SON DAKİKA

Bingöllü Çocuklar Bilim Kampında

Bu haber 29 Ocak 2018 - 12:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bakanlığın sosyal hizmet modellerinden faydalanan akademik başarısı yüksek çocuklar için düzenlenen kampa, Bingöl ve Isparta’dan 26 çocuk katıldı.
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK arasındaki ortak çalışma sonucu düzenlenen Bilim Kampı TÜSSİDE tesislerinde yapıldı. Sömestr tatilinde iki grup halinde planlanan kampların ilki 21 – 26 Ocak tarihlerinde gerçekleştirildi.
Sömestr tatili için planlanan ikinci kamp 28 Ocak- 2 Şubat 2018 tarihlerinde Muş, Bingöl, Isparta ve Giresun’dan 26 çocuğun katılımı ile gerçekleştirilecek. İki dönem halinde programlanan kamplara 13-14 yaş aralığındaki 52 öğrenci iki ayrı grup halinde katılıyor.
Üniversitelerden Rehber Öğrenciler
Bilim Kampı için Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinden seçilen mentör öğrenciler, akademik danışmanlar ve uzman araştırmacılar tarafından; kişisel gelişim, öz güven kazanma ve temel bilimlerden oluşan bir program hazırlandı.
Bilim kampı, TÜBİTAK enstitülerinin bilimsel ve teknolojik ve insan kaynağı altyapısına dayandırılarak gerçekleştirildi. Kamp, bilim insanlarıyla yapılacak etkileşimli çalışmalar yardımıyla bilim dünyasının ulaşılabilir olduğunu öğrencilere göstermeyi hedefliyor.
Program kapsamında öğrenciler, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü ve Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsünü ziyaret ederek araştırmacıları ile birlikte deneyler ve eğitsel etkinlikler gerçekleştirdi. Program kapsamında ayrıca Alternatif Enerjiler, Hareket ve Sürtünme, Robot Atölyesi gibi ağırlıklı olarak fen bilimleri alanında pek çok atölye yer aldı. Öğrenciler ayrıca İzmit Bilim Merkezini ziyaret de ettiler. Son olarak öğrencilerle liderlik ve stratejik düşünme becerilerinin de geliştirilmesine yönelik eğitsel çalışmalar ve sanat atölyeleri ile ekip çalışmaları yapıldı.
Keyifle öğreniyorlar
Projede, sosyal hizmet modellerinden yararlanan akademik başarısı yüksek çocukların gözlem, keşif, sorgulama, problem çözme ve model oluşturma becerilerini geliştirmelerini hedefleniyor. Çocukların söz konusu becerileri kullanarak farklı disiplinlerin nasıl bir arada çalıştıklarını uygulamalarla özümsemeleri ve günlük yaşamlarındaki sorunların bilimsel tekniklerle nasıl çözümleneceğinin atölye çalışmaları ile farkına varmalarının amaçlandığı çalışmanın keyifli geçmesine de ayrıca dikkat ediliyor.
Katılımcıların TÜBİTAK enstitülerinde bilim insanlarıyla tanışma, onlarla etkinlikler yapma, bilimsel araştırmaları ve bilimsel araştırma ortamlarını daha yakından gözlemleme fırsatı bulduğu TÜSSİDE Bilim Kampı, öğrencilere bilimsel gerçeklerin ve kavramların günlük hayatla ne kadar ilişkili olduğunu ve bilimle uğraşmanın zevkli ve eğlenceli olabileceğini göstermeyi amaçlıyor
Kampta neler var?
TÜSSİDE Bilim Kampı’nda bilimin çeşitli dallarıyla ilgili eğlenceli etkinlikler içeren atölye çalışmaları yer alıyor.
Bu atölye çalışmalarının bir kısmı TÜBİTAK’ın Marmara Araştırma Merkezi yerleşkesinde yer alan araştırma enstitülerinde, bu enstitülerde araştırma yapan bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşiyor.
Katılımcılar, kamp süresince serbest saatlerde diledikleri gibi oyunlar oynayabiliyor, spor ya da sanat etkinliklerine katılabiliyorlar.
Kampta olmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Bingöllü çocuklar başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Selahattin Güven ve emeği geçen herkese teşekkür etti.


Haber Merkezi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat