SON DAKİKA

Diyarbakır'da Zabıta Ekipleri 87 Bin 610 Denetim Gerçekleştirdi

Bu haber 26 Ocak 2018 - 21:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, 2017 Ocak ile Aralık ayları arasında, seyyar satıcı, toplu taşıma araçları, kaçak yapı, işyeri ruhsat ve kaldırım işgali vb. olmak üzere toplam 87 bin 610 denetim gerçekleştirdi.
Yaşanılabilir bir kent oluşturmak için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, 2017 Ocak ile Aralık aylarında kent merkezinde toplu taşıma, kaçakyapı, işyeri ruhsat ve kaldırım işgali olmak üzere toplam 87 bin 610 denetim gerçekleştirerek belediye mevzuatına aykırı şekilde hareket eden, 3 bin 133 işyeri hakkında cezai işlem uyguladı.
9 bin 315 işyeri denetlendi
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde toplam 9 bin 315 işyerini denetledi. Belediye mevzuatına uymayan bin 955 işyerinde “durum tespit tutanağı” düzenlendi ve 521 işyerine cezai işlem uygulandı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar ilçesinde yer alan Sebze Meyve Hali Kompleksi içinde yer alan işyerlerini temizlik, işgal ve yanlış araç park etme bakımından denetime tabii tutu. Zabıta ekipleri 9 ay süresince hal kayıt sisteminde bulunan 12 bin 571 araç ve işyerini denetledi. Araçları meyve ve sebze hali içinde yanlış şekilde park ederek yaya ve araç trafik akışına engel olan 5 bin 649 araca müdahalede bulunuldu ve 5 bin 681 işyeri işgal ve temizlik konularında denetimi gerçekleştirildi. Sebze Meyve Hali Kompleksi içinde yer alan 163 işyeri hakkında “durum tespit tutanağı” düzenledi.
Kent merkezinde görüntü kirliliğini önlemek amacıyla ortak kullanım alanlarında işgal ve rahatsız edici unsurların bertaraf edilmesi kapsamında zabıta ekipleri, 4 bin 180 seyyar satıcıya müdahalede bulundu. Trafik akışını tehlikeye atan ve kent içinde yer alan 13 bin 960 dilenci ile yaya akışını engelleyen işyeri önünde yer alan bin 597 tezgah, dolap ile (afiş ve tabela) reklam unsuruna müdahale etti.
Toplu taşıma araçlarına sıkı denetim
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentte trafik akışının sorunsuz bir şekilde ilerlemesi amacıyla toplu taşıma araçlarını çalışma ruhsatı, ücret tarifesi, güzergâh, durak dışı indirme bindirme, yolcuya hakaret, ücretsiz kartlar, sigara kontrollü, kılık kıyafet ve vatandaş şikayetleri vb. konularında sıkı bir şekilde denetledi. Zabıta trafik ekipleri, kontrollerde 53 bin 656 aracı denetimden geçirdi, 880 araç hakkında “durum tespit tutanağı” düzenledi ve 2 bin 424 toplu taşıma aracı ile ticari taksi hakkında cezai işlem uyguladı. Toplu taşıma ve ticari araçlar dışında ekipler, kent içinde bin 399 ağır tonajlı aracı denetleyerek belediye mevzuatına aykırı hareket eden 154 araca cezai işlem gerçekleştirdi. Kent merkezinde işgal durumunda bulunan 15 bin 797 araca müdahale edildi, yanlış parktan dolayı 747 araç ve tespit edilen 93 hurda araçtan 40’ı çekici vasıtasıyla belediyeye ait park alanına çekildi.
Kaçak yapılarla mücadelede Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 44 kaçak yapının yıkımını gerçekleştirirken kentin farklı yerlerinde yer alan 52 kaçak büfeye müdahalede bulundu.
Haber Merkezi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat