SON DAKİKA

"Duyarsızlık ve Merhametsizlik En Büyük Engeldir"

Bu haber 06 Aralık 2017 - 19:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1992 yılında alınan karar ile Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık ile ilgili Bingöl Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, engelli bireylere dikkat çekmek için bazı değerlendirmelerde bulundular.
Engellilerin toplumsal hayatta karşılaştıkları sorunlardan bahseden Yrd. Doç. Dr. Yunus Bucuka, engellilerin, konut, eğitim, iş, ulaşım, kültür ve boş vakit faaliyetleri, sağlık, sosyal hizmetler, medeni haklar, siyasi haklar gibi toplumsal hayatın her alanında bariyerlerle karşılaştıklarını, onların toplumsal ilişkilerde en çok kendilerine yönelik alay etme ve küçümseme gibi tutum ve davranışlardan muzdarip olduklarını söyledi.
Engelliler toplumsal hayata dâhil olmak istemektedirler
Engellilerin istekleri ve karşılaştıkları sorunların giderilmesi konusunda detaylı analizler yapan Yrd. Doç. Dr. Bucuka, “Engelliler, ailelerinden eğitimcilerine, toplumsal olarak sorumlu ve gönüllü tüm kişi ve kuruluşlardan hiç kimseye muhtaç olmadan kendi koşulları ölçüsünde toplumsal hayata dâhil olmak istemektedirler. Engellilerin karşılaştıkları sorunları çözmek için topluma aktif bir şekilde katılmaları gerekmektedir. Bu katılımı sağlayacak en önemli unsurlar ise onların sosyalleşme sürecinde edindikleri bilgi, kültür ve yetenekleridir. Dolayısıyla engellilerin başarılı bir sosyalleşmeden geçmeleri zorunlu görünmektedir. Bilimsel bilgilerle engellilere yönelik toplumsal duyarlılık ve bilinç düzeyinin arttırılmasına, onların toplumla bütünleşmelerini sağlayabilecek sosyal politikaların üretilmesine ihtiyaç duyulmaktadır” şeklinde görüşlerini dile getirdi.
Bingöl Üniversitesinin engellilere yaklaşımını takdir ediyorum
Bingöl Engelliler Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Bahattin Tüz ise, dernek olarak engelliler hakkında farkındalık uyandırmak için güzel çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek; “Engellilerin sorunlarını dile getirmek, engellilerin rahat etmesini ve kendilerini ifade edecek bir platform oluşturmasını sağlamak için ciddi çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız, başta Bingöl Üniversitesi olmak üzere resmi kurumlardan da güzel destekler aldı. Tarafımıza gösterilen pozitif ayırım için sonsuz bir minnet duygusu içerisindeyiz.  Gerek yer tahsisi, gerek konaklama imkânı tanıması ile Bingöl Üniversitesi bize her zaman destek olmuştur. Düzenlemek istediğimiz programları kendi programları gibi sahiplendiler” diye konuştu.
Engellileri görünce şaşırmayın
Türkiye’de 2005 yılından beri engellilerle ilgi ciddi çalışmalar yapıldığını ve pek çok kanunla yönetmeliklerin çıkarıldığını belirten Tüz, “e-KPSS ile evde bakım uygulamaları başlatıldı. Bunun yanında engellilerin durumu istenilen düzeyde değil. Özellikle bireylerin engellilere şaşırmaması gerekir. Onları farklı addetmemesi gerekir. Toplumun engellilere karşı duyarlı olması, onları engelleriyle kabul etmesi ve topluma kazandırmak için yardımcı olması gerekir. Engelliler, tüketici konumundan çıkartılıp üretici konumuna sevk edilmelidir. Ayrıca zihinsel engellilere deli muamelesi yaparak, onların oyuncak gibi algılanması ya da engeline göre hitap edilmesi çok onur kırıcı bir durumdur. Bu davranışlardan derhal uzaklaşılması gerekir. Sayabileceğimiz o kadar çok eksik var ki bizimle ilgili. Öncelikle engellilerin erişebilirlik noktasında sorunlarının giderilmesi gerekir. Mesela engelliler için asansörler yapılmalıdır. Evden çıkması için uygun rampalar yapılmalıdır. Kaldırımların başlangıç ve bitiş rampaları,  toplu taşıma araçlarındaki sorunlarımız. Engellinin almak istediği hizmetler, rahatlıkla alabileceği bir hale getirilmeli ve toplum olarak engelliye destek olunmalıdır. Engelliler katkı sağlayabilecekleri alanlara göre çalıştırılmalıdır” diye ifade etti.
Duyarsızlık ve Merhametsizlik En Büyük Engeldir
Engelli olmanın sadece gözlerin görmemesi, kolların olmaması veya ayakların olmaması olarak düşünülmemesi gerektiğinin de altını çizen Tüz, “Asıl en büyük engellilik, düşüncesizlik, duyarsızlık ve merhametsizliktir” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Engelliler haklarını öğrensinler. Bunun için sosyal olsunlar ve engelli dernekleriyle iletişime geçsinler. Topluma karışıp sosyalleşsinler. Engellilikleriyle utanmayı bırakıp hayatla barışık hale gelsinler. Hayatı sevip umutlarını kaybetmesinler. Her zaman gelecekten beklentileri olsun, hayalleri olsun ve hayallerinin peşinden koşsunlar.”
Bingöl Engelliler Kültür ve Dayanışma Derneği bünyesinde engellilerle ilgili bilinçlendirme çalışmaları yaptığını söyleyen Bingöl Üniversitesi Tarih Bölümü yüksek lisans öğrencisi Birgül Aran ise, Bingöl Üniversitesinin engelli öğrencilere bakışını değerlendirdi. Başta Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Olgun’un Ve Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Öğr. Gör. Mevlüde Kan’ın engellilere çok büyük desteklerinin olduğunu ifade eden Aran, Bingöl Üniversitesi ailesinin engellilere karşı duyarlı olduğunu belirtti.
Türkiye’de engellilere pek çok hakkın tanındığın da aktaran Aran, “Ancak bu haklar çoğu zaman kâğıt üzerinde kalıyor. Çünkü en başta engelliler kendilerine sağlanan haklar hakkında yeterince bilgilendirilmiyor. Ayrıca pratikte, günlük yaşantıda pek çok sorun devam ediyor. Mesela, engelliler olarak hala birçok mimari sorunla karşı karşıyayız. Kurum çalışanlarının engellilere karşı bilinçsiz ve duyarsız davranışlarıyla karşı karşıyayız. Bu yüzden ülke olarak engelliler konusunda çok mesafe kat ettiğimizi söyleyemem. Aile bireyleri engellilere karşı diğer çocuklarından ne az ne de fazla ilgi göstermelidir. Çünkü fazla ilgi gösterilirse engelli ayakları üzerinde duramaz ve önüne çıkan engelleri geçemez hale gelir. Az ilgi ise içine kapanmasına sebep olur. O yüzden aileler engelli çocuklarına diğer çocukları gibi davranmalıdır. Bu konuda aile bireylerinin engelli bireyi dışlamaması ve onun öz güven kazanmasına yardımcı olması yeterlidir” dedi.
Haber Merkezi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat