SON DAKİKA

‘Müslüman Düşünce’ İlk Andan Beri Aydınlanmış Bir Düşüncedir

Bu haber 15 Aralık 2017 - 11:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Müftülüğü ve Bingöl Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen İslam’da Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü Panelinde konuşan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir, “Müslüman Düşünce 18. yüz yılda aydınlanmış bir düşünce değil,  İslam’ın ilk anından beri aydınlanmış bir düşüncedir” dedi.
“İslam’da Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü” paneli, Üniversite kongre merkezinde düzenlendi. Kongre Merkezi büyük salonun hınca hınç dolduğu panelin moderatörlüğünü Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak yaparken; konuşmacıları da İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir ve İzmir Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu’ydu. Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan ve açılış konuşmasını İl Müftüsü Mecit Can’ın yaptığı paneli, kurum müdürleri, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler takip etti.
Peygambersiz İslam ve Peygambersiz Kuran olamaz
Kur’anı Kerim tilaveti ve açılış konuşmasının ardından konuşmalara geçildi. Programın moderatörü olan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, son zamanlarda Kuran ve Sünnet ile ilgili tartışmalara değinerek, “Sünnetsiz Kuran anlayışını savunanalar var. Biz sünnet olmadan Kur’an’ın arzulanan bir şekilde anlaşılamayacağını, Peygambersiz İslam ve Peygambersiz Kur’an‘ın olamayacağını savunuyoruz. Maalesef farklı görüşleri savunanalar da var. Bu noktada her iki hocamız da bu alanda uzman. Her ikisinin de bilgilerinden istifade edeceğiz” diyerek, sözü panelistlere bıraktı.
Kuran ve sünnet ayrılmaz bir bütündür
Panelin ilk konuşmacısı İzmir Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, “Kim Peygambere itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur” ayeti kerimesi ile sözlerine başladı. İslam dininin iki temel kaynağının olduğunu vurgulayarak sözlerine devam eden Prof. Dr. Muslu,  “Bunlar Kuran-ı Kerim ve peygamber efendimizin Sünneti Seniyesidir. Aynı zamanda efendimizin veda hutbesinde buyurduğu üzere ümmetine bıraktığı ve sımsıkı sarılmamızı istediği iki emanetidir. Kur’an-ı Kerim, Allah tarafından Cebrail (a.s) vasıtasıyla Hz Muhammet (s.a.v)’e inzal edilen, kendi başına bir mucize olan, musaflarda yazılan, hafızalarda korunan, okunması ile ibadet edilen ve tevatüren nakledilen bir vahiydir. Sünnet ise genel anlamda hazreti peygamberin söz, fiil ve takdirleri yani olaylarının ortak adıdır. Kuran ve sünnet ayrılmaz bir bütündür. Ruh ve ceset gibidir. Et ve tırnak gibidir.  Peygambersiz bir din düşünülemez. Bu anlamda bazı aykırı düşünceler, çeşitli nedenlerle gündeme gelebilir. Bu konuda bizim duruşumuz bellidir. Kur’an ve Sünnet, bizim iki önemli kaynağımızdır. Dini bunlarla anlar ve bunlarla yaşarız” şeklinde konuştu.
Kur’an kafamıza göre yorumlayacağımız bir kitap değil
Panelin son konuşmacısı olan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir, konuşmasına Kur’an ve Sünnet bütünlüğüne dikkat çekerek konuşmasına başladı. Kur’an ve Sünnet bütünlüğünün bozulmasının nereden çıktığı üzerinde duran Prof. Dr. Bedir, “Bu sorun, hariciler ve aşırı akılcı anlayış içinde olanlarca çıkarılmış bir sorundur. Sadece Kur’an’ı okuyarak ya da sadece hadisi ve sünneti okuyarak İslam yapacağını zannedenler spekülasyondan, yanlış arayıştan ve yanlış kapılara gitmekten kurtulamazlar. İslam’ın ilk anını anlamanın kolay olmadığını, bunun ilim gerektirdiğini ve bu ilimlerin de tarih boyunca Müslümanların çok ciddi anlamda çalıştıklarını, geliştirdiklerini bilmemiz lazım. Müslüman düşünce aydınlanmış düşüncedir. Müslüman düşünce 18. yüz yılda aydınlanmış bir düşünce değildir. Müslüman düşünce, İslam’ın ilk anından beri aydınlanmış bir düşüncedir. Biz batının tarihini kendi tarihimiz yaparak geleneğimize bakarsak, böyle aydınlanma öncesi ve sonrası Müslümanlık gibi yanlış kapılara gideriz. Bence sorunun kaynağı burada. Zannediyorlar ki müslümanlık, İslam âlimleri yanlış ve kötü anlayışlara yöneldiler. Akılcılığı ve bilimselliği bıraktılar. Böyle bir şey yok. Müslümanlar bilimselliği son derece ileri bir seviyede geliştiriyorlardı. Tutup da Kur’an’ı ayrı alıp, sünneti ayrı alıp Kur’an’dan İslam çıkarılıyor demez, diyemezler” diye konuştu.
Kendi kendimizi zayıflatıyoruz
“Bir zengin, akli, rasyonel tahlil geleneği olan medeniyeti tutup da üç beş tane kerameti kendinde gören aydınlanmacı düşüncenin esiri haline gelmesi, Müslümanların kabul edeceği bir durum değil” diye sözlerini sürdüren Prof. Dr. Bedir, “Bizim asıl kaybettiğimiz bu entelektüelliktir. Tefekkür-i derinliğimizdir Müslüman âlimler olarak. Bunu eğer tekrar yeniden kazanabilirsek, ben bu tür Kur’an ve Sünnet bütün müdür? değil midir? gibi saçma soruların etrafında dolaşmayız. Biz ehli ilim ulemanın belirlemiş olduğu bu bilimsel yoldan ayrıldığımız andan itibaren kendi ayağımıza sıkmaya başlıyoruz. Kendi kendimizi zayıflatıyoruz. Önce âlimleri küçümsedik. Sonra onların ürettiği ilmi eserleri küçümsedik. Sonra o yetmedi bununla çağdaşlaşacağımızı düşündük. Sonra baktık hadis bize yetmiyor onu da küçümsedik. Şimdi Kuran’a geldik. Korkarım Kur’an’cılar yarın Kur’an da yetmiyor diyecekler. Ve ondan sonra bizi ya deist ya da ateist yapacaklar. Bu iş buraya doğru gidiyor.  Bunun neden ortaya çıktığını tahlil edip ona göre en azından ilim ehli olarak çözüm üretmek zorundayız” şeklinde sözlerini noktaladı.
Haber Merkezi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat