SON DAKİKA

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

Bu haber 26 Kasım 2017 - 12:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Kapsamında çeşitli faaliyetler düzenledi.
Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Genç Caddesi üzerinde stant kurarak, vatandaşları bilinçlendirdi. El broşürleri ve bilgi içerikli kitapçıkların dağıtıldığı standı ziyaret eden vatandaşlara, kadın haklarına yönelik de bilgi verdi. Hafta kapsamında Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından da merkez ve köy muhtarlarına yönelik eğitim semineri düzenlendi.
44 muhtarın katıldığı eğitimde, kadınların toplum içerisinde maruz kaldıkları fiziksel, psikolojik, ekonomik, cinsel ve sözel şiddet türleri hakkında tanımlar ve örneklendirmeler ile yasal mevzuat kapsamında bilgiler verildi.
Eğitimin ardından yapılan açıklamada, “Eğitim kapsamına; genellikle kadınların toplum içerisinde maruz kaldıkları fiziksel, psikolojik, ekonomik, cinsel ve sözel şiddet türleri hakkında tanımlar ve örneklendirmeler ile yasal mevzuat kapsamında bilgilendirmeler yapılmıştır. 12.05.2015 tarihinde resmi olarak Bingöl İli’nde hizmet vermeye başlayan Bingöl Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü’nün çalışma sistemi, özelde şiddet mağduru kadınlara genelde ise şiddet mağduru tüm bireylere sunulan hizmetler tanıtılmıştır. Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezlerinin uygulamalarının temeli olan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlemesine Dair Kanun kapsamında alınabilecek önleyici ve koruyucu tedbir kararlarının izleme ve değerlendirmelerinin yapılması amacıyla mesleki çalışma ve görüşmeler yapılmaktadır. Alınan önleyici ve koruyucu tedbir kararlarının alınma süreci, izleme ve değerlendirmesi hakkında yapılan mesleki çalışma ve koordinasyon içinde çalışılan Emniyet Birimlerinin de çalışma sistemi üzerine konuşulmuştur. Muhtarlar ile beraber uygulamada yaşanılan sıkıntılar ve çözüm önerileri üzerine karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur. Son dönemde ülkenin özellikle doğu bölgesinde ciddi bir sorun arz eden ve giderek artan erken yaşta ve zorla evlilikler üzerine Şiddet Önleme ve İzleme Merkezince tespit edilen veriler üzerinde bilgilendirmeler yapılmıştır. Erken yaşta evlilikler ve çocuk gebeler hakkında hem toplumun hem de yerel düzeyde muhtarlarımızın bilinçlenmesi büyük önem arz etmektedir. Maalesef günümüzde erken yaşta aile baskısı ile yapılan evlilik ve gebelik vakaları mevcuttur. Bu hususta yasal mevzuat kapsamında verilen hizmetler ve müdahale yöntemlerine değinilmiştir. Şiddet ve istismar ile birlikte aile, kadın, yaşlı, engelli ve çocuk Destek Hattı olan Alo 183 ile ilgili bilgilendirme yapılmış ve muhtarlarımızın soruları, karşılaştıkları vakalar üzerinden yapmaları gerekenler cevaplanarak sunum sona ermiştir” denildi.
Haber Merkezi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat