda sanattaki yerini günümüz koşullarına rağmen canlı tutuyor. Dengbêjliğin nesiller arasında köprü görevi üstlendiğini dile getiren Dengbêj Naif Subaşı, Kürtlerin yaşamış oldukları acıları ve sevinçleri kilamlarıyla yansıtıyor. Diyarbakır’ın Hazro ilçesine bağlı Yerigüzel (Munisî ) köyünde 1959 yılında dünyaya gelen Subaşı, 8 yaşından beri dengbêjlik yapıyor. 1968 yılında ailesiyle birlikte Sur’a yerleşen Dengbêj Naif Subaşı, küçük yaşlarında dedesiyle sürekli dost meclislerine gelen dengbêjleri dinleyerek büyüdüğünü söylüyor.
Dengbêjlik duyguları anlatma yoludur…
Bölgedeki dengbêjlerin söylediği klamların kendisini çok etkilediğini ve o zamanlarda dengbêj olmaya karar verdiğini dile getiren Subaşı, dengbêjler içinde kendisini en çok etkileyenin Dengbêj Salihê Beynatê olduğunu belirtti. Zamanla etrafında gelişen olayların duyguda olgunlaşmasıyla dile aktarıldığını kaydeden Subaşı, Kürtlerin yüzyıllar boyunca yaşamış olduğu acı, keder, mutluluk, aşk ve göç gibi olayları dengbêjlik sanatı üzerinden bu günlere kadar aktarıldığını ifade etti. Olgunlaştıktan sonra halk arasında Munisli Dengbêj olarak anıldığını belirten Subaşı, 2007 yılında Diyarbakır’da Dengbêj Evi’nin açılmasıyla orada söylemeye başladığını, ancak şuanda sanatını halk divanlarında icra ettiğini kaydetti.
“Dengbêjlik kültürü, Kürtlerin ilk sözlü tarihidir”
Dengbêjlik sanatının Kürt kültürü üzerindeki önemine dikkat çeken Subaşı, “Dengbêjlik kültürü, Kürtlerin ilk sözlü tarihidir. Bu anlamda hayatidir ve Kürtlerin varlığıdır. Yaşanan olayları hangi bölgede neler yaşanmış, kim nerede ölmüş, hangi bölgede hangi ağa ve mir yaşamış, nerede büyük aşklar yaşanmışsa onlar üzerine ağıt, şiir, kaset ve stranlar, dengbêjin duygu süzgecinden geçerek dünden bugüne bir köprü kurmuş” diye özetledi.
Diyarbakır Yenigün

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat