SON DAKİKA

İşkembe Atığıyla Mantar Ürettiler

Bu haber 09 Ocak 2018 - 23:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi akademisyenleri, et ve süt kurumları ile mezbahalarda bertaraf edilmesi maliyetli olan işkembe (rumen) atığından hazırlanan karışımla daha kaliteli ve düşük maliyetle istiridye mantarı yetiştirmeyi başardı. Bingöl ekonomisine kazanç sağlayacak bu üretimin yaygınlaşması bekleniyor.
Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bünyamin Söğüt ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) öğretim görevlisi Hakan Ürüşan, imza attıkları projeyle neredeyse sıfır maliyetle mantar kompostu hazırladı. Türkiye’de gün geçtikçe popüler hale gelen istiridye mantarı yetiştiriciliğini Bingöl’de de geliştirmek, bu işe yeni gireceklerin verimini arttırmak ve maliyetlerini düşürmek için hem bitkisel hem de hayvansal atıklarla farklı kompost (mantar yetiştirme ortamı) içerikleri üzerine çalışma başlatan Söğüt ve Ürüşan, saman, talaş gibi atık malzemeye yüzde 50 oranında işkembe atığı katarak sıfır maliyetle mantar kompostu hazırladı. Ziraat Fakültesi bodrum katında kurulan laboratuvarda, rumen atığından elde edilen beş çeşit kompost denemesinde istiridye mantarı üreten hocalarımız, ekonomiye de katkı sunmuş oldular.
“Ekonomiye çift taraflı katkı sağlar”
Daha önce hindiler için rumen atığından yem ürettiklerini aktaran Söğüt, et ve süt tesisleri ile mezbahalar için bertaraf edilmesi maliyet isteyen Rumen atığını geri dönüşümle ekonomiye çift taraflı kazanç sağladıklarını ifade etti. Rumen içeriğini samana değişik oranlarda katmak suretiyle nasıl bir sonuç alacaklarını düşünerek ve nasıl bir sonuç alacaklarının merakıyla bu çalışmayı başlattıklarını belirten Doç. Dr. Söğüt, “Bu çalışmalarda samanın içerisine yüzde 25 ve 50 rumen içeriğini kattık. Böylelikle bir çöpe veya atılmasında da zorluk olan bir ürünü mantar üretiminde bu haliyle kullanabileceğimizi gördük. Üretim için ise kurulacak 100 metrekare bir tesis için ortalama 15 ton kompost gerekir. Buna karşılık olarak da 5 ton verim kolaylıkla alınabilir” dedi.
“Bölge ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacaktır”
Üreticilerin en fazla karşılaştıkları sıkıntı, kompost olarak adlandırılan ortamın maliyeti olduğunu belirten öğretim görevlisi Hakan Ürüşan ise son yıllarda kültür mantarının yanında alternatif ürün olarak istiridye mantarı yetiştiriciliğinin de yapıldığını söyledi. Doç. Dr. Söğüt ile yaptıkları ortak çalışmada bu maliyetleri düşürmeyi başardıklarını vurgulayarak sözlerine devam eden Ürüşan, “Üreticilerin en fazla karşılaştıkları sıkıntı, tabii ki bunun yetiştirme ortamı olarak kullandığımız kompost olarak adlandırdığımız ortamın maliyetleri. Hocamla, bu maliyetleri nasıl düşürebiliriz veya atık olan malzemeleri nasıl bu tür bir üretim metodunda kullanabiliriz şeklinde bir çalışma yürütmeye çalışıyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlar bizi mutlu etti. Zaten gerekli verimi elde ettiğimizde bunu insanlara ve üreticilerimize özellikle tavsiye etmeyi istiyoruz. Ürün olarak kayın mantarı veya istiridye mantarı olarak adlandırılan mantar bölge itibariyle çok bilinmiyor. Bunu bölgeye yaygınlaştırılması ve yeni üreticiler kazandırılması bölge ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacaktır” şeklinde sözlerini noktaladı.
Haber Merkezi

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sperrmuellberlin.org

    abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat