SON DAKİKA

Hava Alanında Taksi Durağı Krizi

Bu haber 16 Şubat 2018 - 12:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Havaalanı Taksi Yolcu Taşıma ve İşletme Kooperatifi üyeleri, havaalanı taksi işletmesi ile ilgili mağduriyetlerini dile getirerek yetkililerden çözüm istediler. Belediye ise “İhalesiz rekabetsiz hat almışlar. Bu 400 bin TL verip hat alan esnafa haksızlıktır. İnsanlık dışıdır” diyerek duruma tepki gösterdi.
Bingöl Havaalanı taksi işletmeciliği işini ihale ile alan, taksi plakalarını İl Trafik Komisyonunda oy birliği ile alınan karar sonrasında çıkartan kooperatif üyeleri, bu karara dayanarak 11 adet taksi aldıklarını ve taksilerine taksimetre takıp sarıya boyadıklarını bildirdiler.
Belediye temsilcisinin karara imza atmasına rağmen daha sonra belediyenin itiraz dilekçesi verdiğini belirten kooperatif üyeleri, ‘itiraz dilekçesi ile birlikte karar alt komisyona gönderilmiş ve alt komisyon bir türlü toplanıp da bu iş hakkında kesin bir karar vermiyor’ şeklinde konuştular.
Mağdur olduklarını belirten üyeler, taksileri kredi ile aldıklarını, bir sürü borca girdiklerini, günden güne de borçlarının artıklarını söylediler. Yetkililerin bir an evvel bu işi çözmelerini isteyen üyeler, bu mağduriyete son verilmesi gerektiğini ifade ettiler.
Konuyla ilgili ilk etapta belediyeye başvurduklarını iddia eden üyeler, belediyenin kendilerine bahse konu alanın belediye sınırlarına dâhil olmadığını, bunu İl Komisyon kararıyla alabileceklerini ifade ederek belediye tarafından yönlendirdiklerini söylediler. Komisyona başvurup komisyondan olumlu yönde karar çıktığını, plakların ve numaralarının belirlendiğini, ayrıca buna istinaden borçlanarak araç alındığını, araçların tüm resmi işlemleri bittikten sonra komisyonda olur veren belediyenin tekrar itiraz dilekçesi vererek karara itiraz ettiğini belirttiler. Belediyenin neden olur verdiğini ve neden sonradan bu karara itiraz ettiğini anlamadıklarını söylediler.
Bingöl Havaalanı Taksi Yolcu Taşıma ve İşletme Kooperatifi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;
“S.S. Bingöl Havaalanı Taksi Yolcu Taşıma ve İşletme Kooperatifi olarak Devlet Hava Meydanlarına ait Bingöl Havaalanında Taksi işletmeciliği işini ihale ile almış. Kooperatifimizin talebi üzerine İl Trafik Komisyonu 05.10.2017 Tarih ve 2017/3 sayılı komisyon toplantısında 11 adet 12T2001-2011 serileri arasında Taksi plakası verilmesine oy birliği ile karar verilmiş. Kooperatif üyeleri Bu Karara istinaden kimi eşinin altınlarını satarak, Kimi kredi çekerek, Kimi de eşe dosta borçlanarak 11 adet sıfır km araç almış bu araçların sarı boyalarını yapmış, Taksimetrelerini takmış, Fenni muayene tespitlerini yapmış, Bağlı bulunduğu odaya kayıt yapmış ardından Trafik şubesine gitmiş orda Tescil işlemleri yapılmamış bekletilmiştir. Belediye Başkanlığının Trafik tescil ve Denetleme şube müdürlüğüne verdiği T plakasına itiraz dilekçesine istinaden ve Plakaların verildiği kararda Belediye Temsilcisinin imzası bulunmasına rağmen, İl Trafik Komisyonu 13.11.2017 Tarihli Toplantısında 11 adet 12T2001-2011 serileri arasında Taksi plakası verilmesi kararını iptal etmiş alt komisyona havale etmiştir. Ve aradan geçen bunca zamana rağmen bir ilerleme olmamış halen bekletilmekteyiz borçlarımıza borç üstüne borç gelmektedir. Oysaki Devlet Hava Meydanlarına ait bütün havaalanlarında T Plaka ile Taksiler Faaliyet göstermekte ve Havaalanına kira ödemekteler. Bingöl’de de biz Kooperatif üyeleri Havaalanına araç başına aylık kira ödemekteyiz ve bu süreçte 1.000.000.00.TL üstünde masraf etmiş çok mağdur durumdayız ve 5393 sayılı belediye kanununun 14 maddesinde yer alan (Ek fıkra 1.7.2006-5538/29 md.)”Sivil hava ulaşımına açık havaalanları ile bu havaalanları bünyesinde yer alan tesisler bu kanunun kapsamı dışındadır.” Amir hükmü gereğince söz konusu plakaların verilmesinde sakınca olmadığını düşünüyoruz, bu plakaların tarafımıza neden verilmediğini bizlerde bilmemekteyiz. Ayrıca mağduriyetimizin asıl sebebi de trafik komisyonunun bize araçların alınabileceği yönünde tebliğinden ötürü oluşmuştur. Yetkililerin bir an önce sıkıntımızı gidermelerini talep ediyoruz. Bizler usulsüz hiçbir beklenti içerisinde de değiliz. Yasal haklarımız neyse beklentimizde o yöndedir. Yetkililerin bu konuda bize yardımcı olmasını istiyoruz.”
İtiraz dilekçesi ile alakalı sorulan soruya cevap veren Belediye Zabıta Müdürü Mehmet Erdem, “Bir hizmet gidiyorsa bunu belediye olarak biz götürelim dedik. İhalesiz rekabetsiz hat almışlar. Bu 400 bin TL verip hat alan esnafa haksızlıktır. İnsanlık dışıdır. Alt komisyon da üst komisyon da red verdi. Bu sadece Belediyenin vereceği bir karar değil. Komisyonda Valilik, Milli Eğitim, Karayolları gibi birçok kurum var. Tüm bu kurumların aldığı bir karar sonrası bunlar red edilmiştir. Tekrar söylüyorum, Eğer hizmet verilecekse belediye verir. Trafik komisyonunda bunların hepsini belirttik. Şehir merkezindeki esnafları mağdur etmemek adına biz de buna karşı çıktık” şeklinde konuştu.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat