SON DAKİKA

Gezici Öğretmen Modeli Uygulamaya Konuldu

Bu haber 01 Aralık 2017 - 10:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Okul Öncesi Gezici Öğretmen Modeli” İle Bingöl’de bir ilk daha gerçekleştirildi. Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul öncesi eğitimde pilot il uygulamasının başlatıldığını belirtti.
Okul öncesi eğitim alan çocukların 1. Sınıfa daha hazır başladığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Bakanlık tarafından okul öncesi eğitimde pilot il uygulamasının başlatıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;
“Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak, bir grup oluşturacak kadar çocuk olmadığı için sınıf açılmayan kırsal yerleşim yerlerindeki çocukların okul öncesi eğitim almalarını sağlamak amacıyla gezici öğretmen modelini uygulamaya koyduk.
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununda da yer verilen gezici öğretmen modeli pek uygulanan bir model değil idi. Ancak Bakanlığımız bu yıl okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için Pilot İl uygulaması başlattı. Bingöl ilimiz de bu pilot illerimizden biridir. Bu kapsamda Karlıova ve Adaklı ilçelerimizde de bu gezici öğretmen uygulaması yapılacak olup bununla ilgili şube müdürlerimiz ve bu kapsamda görevlendirilen öğretmenlerimiz 3-6 Aralıkta Bakanlığımızca yapılacak olan çalıştayda son hazırlıkları gözden geçireceklerdir.”
GEZİCİ ÖĞRETMEN SINIFININ UYGULAMA ESASLARI
Gezici öğretmen sınıfının uygulama esasları şöyle açıklandı;
a) Gezici öğretmen sınıfı; bir grup oluşturacak kadar çocuk olmadığı için sınıf açılamayan, nüfusu az ve dağınık kırsal yerleşim yerlerindeki çocukların okul öncesi eğitim almalarını sağlamak için uygulanacak olan birinci öncelikli erişim modelidir.
b) İl/ilçe millî eğitim müdürlükleri, okul öncesi eğitim kurumu bulunmayan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve bir sonraki eğitim öğretim yılında ilkokula başlayacak olan çocukların tespitini yapar.
c) Bir yerleşim yerinde bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak en az 1 çocuk olması koşuluyla, okul öncesi eğitim çağındaki (36-71 Aylık) çocuk sayısı 3 ve 3’ten çok olan her yerleşim yeri bir eğitim merkezidir.
d) Eğitim merkezleri; mesafe, iklim ve arazi şartları dikkate alınarak bir günde iki eğitim merkezine gidilip gelinebilecek ve her eğitim merkezinde en az 3 etkinlik saati eğitim yapılabilecek şekilde birleştirilerek gezici öğretmen şubesi oluşturulur. Her gezici öğretmen sınıfının 2 eğitim merkezinden az, 4 eğitim merkezinden fazla olmaması esastır.
e) Gezici öğretmenlerin eğitim vereceği yerleşim yerindeki okul, kamu binaları, muhtarlık binası, cami, köy konağı ve uygun görülen benzeri mekânlar il/ilçe milli eğitim müdürlüğünce eğitim ortamı olarak düzenlenir. Eğitim ortamının donatım, eğitim materyali ve kırtasiye malzemeleri temin edilir.
f) Gezici öğretmen sınıfı, il/ilçe milli eğitim müdürlüğünce belirlenen bir anaokulu, anaokulu yok ise bünyesinde ana sınıfı olan bir eğitim kurumunun şubesi olarak tanımlanır.
Engin son olarak, “Bizler Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın dile getirdiği gezici öğretmen modelini uygulamaya koyduk. Bir ilk olan bu uygulamada Valimiz Sayın Ali Mantı’nın çok büyük destek ve katkılarını gördük, Milli Eğitim Müdürlüğümüze tahsis edilen araçlarımızdan birini gezici öğretmen modeli için tahsis ettik.
Esnek programlama anlayışına göre bir yerleşim yerinde 3 saat ders işleyen öğretmenimiz araçla başka bir yerleşim yerine geçerek, 3 saat daha ders işleyip o günkü çalışma süresini doldurmaktadır. Bu şekilde bir öğretmen dört yerleşim yerine dönüşümlü olarak gitmektedir. İlimiz Merkeze bağlı Kartal Köyü, Balıklıçay Köyü, Balıklıçay Ünlüce Mezrası ve Sudüğünü Hanoçayır Mezralarında uygulamaya çalıştığımız model ile toplam onaltı(16) çocuğumuza ulaşmaya çalışarak çok güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Bu modeli uygularken karşılaşacağımız eksiklikleri Bakanlığımıza da rapor edeceğiz.
Amacımız 1. Sınıfa başlayan her çocuğumuzun en az bir yıl okul öncesi eğitimi almalarını sağlamaktır. Bu öğrencilerimizin tüm ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığımız ve Valiliğimiz tarafından karşılanmaktadır. Yeni başlayan bu uygulamamızda çocuklarımızdaki heyecan görülmeye değer. Velilerimizin özellikle annelerin heyecanı ise bizi daha da heyecanlandırmaktadır. Bu çalışmaların uzun vadede İlimizin eğitimine ciddi katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.
Haber Merkezi

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat