SON DAKİKA

Zabıta Bölge İstişare Toplantısı Diyarbakır’da Yapıldı

Bu haber 06 Ocak 2018 - 18:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zabıta Teşkilatı Federasyonu tarafından, teşkilatın sorunları ve çözüm önerilerini istişare etmek amacıyla Diyarbakır’da Zabıta Bölge İstişare Toplantısı düzenlendi.

Ekonomik hayatta meydana gelen olumsuzlukları önleyici ve düzenleyici tedbirler alarak bir anlamda disipline eden Zabıta Teşkilatının olması gerektiği yeri, sorunları ve çözüm önerilerini istişare etmek amacı ile Zabıta Teşkilatı Federasyonu tarafından Diyarbakır’da Zabıta Bölge İstişare Toplantısı yapıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz’ın da katıldığı toplantıya İçişleri Bakanlığı Mahalleli İdareler Müdürlüğünden Şefik Akgül, Zabıta Teşkilatı Federasyonu Başkanı Abdurrahman Karabudak, Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Gaziantep, Mardin, Mersin, Ordu, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Van zabıta daire başkanlarının yanı sıra toplantıya 30’a yakın Büyükşehir Belediyesi’nin Zabıta Dairesi Başkanı davet edildi. Zabıta Bölge İstişare Toplantısı Büyükşehir Öğretmenevinde düzenlendi.

‘Birinci Zabıta Bölge İstişare Toplantısının şehirlerimize hayırlı olsun’

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından başlayan Zabıta Bölge İstişare Toplantısında söz alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Zabıta Teşkilatı Federasyonu ilk defa bir istişare toplantısı yaptığına dikkat çekerek bu toplantının Diyarbakır’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Diyarbakır’ın farklı din ve kültürlerden 33 farklı medeniyete ev sahipliği yapan kadim bir şehir olduğunu anlatan Eryılmaz, geçmişte bölgede olumsuzlukların yaşandığını ve bu olumsuzlukların sonuna gelindiğini belirtti.

Zabıta teşkilatının belediyelerin aynası ve halka açılan yüzü olduğunu vurgulayan Eryılmaz, “Yaptığı görev gereği zabıta devamlı halkımızla, insanımızla toplumumuzla yüz yüze gelmektedir. Halkımızın esenliği güvenliği ve refah içinde yaşaması için onlar katkı yapmakta, hukuku uygulamaya çalışmakta ve bu anlamda önemli bir görev ifa etmektedirler. Her görev önemlidir ama insanlar şehirlerimizde sizleri gördüğü zaman belediyeyi görmüş gibi oluyorlar. Zabıtaların görevi gereği karşılaştıkları sorunlar ve bunların çözüm önerileri bu toplantıda değerlendirilecektir. Her ilde yapılan uygulama örnekleri burada gündeme getirilip paylaşılacak, dolayısıyla bundan katılım gösteren bütün şehirlerimiz istifade edecektir diye düşünüyorum. Birinci Zabıta Bölge İstişare Toplantısının şehirlerimize, ülkemize ve zabıta teşkilatına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

‘Şehrimizin yönetimine katkı sunacağız’

İçişleri Bakanı ve Mahalli İdareler Müsteşarı’nın toplantıya katılım gösterilmesi talimatıyla toplantıya katıldıklarını ve hem İçişleri Bakanı hem de Mahalli İdareler Müsteşarı’nın toplantıya büyük önem verdiğini dile getiren İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Müdürlüğünden Şefik Akgül de toplantının Diyarbakır’da yapılmasının memnuniyet verici olduğu ifade etti. Hem ev sahipliği yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine hem de toplantıya katılan daire başkanlarına teşekkür eden Akgül, “İnşallah bu toplantıların devamı gelecek ve daha güzel istişareler yapılacak. Şehrimizin yönetimine katkı sunacağız. Zabıta teşkilatı kadim bir teşkilat fakat hem hak hem hukuk hem de imkan olarak gerektiği yerde olmadığının şahidiyiz. İnşallah birlikte bu sıkıntılara omuz vereceğiz. Bu üniformayı taşımak gerçekten çok ayrı bir görevdir.  Çünkü insanlar devlete puan verince üniformaların duruşuna göre puan veriyor. Üniforma giyen asker, polis, itfaiye, zabıta olsun üniforma giyen insanları devlet olarak görüyor. O üniformayı giyen insanın kaliteli hizmeti devletin kaliteli hizmeti olarak vatandaşa yansıyor. Bunun için ne kader hassas bir görev yaptığınızın farkındasınız. Ben bu duygularla çok verimli bir toplantı olmasını arzuluyorum” ifadelerini kullandı.

‘Birlik ve beraberlik içinde çalışmamızın hazzı içindeyiz’

Zabıta Teşkilatı Federasyonu kurucusu ve başkanı Ankara Zabıta daire başkanı Abdurrahman Karabudak ise yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Karabudak , “Birlik ve beraberlik içinde çalışmamızın hazzı içindeyiz. Bu hazzı kadim şehir Diyarbakır’da yaşamaktan onur ve gurur duyuyorum.  Devlet bir bütündür. Devlet 30 büyükşehir, 51 il 1397 belediyesiyle yerinden yönetim heyecanını yerinde yaşayarak çözüm noktasına götürmek vebal içindedir. Bu vebal içinde bizde yerimizi aldık ve almaya devam ediyoruz. Zabıta teşkilatı 191 yıllık bir teşkilat ve bu teşkilatta daha iyi daha doğru işler yapmak adına çalışmalar yapıyoruz. Yaptıklarımızın yeterli olmadığını gördük ve daha iyiye daha doğruya gitmek için istişarelerle yapılabileceğini ve yapılacak istişarelerle de daha iyi sonuçlara gidebileceğimize inanıyorum” dedi.

‘7 coğrafi bölgemizde bu toplantıları yapmayı planlıyoruz’

Zabıta Bölge İstişare Toplantılarının 7 coğrafi bölgede yapılacağını kaydeden Karabudak, “Vira bismillah dediğimiz Güneydoğu bölgesinde ilk toplantımızı yapıyoruz. Bundan sonra bir tık daha ilerisini düşünüyor ve 7 coğrafi bölgemizde bu toplantıları yapmayı planlıyoruz. Bundan sonra Doğuanadolu bölgemizde inşallah bu toplantımızı yapacağız. Buradaki tek gayemiz vatandaş ve esnaf memnuniyetini nasıl sağlarız, biz aslında neredeyiz ve nerede olmamız gerekiyor. Olmamız gereken yere neden gidemiyoruz? Algı yönetimindeki sıkıntıları neden yaşıyoruz gibi konuları konuşacağız. Biz siyasi anlayıştan ziyade hizmet anlayışını ön plana çıkarmaya gayret gösteriyoruz.  Bugünkü bu kıvılcımımız geç kalınmış gibi görülebilir ama hiçbir şey için geç değildir diye düşünmüyorum. Bugün burada bize ev sahipliği yapan ve bu kadim şehirde ateşten bir gömlek giyen belediye başkanımız ve daire başkanlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat