SON DAKİKA

Kısa Film Festivalinde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu haber 03 Aralık 2017 - 23:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“1. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali”nde Ödüller, Sahiplerini Buldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Üniversitesi’nin katkılarıyla 28 Kasım-2 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenen “1. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali”nin ödül töreni, Bingöl Üniversitesi kongre merkezinde düzenlendi.
300’den fazla filmin yarışmak için başvurduğu film festivalinin finalinde 32 kısa film yarıştı. Festivalde birincilik ödülünü yönetmenliğini Oğuz Yağız’ın yaptığı “Toprak” filmi aldı. Yönetmen Soner Sert’in filmi “Hasta Bakıcı”ya ikincilik, Ömür Yıldırım’ın filmi “Darı”ya da üçüncülük ödülü verildi.
“Sinemanın evrensel dilinde biriz ve beraberiz”
Üniversite kongre merkezinde 2 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen ödül töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yayman, “sinema ve sanat bizi bir araya getiren, bizi bir millet yapan, bizi bir arada tutan en önemli faaliyetlerden bir tanesidir. Sinemanın evrensel dilinde bir ve beraberiz, sonsuza kadar da bir ve beraber olacağız. Bingöl’e yol yapıldı, köprü yapıldı ama Bingöl’e en çok sinema yakışıyor, sanat yakışıyor” dedi.
Türkiye’de sinemaya gitme oranlarında dikkat çeken Yayman konuşmasında ayrıca şunları söyledi: “2017 yılı sinema izleyicileri bakımından Türkiye için rekor bir yıl oldu. Bu yıl Türkiye’de sinemaya giden 70 milyon insan var ve bu Avrupa’nın rekoru. İnşallah sene bitmeden biz bu rekoru kırmış olduk. Avrupa da yerli film izlemede birinciyiz. Bu oran yüzde 55’tir. Bu rakam neden önemli, dünya bir küreselleşme baskısı altındadır. Amerikan sinemasının, Hollywod’un ,emperyalist sinemanın baskısı altında. İşte Türkiye, buna karşı duran ve yerli sineması ile buna hayır diyen ülkelerin başında geliyor”.
“Sanatçılar, yoldaki ışıklara benzer”
Ödül töreninde konuşan Bingöl Valisi Ali Mantı, sanatçıları yoldaki ışıklara benzeterek, bu ışıkların hiçbir zaman sönmemesi gerektiğini ifade ederek, “ülkenin birliği ve beraberliği için sanatçılar çok önemlidir” dedi.
“Sinema, sanat dallarının en önemlilerindendir”
Uluslararası kısa film festivalinin Bingöl’e ve üniversiteye renk kattığını vurgulayan Üniversite  Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bu festivalin ilimizde yapılması bizleri fazlasıyla memnun etti, program şehrimize ve üniversitemize renk katıyor, bu programda Bingöl’de çekilen filmleri izledik, sinema sanat dallarının en önemlilerindendir” şeklinde konuştu.
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Çoşkun da, geçmişte bu tür programların hayal gibi göründüğünü, ancak şimdi huzur kenti Bingöl’de böyle bir organizasyona şehir olarak ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
Ödül törenine AK Parti Siirt Milletvekili ve AK Parti Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, Bingöl Valisi Ali Mantı, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yayman, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, yönetmen Sinan Çetin, sinema sanatçıları, yönetmenler, oyuncular, çok sayıda vatandaş  ve öğrenci katıldı.
Tören KOLPA grubunun konseriyle sona erdi.
Haber Merkezi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat