SON DAKİKA

9. Bingöl Başarı Ödülleri Gecesi Üzerine

Bu haber 31 Aralık 2017 - 12:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

29 Aralık 2017 Cuma Günü Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezinde Bingöl Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneğinin düzenlediği Bingöl Başarı Ödülleri Gecesindeydik. 2009 yılında ilki düzenlenen programın bu yıl dokuzuncusu düzenlendi. Dile kolay, 9 yıl aralıksız devam eden bir program ve Bingöl’de bir ilk olduğu gibi süreklilik sağlama konusunda da bir ilk olma özelliği taşıyor bu program.
Programı düzenleyen Tavz-Der, yönetim kurulu, gençlik komisyonu ve kadın komisyonu ile çok güzel bir ekip organizasyonu yapıyor. Program amatör ruhlar tarafından yapılsa da profesyonel pek çok organizasyondan daha profesyonel bir şekilde gerçekleştiğini ifade etmek gerekiyor.
Önceki yıllar düzenlenen programlara da katılma fırsatım oldu. Her yıl bir takım eksiklikler, sorunlar göze çarpmaktaydı. Bu yılki programda önceki yıllar görülen pek çok sorunun görülmediğini de not etmeliyim. Özellikle süregelen bir sorun dikkatimden kaçmadı. Her yıl programın sunucusu değişiyor, bu da sunucunun programa adaptasyonunu olumsuz yönde etkiliyor. 2 yıldır 2 sunuculu bir yöntem benimseniyor ve bunun tek sunucudan daha iyi olduğunu belirtmeliyim. Hem programa profesyonellik katıyor, hem de kadın erkek eşitliğini farklı bir şekilde ifade ediyor bu durum.
Ödülleri hak eden tüm kişi ve kurumları kutlamak gerekiyor. Gerçekten Bingöl için çalışan, Bingöl’e fark katan çalışmaları bu program aracılığıyla hem yeniden hatırlamış oluyoruz, hem de bunların onure edilmesi takdire şayan.
Program sunumunda ödülü takdim edecek kişinin konuşma yapmayacağının belirtilmesi (daha sonra bunun bir yanlış anlaşılma sonucu olduğu, konuşma yapabilecekleri belirtilse de) ödülü sunan kişilerin bu duruma karşı alınganlık içerisine girmelerine sebep oldu. Buna karşın ödül takdim eden herkes konuşurken Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın konuşmaması dikkat çekti. Organizasyonun olmasa da Kongre Merkezinin ev sahibi olarak bir kaç kelam etmesi bekleniyordu.
Sahneye çıkıp ödül alan ve ödül takdim eden herkes nezaket icabı programı organize eden Tavz-Der ekibine teşekkür ederken, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin özellikle bundan imtina etmesi gözlerden kaçmadı. Sayın Başkanın bu emeği ortaya koyan ekibe bir teşekkürü dahi çok görmesi basite alınıp göz ardı edilmemesi gereken bir husus. Tavz-Der, Bingöl’ün çeperlerinden gelip merkeze aday olan ve Bingöl’ün merkezinde herkesin olduğu gibi kendisinin de hakkı olduğunu yaptığı faaliyetler ile gösteren bir sivil toplum kuruluşu. Ve Tavz-Der çevrenin merkeze karşı bir direnişi ve merkezi korkutması olarak da okunabilir. Sayın Başkanın bu tavrı şehrin çeperlerinden gelip merkezi rahatsız eden bu gençlerden ne kadar rahatsız olduğunu açıkça dile getirmektedir. Benzer tavırları önceki yıllar başkaları da göstermişti ve o isimleri şuan hatırlayan dahi yok!
Gecede dikkat çeken diğer bir husus ödüle layık görülen Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl’ün il dışında olduğu için geceye katılmamasıydı. Bingöl Valisi Sayın Ali Mantı haklı bir tepki göstererek “böyle bir organizasyon düzenlenirken nasıl olurda il dışına çıkabilir, ödülünü alıp öyle gitseydi” şeklinde beklenmeyen bir çıkış yaptı. Hatırlayanınız vardır, 2012 yılında düzenlenen 4. Bingöl Başarı Ödülleri Gecesinde Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü yılın kamu kurumu ödülüne layık görülmüş, dönemin İl Milli Eğitim Müdürü il dışında olduğu için kendisine vekaleten dönemin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısının katılacağı belirtilmesine rağmen programa katılmamış ve dönemin Valisi M. Hakan Güvençer’in katıldığı bir programda yer almaması tepkilere neden olmuştu. O dönemin Valisi açıktan bir tepki ortaya koymamıştı, ama yeni Vali Ali Mantı bu duruma açık tepki gösterdi. Bundan sonraki programlarda buna benzer sorunların yaşanmamasını umut ediyoruz.
Son olarak gecenin bana göre en anlamlı etkinliği Şehr-i Bingöl Tiyatro ekibinin sahnelediği “Aqıl Şenık Bar Gırun” adlı tiyatro gösterisiydi. Zazaca ve Türkçe sahnelenen oyun hem kaybolmaya yüz tutmuş dilimiz Zazacayı yaşatmayı amaçlaması, hem de verdiği sosyal duyarlılık mesajları ile takdire şayandı.
Son söz olarak Zerveti yapanın ellerine sağlık çok güzeldi.

Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com