SON DAKİKA

Muş BESYO’da Tezli Yüksek Lisans Programı Açılıyor

Bu haber 12 Ocak 2018 - 14:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun (BESYO) fakülteye dönüşme sürecinde önemli bir adım daha atıldı. Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programının ilk 20 öğrencisini 2017-2018 Bahar Yarıyılında kabul etmesi bekleniyor.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “27.12.2017 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı, Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığının 25.12.2014 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Kararı dikkate alınarak, Lisansüstü Eğitim-Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş Yönetmeliği’nin 4., 7. ve 5/d maddeleri ile 3843 sayılı Kanun’un 14. maddesi uyarınca karara bağlanmış olup açılması uygun görülen lisansüstü programlar arasında, Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı da yer alıyor” denildi.
Üniversite yönetiminin ve yüksekokul kadrosunun gayretleri ile kapılarını açar açmaz Muş’un ve bölgenin sportif anlamda gelişimine katkıda bulunmaya başlayan BESYO, Spor Bilimleri alanında Doğu Anadolu’nun parlayan yıldızı olma hedefine adım adım yaklaşıyor. Bu hedef doğrultusunda açılan Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı sayesinde başta Muşlu gençler olmak üzere bölgede lisans eğitimi alan sporcular, akademik kariyer yapma imkânına kavuşmuş olacak.
Gelecek Yıl 240 Öğrenci Daha BESYO’lu Olacak
Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversite bünyesinde önce bölgenin en güçlü BESYO’sunu oluşturmak sonra da Spor Bilimleri Fakültesini kurabilmek için düşündükleri büyük projeleri teker teker hayata geçirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Polat şöyle konuştu: “BESYO, bizim son derece önem verdiğimiz bir birimimiz. Çünkü bölgemizdeki gençlerin bilimsel bir sportif eğitimle elde edebileceği ulusal ve uluslararası başarıların hayal olmadığına inanıyoruz. Bunun için BESYO’daki hocalarımızla beraber nitelikli, etki gücü yüksek ve sürdürülebilir projeler geliştiriyor ve bu projelerin rafta kalmayıp uygulamaya konulabilmesi için takipçisi oluyoruz. Eğitim faaliyetlerine 1 doçent, 2 Yardımcı doçent ve 2 araştırma görevlisi ile başlayan BESYO, ataması bekleyen 1 profesör, 2 doçent, 4 yardımcı doçent, 3 doktorant araştırma görevlisi ve 1 okutman ile daha güçlü bir akademik yapıya kavuşacaktır. BESYO’nun uzak olmayan bir gelecekte Spor Bilimleri Fakültesine dönüşebilmesi için bütün imkânlarımızı seferber ettik.”
“Yakında başka müjdeli haberlerimiz de olacak.”
Rektör Polat konuşmasını şöyle sürdürü: “Hâlihazırda Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümünde 61 öğrencimizin eğitim gördüğü BESYO’da, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Antrenörlük ve Spor Yöneticiliği Bölümlerinin faal hâle gelmesiyle 240 öğrencinin daha Muş Alparslan Üniversitesi çatısı altında yükseköğrenime başlayabilmesi için gerekli planlamalar son aşamaya geldi.
Spor eğitimi konusunda hem Muş’un hem de bölgenin çıtasını yükseltecek hamlelerimiz olacak. Yakında başka müjdeli haberlerimiz de olacak. Nasipse olumlu sonucunu yakın gelecekte kamuoyuyla paylaşmayı arzu ettiğimiz bedensel engelli gençlerimizin öğretmenlik mesleğine kazandırılmasıyla ilgili bir projemiz daha var. Muşluların üniversitemizi ve özellikle BESYO’yu dikkatle takip etmesini öneririm. Çünkü inşallah 2018’de çok ses getirecek çalışmalarımız olacak.”
Haber Merkezi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat