SON DAKİKA

Malatya Kayısısı Bakın Nasıl Tanıtıldı

Bu haber 04 Şubat 2018 - 12:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TRT’nin son dönemlerdeki en popüler dizisi olan Payitaht Abdülhamid’in yayınlanan son bölümüne Malatya’nın ünlü kuru kayısısı damga vurdu.
Dizinin önceki hafta ekrana gelen 36. Bölümünde, Osmanlı İmparatorluğu Hükümdarı Sultan 2. Abdülhamid sarayda Alman İmparatoru 2. Wilhelm’i ağırlarken, misafirine kuru kayısı ikramında bulunur.
Alman İmparatoru Wilhelm, kuru kayısı ile ilk defa tanışmaktadır ve lezzetinden olağanüstü memnun kalmıştır. Sultan Abdülhamid’e, “Hiç böyle bir şey tatmamıştım?” diyerek şaşkınlığını ve memnuniyetini ifade eder.
Sultan 2. Abdülhamid konuğunun kayısıyı sevmesinden memnun olmuştur ve gurur duyan bir duyguyla, “Kuru kayısı… Malatya’dan Ahmet Efendi gönderdi. Kansızlığa, kalbe, göze, astıma her derde deva…” diye kayısıyı anlatır.
Alman İmparatoru, Sultan Abdülhamid’in bu sözleri üzerine “Bu müthiş… Almanya’ya ithal edelim” şeklinde karşılık verir. Alman İmapartoru’un bu teklifini, Sultan Abdülhamid, “Mümkündür” şeklinde cevaplar.
Peki Ahmet Efendi kim?
Sultan 2. Abdülhamid’in kayısıları gönderen kişi olarak adını verdiği ‘Ahmet Efendi’ ise Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’dan başkası değil.
Dizinin senaryosunda yer alan ‘Malatya kayısısı öyküsü’ Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın Payitaht Abdülhamid dizi setine farklı zamanlarda Malatya kayısısı göndermesi ile başladı.
Dizi setindeki oyunculara ve yapımcı Yusuf Esenkal’a kayısı gönderen Ahmet Çakır’ın bu jestine dizinin yapımcısı Esenkal da, Malatya kayısısını senaryoya dahil ederek karşılık verdi.

Yeni Malatya Gazetesi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat