SON DAKİKA

Ani Ölümlerin Korkulan Sebebi: Zaturre

Bu haber 30 Kasım 2017 - 23:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zatürre her yıl yaklaşık 450 milyon kişiyi yani dünya toplamının % 7’sini etkiler ve yaklaşık 4 milyon ölümle sonuçlanır.
Halk arasında zatürre olarak bilinen akciğerin iltihaplanmasının tıbbi ismi pnömonidir. Akciğerin en uç yapısını oluşturan ve havadaki oksijenin vücuda girdiği bölge olan hava keseciklerinin yaygın olarak iltihaplanması hastalığıdır.
HASTALIĞIN BAŞ GÖSTEREN ETKİLERİ NELERDİR?
Hastalarda genellikle ani başlangıçlı öksürük, balgam, ateş, yaygın vücut ve kas ağrıları, halsizlik ile kendini gösterir. Nefes darlığı ve/veya göğüs ağrısına da neden olabilir.
Göğüs ağrısının eşlik ettiği hastalarda özellikle, zatürrelerin 4’te 1’inde görülen, göğüs boşluğunda iltihabi bir sıvı toplanması durumu düşünülmelidir (zatülcenp, sulu zatürre). Erken tanı ve doğru tedavi ile bu hastalık çoğu zaman geride herhangi bir iz bırakmadan iyileşir, ancak yaygın ve ağır olduğunda hastaneye ve hatta yoğun bakım bölümüne yatmak ve bazen de göğsünden bir tüp aracılığıyla o iltihabi sıvıyı boşaltmak gerekir. Bu durumda hastalığın bir izi de akciğerde kalabilir.
Genellikle nedenleri bakteriler ve virüslerdir, ancak bazı ilaçlar hatta radyoterapinin yan etkisi olarak da görülebilir. Eşlik eden bazı romatizma türü hastalıklar bu duruma yol açabilir. Yine, romatizma başta olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan özellikle kortizon türevi ilaç kullanımları, zatürre gelişimini kolaylaştırır.
“EN YAYGIN ÖLÜM SEBEBİ”
Zatürre İkinci Dünya Savaşının sonuna kadar, tüberkülozla beraber insanlık âlemindeki en yaygın ölüm sebebidir. 1950’lardan sonra penisilinin dünya üzerinde kullanıma girmesiyle zatürre den ölümler önemli ölçüde azalmıştır. Bunda çeşitli aşıların da önemli rolü vardır. Ancak halen yine de dünyada ülkeden ülkeye fark göstermekle beraber; 5 veya 6.ölüm nedenidir. Bebekler ve yaşlılarda, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde hala en önemli nedenlerin başında gelmektedir. Zatürre her yıl yaklaşık 450 milyon kişiyi yani dünya toplamının % 7’sini etkiler ve yaklaşık 4 milyon ölümle sonuçlanır. Kabaca herkes hayatında en az bir kez zatürre olur diye kabul edilir. Dünya üzerindeki ölümlerin çoğu gelişmekte olan ve tedaviye ulaşmada sorunu olan ülkelerde olmaktadır.  Uzmanlar ise belirtilen bulguların bulunduğu hastaların, zaman kaybetmeden bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalarını öneriyor
Bingöl NET
 

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat