SON DAKİKA

Düğün Yemekleri Can Yakıyor!

Bu haber 14 Ocak 2018 - 11:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Solhan’da yapılan düğünlerden dolayı evlenen çiftlerin maddi olarak sıkıntılar çektiğini belirten vatandaşlar, düğün yemeklerinin adet haline gelmesinden dolayı düğünde takılan takıların hepsinin salona bırakıldığını belirtip düğün sonrasında maddi sıkıntıların yaşandığını belirttiler.
Solhan’da resmi kayıtlara göre 2017 yılında 313 evlilik yapıldığı belirtiliyor. Ancak Solhanlı olup da başka illerde yaşayan ve Solhan’da düğün yapanların sayısı da dahil edildiğinde, ilçede yapılan düğünlerin yıllık olarak daha fazla olduğunu gösteriyor.
Solhan’da yapılan salon düğünlerinde birçok kentin aksine düğün yemekleri verilmektedir. Düğünlerde evlenen çiftler için ev kurma, düğün masrafları, mehir ve salon masraflarının yeni evlenen çiftler için büyük yük olduğu belirtiliyor.
“Kız Tarafı Kızının Huzurunu da Düşünmeli”
Düğünlerde erkek tarafından istenen yeni ev düzenlemesi için beyaz eşya ile mobilyanın yanında ayrıca düğün masraflarının ciddi mali külfet olduğunu belirten vatandaşlar, “Herkesin maddi imkânı aynı değildir. Maddi imkânlar farklı olmasına rağmen düğünlerde yapılan harcamalar bir birine yakın durumdadır. Bu harcamalar düğünden sonra evli çiftlere borç olarak yansıdığından dolayı evde maddi huzursuzluk meydana gelmektedir. Yuva kuralım derken yuvaların sarsılmasına zemin hazırlamamak gerekir. Daha ilk günden gelin için istenilen yüklü altın ile başlayan evlilik mali yükü, ev kurma ve eşya ile devam ederek düğün masrafları ile taçlandırılıyor. Düğün yapıldığında ise çiftlere takılan takılar kimi zaman hepsi bazen de çoğunluğu salonda bırakılarak evliliğe ilk adım atılmış oluyor. Düğün sonrası ise yapılan masrafların ödemeleri ise mali sıkıntılar ve akabinde geçim sıkıntısı olarak yeni kurulan aileye yansıyor. Bu, toplumun bir sıkıntısı haline gelmiş durumdadır. Gençlerimizin ilk günde nefesini kesmemek için dikkatli davranılması gerekmektedir. Kızını evlendirecek olan ailelerin düğün gününü tek değil kızının huzurunu ve geleceğini düşünerek erkek tarafından talepte bulunması yanında düğünlerde yapılan masraflardan da yarışılmaması gerekir. Farklı ekonomik seviyelerde olmamıza rağmen genellikle aynı şartlarda düğün yapma gayretindeyiz. Bu yarış düğünden sonra genç çiftlerimizin yuvasına sıkıntı olarak yansıyabiliyor.” şeklinde konuştu.
“Düğün Yemeği Adet Olmaktan Çıksın”
Bir de birçok kentin aksine Solhan’da adet haline gelen düğün yemekleri konusuna değinen vatandaşlar bu duruma şu sözlerle tepki gösterdi: “Düğün yemeği adet olmaktan çıksın denildiğinde yemeğin sünnet olduğu belirtiliyor ancak bu sünnetin nasıl olduğu ve düğün geneli sünnetine ise kimse bakmıyor. Eğer genel itibari ile sünnete bakılıyorsa burada da dikkat edilsin ancak düğün öncesi evlerde zaten yemek verildiği gibi salonlarda verilen yemekler, sünnet olduğu için değil adet olduğu ve insanların ‘başkası yapıyor, benim yapmamam ayıp olur’ düşüncesi ile verildiği durumu çoğumuz için geçerlidir. Düğünlerde ikramda bulunmak veya düğün yemeği vermek için yapılan yarışlar sonucunda gelen takıların çoğu ve bazen de hepsi yemek masrafına gittiği için düğünden sonra çiftler diğer masraflarının ödemelerini yapamayıp sıkıntılar yaşamaktadır. Bu da sonraki yaşamlarını etkilemektedir. Düğün arifesinde attığımız her adım sonrası için çiftlerin boynunda yük olarak kalıyor.”
Solhanın Sesi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat