SON DAKİKA

Şehir ve Gençlik Paneli Yapıldı

Bu haber 07 Şubat 2018 - 18:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde ‘Şehir ve Gençlik’ konulu Panel Yapıldı.
Panele, Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, kurum amirleri ve gençler katıldı.
“COĞRAFYA İTİBARİYLE ZOR BİR BÖLGEDE YAŞIYORUZ”
Öğrencilerin yoğun bir katılım ile ilgi gösterdikleri panelde ilk olarak Bingöl Valisi Ali Mantı konuştu. Üniversitede ve öğrencilerle birlikte olmaktan duyduğu heyecanı ve memnuniyeti ifade eden Vali Mantı şöyle konuştu: “Coğrafya itibariyle zor bir bölgede yaşadığımızı ve bu bölgenin son derece pahalı topraklar olduğunu, burada yaşamanın bedelinin ağır olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ağır ve pahalı topraklarda, kendimizi idame ettirebilme ve geleceğimize güvenle bakabilmek için en önemli şart, gençlerimizi bilinçlendirmek, tarih şuurunu verebilmek, gelecekteki tehlikeleri veya tehditleri görebilmekten geçiyor. İstikbal dengesini çok iyi kurabilmemiz lazım. Mazisini bilmeyen topluluklar istikbale güvenle bakamazlar. Bizde nereden geliyoruz, nereye gidiyoruz. Bunları çok iyi bilmemiz lazım. Çok iyi tahlil etmemiz lazım.”
“GÜCÜN HER TÜRLÜSÜ ŞEHİRDE ORTAYA ÇIKAR”
Panelin ikinci konuşmacısı ise Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi‘ydi. Gençliğin ve bilginin önemine değinen Barakazi, “Gençlik her zaman toplumun dinamiğidir. Elbetteki tecrübe, birikim ve bilgi çok önemlidir. Fakat bütün birikimi harekete geçiren gençliktir. O yüzden de gençlik olmazsa, şehir çok büyük olsa bile, şehre hakim olabilecek hava atalet havası olacaktır. Gücün her türlüsü yine şehirde ortaya çıkar. Bugün dünyada, ülkemizde de hatta şehrimiz ölçeğinde de düşündüğümüz de her türlü güç şehirde ortaya çıkar. Orada bir araya gelir ve yine dönüşecekse oradan o dönüşüm başlar. İstanbul en büyük şehrimiz. Baktığımız da ekonomimiz, borsamız orada döner. Siyasi bir gücümüz de İstanbul ve Ankara’dadır. Özellikle devletler için önemi olan gücün temel noktası şehirlerdir” ifadelerini kullandı.
“TOPLUMUN DİNAMİK KESİMİ GENÇLERDİR”
Panelin son konuşmacısı ve moderatörü Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ise “Toplumun dinamik kesimi gençlerdir… Gençliği iyi yetiştirmeliyiz. Gençliğe daha fazla zaman ayırmalıyız. Gençlik için yaşam alanlarını daha kaliteli kılmalıyız. Gençler geleceğimizin mirası ve sermayesidir… Özellikle zaman ve gençlik iyi değerlendirilmelidir. Esas olan ömrün iyi değerlendirilmesidir” dedi.

Bingöl Net

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat