SON DAKİKA

Sancak Beldesi İlçe Olmak İstiyor!

Bu haber 22 Ocak 2018 - 13:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

30 ilde uygulanan büyükşehir yönetim yapısının genişletilerek bütünşehir olacak 51 il içinde yer alan Bingöl’de, mahalle statüsüne düşecek olan beldelerden Sancak Belde belediyesi, ilçe olması için girişimlere başladı.
Beldelerin ve Köylerin mahalle olacağı, bütünşehir yönetim sisteminde ilçe olması için girişimlere başlayan Sancak belediye başkanı Nusret Koçin, 13 Ocak’ta Ak Parti 6. Olağan kongresine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğu brifingi, Bingöl Haberci 12 gazetesi ile paylaştı.
Koçin, Sancak Beldesinin niçin ilçe olması gerektiğini gerekçeleri ile şu şekilde dile getirdi: “Sancak Belediyesinin kapatılarak mahalle statüsüne dönüştürülmesi bölgemiz açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Kısa ve öz şekilde Beldemizin belediyelikten çıkarılması halinde meydana gelebilecek olumsuz sonuçları, Belediyenin faydalarını, İlçe olması halinde bölgeye ne tür katkılar olabileceği hususlarını aşağıda sıralamış bulunmaktayım:
1- Sancak’ın Kuzey İlçelerinin kapısı konumunda olduğu ve güvenlik açısından önemli bir yer tutmaktadır. Gerek Jandarma gerekse Emniyet, gerekse de diğer güvenlik birimleriyle yaptığımız görüşmelerde Sancak’ın güvenlik açısından stratejik öneme sahip olduğu, Belediyelikten çıkarılması halinde güvenlik açısından önemli bir eksikliğin hissedileceği, dolayısıyla Sancak’ın ilçe olma durumuyla ilgili kurumlarından fikir alınması halinde uygun raporunu vereceklerini şifahi olarak dile getirmişlerdir.
2-Halkımızın en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır. Belediyemiz ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa yürüttüğü programlar ve koordinasyon çerçevesinde hayvancılığa önemli katkılar sağlamaktadır.
3-Kuzey İlçeleri diye tabir edilen bölge, terör olaylarının yoğun olarak yaşandığı ve terör propagandasının bazı kesimlerde karşılık bulduğu bir bölgedir. Belediyemiz ürettiği hizmetlerle, yaptığı yatırım hamleleriyle, kardeşliği pekiştirecek adımlarla, bu propagandalara karşılık vermektedir. Burada Belediyemiz Devlet-Millet arasında bir köprü görevi görmektedir.
4- Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla Sancak kabuğunu kırmaktadır. Gençlik Merkezi, Tepe Park, yol yapımları, alt yapı v.b. çalışmalar bir belde belediyesini aşan bir şekilde hizmetlerimiz devam etmektedir.
5- Çalışmaları devam eden Sancak Barajı yapımı, YPK (Yüksek Planlama Kurulu) tarafından yatırım programına alınan Bingöl-Kartal-Sancak-Kiğı yolu, talebinde bulunduğumuz ve finale kaldığımız Murat Havzası projelerini kurumlar arası özel bir koordinasyon şekilde yürütmekteyiz. Bu projeler bir belde belediyesini çok aşacak bir şekilde en az bir ilçe belediyesinin yürütebileceği işlerdir. Sancak’ın ilçeye dönüştürülmeden Belediye idaresinden çıkarılması bölgemizi ciddi yatırımlardan yoksun bırakacaktır.
6- Belediyemiz sadece kendisine bağlı bulunan 8 mahalleye değil, Sancak Bölgesindeki toplam 21 köye sosyal içerikli hizmet vermektedir. Cenaze defin işlemleri, taziye evi, cami yapımı vb. bazı durumlarda diğer komşu ilçelerin köylerine dahi hizmet götürmektedir. Sancak bir belde belediyesi olmasına karşın Kuzey İlçelerinin kapısı ve merkezi konumunda olduğundan bütün bölgeye imkânlar çerçevesinde yardımcı olmaya çalışmaktadır.
7- Sancak, 21 köy olmasına rağmen sağlık hizmeti, tek doktor ile aile hekimliği tarafından sağlanmaktadır. Kış aylarında meydana gelen yoğun kar yağışında yollar kapanınca acil hastalarımız zor durumda kalmaktadır. İlçe olmamız halinde beraberinde gelecek hizmetlerle beraber ilçe devlet hastanesinin/entegre hastanesinin kurulmasıyla birlikte sağlık yönünden yaşanan sorunlar büyük oranda çözülmüş olur.
8- Göç verilmesinin önemli sebeplerinden biri de sağlıklı bir eğitimin yapılamamasıdır. Bir öğretmenevinin olmayışından dolayı öğretmenlerimiz barınma sorunları yaşamakta ve bu da eğitimin verimini düşürmektedir. İlçe olmakla birlikte yapılacak kurum ve tesislerle beraber eğitim daha kaliteli olacaktır.
9- Belediyemiz bölgemiz için ciddi bir istihdam aracıdır. Türkiye İş Kurumu Bingöl İl Müdürlüğü ile Belediyemiz arasında yapılan protokollerle Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 2010-2017 yılları arasında yaklaşık 200 kişi, 6-9 ay arası süreliğine Belediyemizde istihdam edilmiştir.
10- İşsizlik başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı Bölgemiz göç vermektedir. Sancak’ın Belediyelikten çıkarılması halinde bölgemiz yoğun bir göç verecektir.”
Bingöl Haberci 12

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat