SON DAKİKA

Bingöl'de Çöpten Elektrik Üretilecek

Bu haber 13 Aralık 2017 - 19:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Belediyesi, önemli bir çevresel yatırıma imza atarak katı atık depolama tesisindeki çöp gazını elektrik enerjisine dönüştürmek için ihale sürecini tamamladı.
Bingöl Belediyesi, katı atık düzenli depolama sahasında entegre tesis, saha işletmesi, ön ayrıştırma, çöpten enerji üretimi ve fermantasyon tesisi kurulması için ihale gerçekleştirdi.
29 yıllığına mülkiyetin gayri ayni hak tesisi yöntemiyle gerçekleştirilen ihale ile birlikte 35 milyonluk yatırım gerçekleştirilecek.
94 dönümlük katı atık depolama alanında tesislerin kurulması için yer tahsisi gerçekleştirilirken, tesisinin faaliyete girmesiyle birlikte doğrudan 120 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.
Barakazi: “ 2 farklı teknolojiyle elektrik üretilecek”
Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Entegre tesis projesi kapsamında depolama alanı ve fermantasyon yöntemiyle elektrik enerjisi üretileceğini söyledi.
Yüklenici firmaya yer tahsisi yapıldığını ve yapım hazırlıklarının başladığını belirten Barakazi, katı atık depolama tesisinde günlük olarak depolanan 240 ton çöpün elektrik enerjisine dönüştürüleceğini belirtti.
Yatırımın hayata geçirilmesiyle birlikte ilk etapta 1 megawatt enerji üretileceğini kaydeden Barakazi, şunları söyledi: “Bu ciddi bir çevre yatırımıdır, hem çevre kirliliğini ortadan kaldırıyoruz hem de dışa bağımlı olduğumuz enerjiyi yerinde üretiyoruz. 29 yıl süresince üretilecek enerjiden yüzde 2 kazanım sağlayacağız” dedi.
Yatırımın hayata geçirilmesinin ardından projenin daha geliştirileceğini kaydeden Barakazi, şunları söyledi: “İlçelerimiz ve çevre illerin çöplerini katı atık depoma tesisine taşıyacağız. Buralardan gelen çöplerin katkısıyla günlük olarak depoladığımız çöp miktarı artacak ve böylece daha fazla enerji üretmiş olacağız. Çevre dostu yatırımla birlikte hem doğamızı koruyacağız hem de belediyemizin gelir kalemlerine bir yenisi ekleyeceğiz. Bunun yanı sıra güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için çalışmalarımız sürüyor. Yatırımla ilgilenen firmalarla görüşmeler yapıyoruz. Güneş enerjisi projemizi de hayata geçirdikten sonra ciddi anlamda enerji üretmiş olacağız. Bingöl için önemli projeler arasında yer alan enerji üretimiyle birlikte doğrudan yüzlerce insan istihdam edilmiş olacak. Projelerin tamamen hayata geçirilmesiyle birlikte yeni kazanımlar elde etmiş olacağız.”
Haber Merkezi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat