SON DAKİKA

HDP 3. Olağan Kongresi Ankara'da Yapıldı

Bu haber 11 Şubat 2018 - 18:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HDP 3. Olağan kongresi yoğun bir katılım ile Ankara’da gerçekleştirildi. Bingöl’den de vatandaşların katıldığı kongrede HDP Eş Genel Başkanlığı’na Pervin Buldan ve Sezai Temelli getirildi.
Kongrede mesajı okunan HDP’nin tutuklu eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Grup Başkenvekili İdris Baluken gerçekleştirilen kongrenin yeni bir umut ve heyecan yaratacağına inandıklarına dikkat çekti. Yapılan oylamanın ardından Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 823 delegenin oyunu alarak, HDP’nin yeni eş genel başkanları seçildi.
9 milletvekili cezaevinde bulunan ve 7 milletvekilinin de vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi 3. Olağan Kongresini Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongreye görevi devredecek olan HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay, yeni eş başkan adayları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekilleri salona birlikte giriş yaptı. Kongre salonuna giden yollar iş makineleri ve polis araçlarıyla kapatıldı. Kongrenin gerçekleştirildiği alanda polislerin yanı sıra parti görevlileri yoğun bir güvenlik önlemi aldı. Kongrede görevi devredecek olan HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay, yeni eş başkan adayları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekilleri salona birlikte girdi. Parti yöneticileri ve milletvekilleri salonda tur atarak partileri selamladı. Selamlamaya “İnadına beraber inadına HDP” şarkısı eşlik etti. Kongreye Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ve çok sayıda ülkedeki sol partilerden temsilci katıldı. Yabancı katılımcıların isimleri tek tek kürsüde okundu.
“Çözüm Afrin’e değil imralıya gitmektir”
HDP eş genel başkan adayı Pervin Buldan, kongrede yaptığı konuşmada, Müzakere ve çözüm sürecine dönülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Buldan, “Buradan bir kez daha iktidara çağrı yapıyoruz. Yol yakınken, bu ülke daha kan kaybetmeden bu politikalarınıza son verin. Acı ve yıkımlara neden olan savaş politikalarından vazgeçin. Çözüm savaşta değil barıştadır. Çözüm ölme ve öldürmede değil, yaşama ve yaşatmadadır. Çözüm Afrin’e girmede değil, İmralı’ya gitmededir” diye konuştu.
Demirtaş’ın kongrede okunan mesajından satır başları şöyle:
“HDP bir emekçi partisi olmuştur”
“15 aydan bu yana binlerce arkadaşımla birlikte rehin alınıp cezaevine konulmuş olmamız fiziken bizi ayırmış olsa da duygularımız ve düşüncelerimiz eskisinden daha güçlü bir şekilde yekvücut olmuştur. Bilmenizi isterim ki, kalbim olanca sıcaklığıyla Kongre salonunda atıyor. Eş Genel Başkanımız ve yeni Eş Genel Başkan adaylarımız kapsamlı değerlendirmeler yapacağı için ben sizlere sadece kısa bir mesaj iletmekle yetineceğim. Bu Kongre ile birlikte Eş Genel Başkanlık görevimi başka arkadaşlara devrediyorum. Bütün bu eksikliklerimizi, yetmezliklerimizi, hatalarımızı düzeltmek için de yeni Eş Genel Başkanlarımızın öncülüğünde, yeni yönetimimiz ile birlikte sizlere layık bir mücadeleyi ortaya koyma adına her yerde elimden geleni yapmaya devam edeceğimin sözünü veriyorum. HDP’de birlikte Eş Genel Başkanlık yapmaktan onur ve mutluluk duyduğum ve şu dakikaya kadar da seçilmiş Eş Genel Başkan olan Figen Başkanımıza, onun şahsında cezaevindeki bütün siyasi tutsaklara selam ve sevgilerimi gönderiyorum. İçerideki bütün arkadaşlarım adına da en büyük direnme ve dayanışma mesajını sizlere iletmek istiyorum.
“Amacımız etnik kimlik ayrımcılığını ortadan kaldırmak”
Bizim hayalimizdeki Türkiye ile faşizmin vaat ettiği Türkiye arasında en küçük bir benzerlik yoktur. Bu nedenle HDP ne kadar Kürt ezilenlerinin partisi ise o kadar da Türk ezilenlerinin partisidir. Partimizin temel hedeflerinden birisi de etnik kimlik ayrımcılığını ortadan kaldırarak, herkesi eşit ve özgür yurttaş kılmayı başararak, etnik temelli siyaset ihtiyacına son vermektir. Önümüzdeki dönem bir yandan faşizm ile mücadele, bir yandan da kritik seçimlere hazırlanmak gibi tarihi sorumluluklarımız vardır. Bu Kongre ile birlikte tarihi rol ve misyonlarımıza layık olacak bir çalışmayı hep birlikte ortaya koyacağız. Yeni Eş Genel Başkanlar ve yeni yönetimimiz etrafında kenetlenecek, tam bir yoldaşlık ve dayanışma ruhuyla mücadeleyi büyüteceğiz. Büyük direneceğiz, büyük kazanacağız.”
Yüksekdağ: HDP geleceğe umutla ve tarih bilinci ile yürüyor
Partinin eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ’ın kongreye gönderdiği mesajdan satırbaşları ise şöyle: “Memleketin dört bir yanından bütün renkleriyle, kimlikleriyle kongrede buluşan halklarımızı, kadınları, gençleri, emekçileri, inançları ve tüm demokratik bileşenlerimizi coşkuyla selamlıyorum. İşte bugün bütün duvarları, barajları, engelleri aşmış bir partinin kabına sığmayan ruhu ve hareketiyle bir aradayız. İnanıyorum ki; 3. Olağan Kongremizde halklarımızı kuşatan faşizmin aşıldığı, demokratik direnişe derin soluk verildiği bir dönemeç olacak. Bizler ise nice zulüm ve duraksız saldırı karşısında enerjimizi, coşkumuzu sadece haklılığımızdan, özgürlüğe, barışa, demokrasiye bağlılığımızdan alıyoruz. Tarih zalimliğine güvenenler ile haklılığına güvenenler arasındaki sayısız mücadeleye tanık olmuştur. Yine aynı tarih zalimliğine çok güvenen nice iktidarın, diktatörün boynunda mazlumların vebali ile çöküp gittiğini ve bitimsiz bir lanetle anıldığını da yazar. Bugün çürüyen ve çökecek olan bir iktidarın değil insanlığın sağlam temelleri üzerine kurulan ve yükselen yeninin zamanıdır. HDP bu yeninin tek temsilcisi olarak geleceğe umutla, güvenle ve tarih bilinciyle yürüyor. Bugünden yarına yeni demokratik siyasete, demokratik cumhuriyete ulaşacak olan da bu yol ve yürüyüştür.
Kongrede HDP’nin Tutuklu Grup Başkanvekili İdris Baluken’in Mesajı da Okundu
Buluken’in mesajı şöyle: “Üçüncü Büyük Kongremiz demokrasi, barış ve özgürlük adına yürüttüğümüz tarihi mücadelenin yaşandığı bir dönemde gerçekleşmektedir. Bu tarihi kongremizin gerçekleşmemesi için üç yıla yakın bir süredir yürütülen siyasi soykırım operasyonlarının amacı siyasi mücadelemizi tamamen tasfiye etmekti. Bugün gerçekleştireceğimiz kongre siyasi soykırım operasyonlarının sonuca varamadığının kanıtıdır. Aynı şekilde halklarımızın kongremize yönelik taşıdığı coşkunun kendisi siyasi soykırım operasyonlarına en büyük cevaptır. İçerideki koşullar ne olursa olsun, mücadelemizin zafere ulaşacağı güne kadar kararlı irademizi tereddüt etmeden sürdüreceğimizi tüm halkımızın bilmesini isteriz. Özgürlük iradesini hapsedebilecek dört duvarı tarih henüz keşfetmemiştir. Bizler de fiziksel esaret altında olabiliriz, ama düşünsel olarak özgürüz ve hiç olmadığı kadar özgürlük iradesini taşımaya devam ediyoruz. Bilinmelidir ki, bu tarihi süreçte aydınlığa çıkacağımız günler de yakındır. Tüm bu duygu ve düşüncelerimle eski yönetimdeki arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunar, yeni yönetimimize başarılar dilerim.”
Temelli: Milli mutabakat milli felakettir
Son olarak kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkan Adayı Sezai Temelli de şunları söyledi;
“Umutla ve cesaretle geldiniz ama gelirken bir rekora da imza attınız. Dünyanın GBT (Güvenlik Bilgi Taraması) rekorunu kırdınız. Bugün aramızda olması gereken binlerce arkadaşımız bizimle değil. On binden fazla arkadaşımız gözaltına alındı son birkaç yılda. Bu arkadaşlarımızın büyük bir kısmı tutsak. Bir suçları olduğu için değil bir sevdaları olduğu için tutsaklar. Biz bu sevdadan vazgeçmeyeceğiz. Bu kongre, bu sevdanın ispatı.”
 

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat