SON DAKİKA

Kanserde Erken Tanı Hayati Önem Taşıyor

Bu haber 09 Aralık 2017 - 13:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı ve Bingöl Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nur Özlem Kılınç, kanser vakalarının çağımızda çok artığını belirterek; “Bu konuda erken tanı hayati önem taşıyor” dedi.
Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Bingöl Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Kadın Kanserleri Farkındalık Eğitimi Programının ilk bölümü olan “Meme Kanseri Erken Tanı ve Tedavi” eğitimi verildi.
Her sekiz kadından birinde görülüyor
Üç konuşmacının sunum yaptığı programda konuşan Bingöl Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nur Özlem Kılınç, “Özellikle kız öğrencilerimizin kadın kanserlerinde erken tanı yöntemleri ve tedavileri hakkında bilgilenmelerini sağlayıp, bunun için farkındalık oluşturmayı hedefledik. Kadınlarda görülen kanser türlerinde görülme sıklığı arasında ilk sırada meme kanseri yer alıyor. Her sekiz kadından birinde görülen bir kanser türüdür. Erken tanı durumunda da yüzde yüzlük bir iyileşme ile biten bir durum. Önemli olan vücudumuzu iyi tanımak, vücuttaki belirtileri iyi anlayıp sağlık kuruluşlarına başvurmaktır. Bunun için de her kadının belirli aralıklarla kendini kontrol etmesi gerekir. Yirmi yaşından sonra yapılan kontrollerden sonra anormal bir durumla sezdiklerinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmalılar” şeklinde konuştu.
Programda, Arş. Gör. Gülay Çelik, “Kendi Kendine Meme Muayenesi” konulu sunumunu yaptı. Arş. Gör. Emel Top ise “Meme Kanseri ve Belirtileri” konulu bir sunum yaptı.
Programı, çok sayıda öğrenci, akademik ve idari personel takip etti.
Haber Merkezi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat