SON DAKİKA

SBE Dergisi’nin “İktisat Özel Sayısı” Yayımlandı

Bu haber 13 Ocak 2018 - 0:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yayımlanmaya başladığı tarihten itibaren hızlı bir gelişim sağlayan Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi önemli bir başarıya imza attı. Derginin 13. sayısındaki makaleler, TÜBİTAK TR-DİZİN’e kabul edilmesinden sonra sekiz ayda 10 bin toplam indirilme sayısına ulaşarak bir rekora imza attı 
Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki akademik çalışmaların hayat bulduğu Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 2011 yılı bahar döneminde yılda iki defa yayımlanan hakemli bir dergi olarak yayım hayatına başladı. Bugüne kadar aralıksız olarak hem basılı hem de Bingöl Üniversitesi’nin web sitesinden dijital olarak yayım hayatını sürdüren dergi için 2015 yılı sonlarından itibaren uluslararası bir dergi seviyesine çıkarılması için çalışmalara başladıklarını belirten Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Yaşar Baş, “Önceliğimiz yönetim kadrosunun aktifleştirilmesiydi. Alan bazında editörlerin tespiti ve aktif destek verecek bir ekibin oluşturulması olan dergide yurt içi ve dışından yabancı yazar, bilim ve yayım kurulu üyesi kazandırmak amacıyla Türkçe, İngilizce ve Arapça davetiyeler hazırlanarak bölümler aracılığı ile yurt içi ve dışından bilim insanlarına ulaşılmaya çalışıldı. Gelen verilerle ilgili kurullar güçlendirilmiştir. Doğrusu bu yapılanlar ve bundan sonraki faaliyetlerle izah edilenlerin bazen birisi bile oldukça zaman alan, takip ve itina isteyen emeklerle ortaya konulmuştur. Dergimiz bugün bir seviye kazanmış ise, başta Sayın Rektörümüz İbrahim Çapak olmak üzere bu konuda gönlünü ortaya koyan idari ve akademik desteklerin yanında fedakârlıklarla çalışan dergi ekibimizin gayretleri ve açık desteği ile gerçekleştirildiğini söylemek yanlış olmaz” diye konuştu.
2015-2016 yıllarında kurumsallaşma ve tanıtım ile öne çıktı
Derginin idari heyetinin güçlendirilmesi yanında, kurumsallaşması ve tanıtımı yönünde çalışmalar yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Baş, “Bu çerçevede derginin yerli yabancı dizinlerde taranması için başvurular oldu. Dergimiz 2016 yılının baharında çıkarılan 11. sayısından itibaren uluslararası kimlikle yayımlanmaya başladı. Bu arada web sitesinin görünümü de güncellendi. Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 12. sayısından itibaren, dergimizin Türkçe web sayfası yanında, İngilizce ve Arapça ara yüzleri ile açılışı sağlandı. Ayrıca her sayının sonuna Türkçe, İngilizce ve Arapça yazım kuralları da eklenmiştir. Böylece, dergimizin Türkçe dışında iki dilde tanıtımını yapmaya başladık. Dergimiz, ağırlıklı olarak üniversitemiz akademisyenlerinin çalışmalarına yer veren bir dergi olmaktan çıkarak  Türkiye içinden ve dışından yerli yabancı akademisyenlerin ilgi gösterdiği uluslararası akademik bir dergi olarak kabul görmeye başlamıştır. Kaliteyi korumak adına yine bu sayıdan başlayarak her makalenin başına geliş ve kabul tarihleri eklenmiştir. Ayrıca makale son kabul tarihleri olarak her sayı bazında Güz Dönemi için Ağustos ayı sonu; Bahar Dönemi için Şubat ayı sonu belirlenmiştir. Bu sayımızla birlikte kalite ve tanıtım bakımından çok olumlu geri dönüşler almaya başladık” şeklinde konuştu.
2017’de on üçüncü sayısı ile bir rekor kırdı
Dergide yenilik ve değişimin hiç durmadığını vurgulayan Doç. Dr. Baş, “13. sayımızda dipnot sistemi kaldırılarak yazım kuralları yeniden düzenlenerek, metin içinde kaynakların gösterildiği uluslararası APA sistemini geçtik. Yenilenmiş yazım kuralları, İngilizce ve Arapça çevirileri ile birlikte dergimizin web sayfasında da ilan edildi. Aynı sayı ile birlikte, daha önce indekslemeye başlamış ASOS ve EBSCO indeksleri yanında Sosyal Bilimler Atıf Dizini (SOBİAD) tarafından da taranmaya, DergiPark üzerinden yayımlanmaya başlanmıştır. Bingöl Üniversitesi web sitesi üzerinden DergiPark uzantısına link verilmiştir. ULAKBİM tarafından TR dizin dergileri arasında yer alması yönündeki başvurumuz kabul edilmiş, bir yıllık takibe alınmıştır. Bütün bu çalışmalar derginin kurumsallığı ve tanıtımına çok olumlu bir katkıda bulunmuştur. Nihayet, Nisan 2017 sonunda yayımlanan 13. sayısındaki makaleler, yıllardan beri yayımlanan pek çok alan dergileri karşısında yarışı kazanarak sekiz ayda 10 bin makale toplam indirilme sayısına ulaşmak suretiyle bir rekor kırmıştır” diye ifade etti.
On dördüncü sayı, ilk defa ULAKBİM-TR Dizin logosu ve DOI numarası ile yayımlandı
“Öyle görünüyor ki dergimizin kurumsallığı ve kabul edilirliği artarak devam edecektir” diye sözlerine devam eden Doç. Dr. Baş, “Kasım 2017 başında çıkarılan 14. sayımız da birçok yeniliklere öncülük etmiştir. Bu sayının makaleleri, iki aylık sürede yaklaşık 1500 makale toplam indirilme sayısına ulaşmıştır. Uluslararası CrosReff makale kimlik tanımlama kurumu tarafından kabul edilerek uluslararası DOI numarası ile yayımlanmaya başlamıştır. TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından dizini yapılan bir dergi olması yönündeki başvurumuz onaylanmış; bir yıllık takip-geçiş sürecinin ardından, 2016 yılında yayımlanan 11. sayısından geçerli olmak üzere TR dizine alınan bir dergi olarak kabul edilmiştir. Bu arada Google Scholar, İSAM ve Acarindex gibi index merkezlerince tarama listesine alınmış, ASOS, EbSCO, SOBİAD ve TR-dizin ile birlikte dergimizi tarayan indekslerin sayısı yediye çıkarılmıştır” şeklinde sözlerini sürdürdü.
“İktisat Özel Sayısı” bu alanda çalışmalar yapanlar için bir ayrıcalık oldu
Derginin bundan sonra da yeni uluslararası indeksler tarafından taranması ve kurumsallığının arttırılması için çalışmalarına devam edeceğinin altını çizen Doç. Dr. Baş, “Bu kabilden olmak üzere yazım kurallarına makalelerin yayımlanmasını engelleyen önemli hususlar başlığı eklenmiştir. Ayrıca yazım Kuraları güncellenmiştir. Makalelere uluslararası geçerliliği olan yazar ORCID ID numarasının eklenmesi, bir yazarın yılda bir makalesinin yayımlanabilmesi, bazı özel şartlar haricinde en az sekiz ve en çok otuz sayfa ile sınırlandırılması gibi Dergimizin DergiPark web sitesine eklenen esaslar bunlar arasındadır. Dergimiz, DergiPark üzerinden yayımlanmakla beraber, basılı olarak da okuyucuya ulaştırılmaktadır. Geldiğimiz seviye elbette son çizgi değildir ve daha yapılabilecek pek çok şey vardır. Beklentilerin üzerinde talep ve ilgi çekmesi bizleri zorlamış, makale birikimini gidermek amacıyla Aralık 2017’de İktisat Özel Sayısı yayımlamıştır” dedi.
Derginin kurumsallaşması ve tanıtımı ile ilgili son çalışmalar
Doç. Dr. Baş, dergi hakkındaki değerlendirmelerini şu sözlerle sürdürdü: “Dergimiz hakkında elde edilen son gelişmeleri de eklemekte yarar var. Bunlardan birincisi ile Bilim-Teknoloji, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Eğitim, Ekonomi-İşletme vb. gibi birçok bilim dalında bibliyografik ve tam metin veri tabanlarını içeren Çevrimiçi Bilgisayar Kütüphanesi Merkezi (OCLC) küresel birliğine katılan 170 ülkede ve bölgede 72.000 kütüphanenin koleksiyonlarını bir arada toplayan katalogdan oluşan  bir paket bilgi erişim sistemine, WorldCat OCLC: 759061716 numarası ile üye olunarak dergimizde yayımlanan makalelerin uluslararası ulaşımı arttırılmıştır. Bu sistemde abone üye kütüphaneleri topluca WorldCat’ın veri tabanını da korumaktadır. Söz konusu veri tabanları, açık erişim lisans anlaşmaları gereği TÜBİTAK ve bağlı enstitülerden bağlanan makinelerden taranabilmektedir. Sistem, Çevrimiçi Bilgisayar Kütüphanesi Merkezi demek olan  Online Computer Library Center, Inc. (OCLC)   tarafından işletilmektedir. Dergimiz, son olarak gerçekleştirilen bir diğer uygulama ile  Creative Commons Atıf-Gayri Ticari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Bu lisans, dergimizde yayımlanan makalelerin lisans şartlarına göre paylaşımı, kaynak olarak gösterilmesi ve yayımlanmasını temin etmek suretiyle dergi ve yazar haklarını korumaya yönelik bir amacı takip etmektedir.”
Haber Merkezi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat