SON DAKİKA

Çocuklar Gripten Nasıl Korunur?

Bu haber 24 Ocak 2018 - 13:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hemen hemen bütün yaş gruplarını etkileyen grip virüsü, çocuklarda bazen akciğer, kalp, beyin, karaciğer ve kas gibi organları etkileyen bozukluklara, özellikle iki yaş altı çocuklarda yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara yol açabiliyor.

Grip nedeniyle hastaneye yatış oranının en sık iki yaş altında, özellikle da altı ay altı çocuklarda fazla olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Lale Seren, bulaşmaları önleyebilmek için çocuğun ateşli olduğu dönemde kreşe veya okula gönderilmemesi gerektiğine dikkat çekti.
İnfluenzanın; iki-üç günlük kuluçka döneminden sonra aniden başladığını, klinik bulguları değişken olmakla beraber sıklıkla ani gelişen ateş, baş ağrısı, kas ağrısına eşlik eden öksürük ve boğaz ağrısı ile seyrettiğini aktaran Dr. Seren, çocuklarda grip hastalığının nasıl seyrettiği hakkında şunları söyledi:
“Daha önce virüs ile karşılaşmamış olduklarından çocuklarda erişkinlere göre daha yüksek ateş, ateşli nöbet, lenf bezi büyümesi, daha fazla sindirim sistemi tutulumu ( bulantı, kusma, ishal ) ve daha az solunum sistemi bulguları (kuru öksürük, burun akıntısı, boğazda yanma) gözlenebilir. Bu durum, tanıda güçlüklere neden olmakta ve gereksiz antibiyotik kullanımını arttırabilmektedir. Yenidoğanlarda, küçük çocuklarda ve bağışıklığı baskılanmış bireylerde klinik tablo değişik olabilir ve tanı güçlüğü yaratabilir.
ATEŞ, GENELLİKLE ÜÇ GÜN SÜRÜYOR
Ateş düştükten sonra tekrar bir yükselme saptanabilir. Öksürük ve halsizlik haftalarca sürebilir. Oluşabilecek problemler mutlaka yakından izlenmelidir. Hastalık belirtilerinin uzun sürmesi, ateşin 3 günden fazla devam etmesi, iyileşme belirtileri olduktan sonra tekrar ateşin ortaya çıkması, solunum sıkıntısı belirtilerinin olması, bilinç durumunda değişiklik ve yeterli sıvı alamama ve beslenme güçlüğü olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
GRİP NASIL BULAŞIR?
İnfluenza enfeksiyonu, kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaşır; ancak bulaşmada yüzeylerin rolü büyüktür. Kişi virüs barındıran masa, kapı kulpu, oyuncak gibi yüzeylere temas ettikten sonra temasta bulunan elini gözüne veya ağız mukozasına değdirirse bulaşma olur. Bu yol, özellikle çocukların enfekte olması açısından çok önemlidir.
Bulaştırıcılık belirtilerin başlamasından bir-iki gün önce ve ateş düşmesini takip eden birkaç güne kadar olmaktadır. Tanısı için; burun sürüntüsünden yapılacak basit bir test ile tanı doğrulanabilirse de testin negatif kalması hastalığı dışlamaz. Gerekli durumlarda daha detaylı testler uygulanabilir.

HASTALANMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

– Özellikle el temizliğine dikkat edilmeli, eller sık sık yıkanmalı,
– Maske kullanılmalı. (cerrahi maske yeterlidir.)
– Hasta kişilerle temastan kaçınılmalı.
– Kalabalık mekanlardan uzak durulmalı.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDIRIN!

Vücudun doğal savunma sistemini korumak ve güçlendirmek için sağlıklı yaşam kurallarının temelini oluşturan besinlerin önemli rol oynadığına vurgu yapan Dr. Lale Seren’in, çocukları grip gibi hastalıklardan korumak için yapılabilecekler konusundaki önerileri ise şu şekilde:

– ANNE SÜTÜ:
Çocukları enfeksiyonlara karşı koruma anne sütü vermekle artar. Doğumdan itibaren ilk 6 ay tek başına, daha sonra tamamlayıcı gıdalarla beraber 2 yaşına kadar anne sütü verilmesi bebeğin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayacaktır.
-Anne sütü yanında bebek ve çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi vücut direncinin sağlanması açısından çok önemlidir. Bebek ve çocuk beslenmesinde yağ, protein, karbonhidrat ve vitamin-mineral ve eser elementler yönünden her yaşa uygun beslenme yapılmalıdır.
– Uygun yaş grubuna göre; çocuk için her gün süt –süt ürünleri (yogurt-ayran ve kefir gibi fermente ürünler) tüketimi, yumurta, et, meyve-sebze, tahıllar ve baklagillerin tüketilmesi dengeli olmalıdır. Vücudun yapıtaşı protein kaynaklarını almak çok önemlidir, özellikle yumurta en değerli protein kaynağı olup çocuk beslenmesindeki yeri önemlidir. Et ürünlerinden kırmızı et ve balık vazgeçilmezdir. Özellikle balıklardan somon, hamsi, mezgit, uskumru bol miktarda omega 3 balık yağı içerdiklerinden çocuklarda vücut direncini artırmanın yanı sıra beyin ve göz gelişimi için de çok önemlidir.

-D VİTAMİNİ:
Son yıllarda D vitamininin sadece kemik ve diş yapısını güçlendirmediği aynı zamanda eksikliğinde üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının arttığı saptanmıştır. Ülkemizde 2 yaşa kadar olan çocuklara düzenli D vitamini verilmesine karşın daha sonra D vitamini kullanılmamaktadır. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan D vitamini eksikliği için doktor kontrolünde uygun desteğin verilmesi gerekir.
Ayrıca çocuk ve bebekleri sigaradan korumalı, evde sigara içilmemeli ve çocuklar sigara içilen ortamlardan uzak tutulmalıdır. Gripten korunmada en etkin yol aşının yapılmasıdır. Grip aşısı koruyucudur. Özellikle her yıl riskli kişilerin aşılanması oldukça önemlidir.

HASTA ÇOCUKLARA DİKKAT!

– Evde istirahat edin.
– Öksürme ve hapşırma sırasında tek kullanımlık mendil kullanın.
-Ellerin sık sık yıkanması gerektiğini unutmayın.
– Bulaşmaları önleyebilmek için hasta olan çocukları ateşli olduğu dönemde kreşe veya okula göndermeyin.
NTV

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat