SON DAKİKA

Bal Ormanında Sona Gelindi!

Bu haber 31 Ocak 2018 - 16:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’ün Genç İlçesi Doğanca köyünde 33 hektarlık alanda yapılan Bal Ormanı, yüzde 80 oranında tamamlandı. Yaklaşık 150 bin TL bütçe harcanan ormanda, 12 bine yakın fidan dikildi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen toplantıda, Genç İlçesi Doğanca Köyü’nde ‘Doğanca Bal Ormanı’ oluşturulacağı duyuruldu.
Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’nin farklı bölgelerinde toplamda 30 Bin 385 hektarlık alana yayılmış, en küçüğü 4 hektar, en büyüğü ise 2 Bin hektara yaklaşan 231 adet bal ormanı bulunurken, bitki florası zenginliğiyle Türkiye’nin ilk sıralarında yer alan Bingöl’de yapılması duyurulan bal ormanı projesine start verilmemişti.
SONA GELİNDİ!
Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, Genç İlçesi Doğanca Köyünde 33 hektar alanda Badem, Alıç, Ahlat, Yabani Elma, Kuşburnu, Ailantus, Dut ve Sedir fidanları dikildiği öğrenildi.
2016 yılında tesis edilmeye başlayan bu bal ormanı projesinde çalışmaların devam ettiği, 2018 yılı içinde ise kovan koyma yeri ile havuz ve çeşme yapılması hedefleniyor.
150 BİNE YAKIN BÜTÇE, 12 FİDAN
Doğanca Bal Ormanı projesine yaklaşık 150 bin bütçe ayrıldığını öğrenilirken, 33 hektarlık alan içine 12 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. Bakanlığının bütçe konusunda kota koymadığı öğrenilirken, bal ormanından birçok arıcının faydalanacağını belirtildi.
İKİNCİ BAL ORMANI PROJESİ ONAYLANDI
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatının ardından hızlı bir şekilde tamamlanan Doğanca Bal Ormanı’nın yüzde 80 tamamlanmasının ardından, ikinci bir bal ormanı hazırlığına başlayan Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, projenin onaylandığını ve çalışmalara bu yıl içinde başlanacağını aktardı.
Genç Gazetesi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat