SON DAKİKA

Nereye Doğru Gidiyor Bu Memleket?

Bu haber 21 Ocak 2018 - 10:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yıllar önce Bingöl’e temel atan Kapitalist sistem, çıldıran müteahhitlerle beraber doruğa çıkmaya başladı. Süper ötesi bir rantla yapılan çift katlı dükkânlara sahip yapılar, şehrin mimari görüntüsünü öldürse de alafrangalığını ve albenisini yükseltiyor. Artık dükkânsız bir yapı bulmamak neredeyse imkânsız. Kat karşılığı arsa alan müteahhitler, dairelerin çoğunu arsa sahiplerine vermek durumunda kaldıkları için, kurtuluşu binanın iki katını dükkân yapmakta buluyorlar. Aylık dükkân başı beş bin lira kira bin bereket.  Veya bir dükkânı asgari bir trilyona satmak da iki bin bereket. Mevzu müteahhitlerin ne kadar kazandığı değil. Mevzu, rantlara feda edilen bir şehir. Kaçımız farkındayız bilemiyorum; Bingöl öldü. Son yıllarda yapılan kaç bina yeşil alanlara veya bahçelere sahip. Bilinçli veya bilinçsiz şehrin mahalle kültürü yerle bir edildi. Eskiden iyi kötü bir mahalle kültürüne sahip olan Bingöl,  tamamen çarşılaştı. Çarşı da ne çarşı ha! Allah hökümetimizden razı olsun ki bir üniversite açtı Bingöl’e! Şehir hem kültür olarak hem de mimari olarak tamamen üniversiteye göre şekil almaya başladı. Şekil de şekil ha! Özellikle Uydukent’te artık her yapının altında kafe-bistro tarzı işletmeler açılmaya başlandı. Bu durumdan ötürü Uydukent’in isminin değiştirilip, Kafekent olması kanaatindeyim! Sayın yöneticiler bu durumdan ötürü kıvanç duymalılar. Hatta geçenlerde Cumhurbaşkanlığı tarafından Bingöl’e takdim edilen madalyalardan birinin bu durumun müsebbiplerine takdim edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Özellikle işletmecilik geçmişi olamayan kişiler hangi işi yaparım diye düşündükten sonra, üniversite tarafında  kafe-bistro tarzı mekan açma kararı vermektedirler. Olağan üstü bir marifet istemeyen bu işletme türü daha çok üniversite gençliğine hitap etmektedir. Bursların bitimine doğru seyrekleşen kafe-bistrolar, burs tarihlerinde dolup taşıyor. Eğlenmek elbette öğrencilerin temel hakkı. Fakat fahiş fiyatlarla ve temkinsiz ortamlarda değil. Kirasının pahalılığından dolayı, çayın bardağını iki-üç liradan dayatmak veya ürünleri öğrencinin alım gücünün üzerinde vermek vicdana sığmayacak bir şeydir.
Küçük yerleşim birimlerine üniversite açmak fikri, tamamen bölgenin ekonomik olarak kalkınmasından ileri gelmektedir. Ev sahipleri kirayı şişirir, esnaf daha çok ürün satar, arsalar pahalanır vesaire… Vesaire… Tabiri caiz ise öğrenci inek gibi sağılır. Sorun sadece bunlarla sınırlı değil tabi ki. Ekonomik sorunlar yaşayan kız öğrencilere ahlaksız tekliflerde bulunan muhafazakâr amcalar, kafelerde oturup, masanın üzerine cüzdanını, parlament sigarasını ve araba anahtarını bırakıp, kızı yaşındaki kızları kesen damızlık amcalar, pahallı arabaları ile kız yurtlarının önünde tur atan zengin züppeleri, daha çok müşteri kazanmak için alımlı çalımlı bayan elemanlar çalıştıran bistrocu amcalar, mesaisi bittikten sonra, beylik silahını kabzası görünecek şekilde beline takıp, kafelerde kız düşürmeye çalışan uzmanlar! Dahası mı? Çıkarıp atın at gözlüklerinizi dahasını görürsüzünüz!
Muhafazakarlık denilince parmakla gösterilen Bingöl, belirginleşen kapitalist sistemle ne kadar muhafazakar olduğunu her gün biraz daha iyi gösteriyor.
 

irfan Alan
irfanalan12@gmail.com

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat