SON DAKİKA

"SÜTBİR Bingöl İçin Gurur Kaynağıdır"

Bu haber 26 Ocak 2018 - 15:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sütbir İşletmesi sahibi Mehmet Agit Karagöz, yerel yatırımcıların desteklenmesinin yerel kalkınma üzerindeki etkisini anlattı.
Sütbir’in kuruluşundan günümüze nasıl geldiği ile ilgili bilgi veren Karagöz, bölgeye yapılan yatırımların önemine dikkat çekerken hibe desteklerinin de bilinçli bir şekilde kullanılarak yatırıma dönüşmesinin de önemine vurgu yaptı.
“SÜTBİR SADECE SOLHAN İÇİN DEĞİL BİNGÖL İÇİN DE GURUR KAYNAĞIDIR”
Sütbir’in kuruluşu hakkında bilgi veren Karagöz, şu ifadeleri kullandı: “Üretime başladığımız günden bugüne yani 2012-2018 zaman zarfında birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldık. Şartları zorlayarak verdiğimiz mücadele bizi bugüne getirdi. Sütbir markasının Doğu ve Güneydoğu’da bilinirliliği her geçen gün artmakta olup geleceğe daha emin adımlarla ilerlemektedir. Mevcut tesise sığamaz hale gelen üretim akışımız yeni bir tesis için arayışa sevk etmiştir. 2018’de kapasiteyi artırmanın yanında ek tesis mecburiyeti doğurmuştur. Sütbir sadece Solhan için değil Bingöl ilimiz içinde emin adımlarla gurur kaynağı olmaya devam etmektedir. Bingöl’de süt ürünleri sektöründe beş firma üretim yapmakta olup ulusal firmalara karşı market reyonlarında rekabet eden tek markayız. Kaliteli ve doğal ürün üretme felsefemiz, yeni inovasyon çalışmalarına sevk etmektedir. 2018 yılında dört yeni ürün çalışmamız vardır. Kısa sürede raflarda yerini alacaktır. Bu ürünlerde ilki tüketildiğinde bir çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendiren Pilton Otlu Tulum Peyniri çalışmamız olacak. Etiket ambalaj ve deneme ürün süreci tamamlandıktan sonra seri üretim başlayacaktır. Pilton otunun çökelekte kullanımı uzun bir geçmişe dayanmakta olup otun salamurada olgunlaştırılarak kullanımını ilk defa Türkiye’de biz uygulayacağız. Solhan için yerel bir ürün kaynağı yapmayı hedefliyoruz.”
“HİBE DESTEKLERİNİN BİLİNÇLİ YATIRIMA DÖNÜŞÜMÜ ÇOK ÖNEMLİDİR”
Sütbir’in 6 adet çiftlik ve yüzlerce süt üreticisinden süt aldığını belirten Karagöz, “Solhan’da üreticilerin yavaş da olsa üretim çıtasını her geçen gün artırdıklarını görüyor ve bizi gelecek adına umutlandırıyor. Devletin verdiği hibe desteklerinin bilinçli yatırıma dönüşümü çok önemlidir. Hibeye odaklanarak yatırım yapan çiftçilerin çok uzun mesafe alamadıkları görülmekte olup devletin verdiği desteğin hibe den çok heba olmasına sebep olmaktadır. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine çok büyük görevler düşmektedir. Doğru yatırımcıyı tespit edip geliştirilmesi ve yatırımın organize olana kadar gözetim altında tutulması gerekiyor. Aksi durumda yatırımdan çok mağduriyet doğar. Bölgemizde hayvancılığın gelişmesi için tarımın reforme edilişiyle mümkün olabilir. Türkiye’nin en büyük markaları gelse dahi bir yerden sonra pes edeceklerdir. Perakendeciliğin tekelleştiği bölgemizde alt yapı olamadan ekonomiye mesafe aldırmadan bölgemizin yatırım yapılabilirliğinden bahsetmek doğru değildir. Yerelde kalkınma olmadan ulusal yatırımcıları bölgemize gelmesini sağlamak sektörsel tekelleşmeden öteye gitmez. Bu firmalara sınırsız destekler verileceğine sınırlı desteklerle yerel kalkınmanın teşvik edilmesi daha iyi ve kalıcı sonuçlar doğurur. Ulusal bir firmanın ilimizde yatırım yapması için adeta yalvarılıyor. İlimizin ekonomisi bir firmaya kalmışçasına hareket eden İlimizin siyasetçilerini anlamak mümkün değildir. Bu durumu günü kurtarma siyasetinin ekonomiye yansıması olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.
Solhanın Sesi

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sperrmuellberlin.org

    abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat