SON DAKİKA

Öğretmenler Gününde Farklı Bir Öğretmen Hikâyesi

Bu haber 24 Kasım 2017 - 14:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir topluma yön veren, gelecek nesilleri yetiştirerek onlara dokunandır öğretmen… Yaptığı çalışmalarla ve aldığı ödüllerle farkını ortaya koyan Veysel Çeliker bu öğretmenlerden bir tanesi. O sadece sınıftaki öğrencileriyle eğitim-öğretim faaliyetleri gerçekleştirerek sıradan bir meslek hayatı yaşamayı tercih etmiyor. O, Türkiye’nin ilk çocuk sinema filmini çeken ve zekâ geliştirme ve hafıza teknikleri konulu 16 tane kitap yazarken, ayrıca okul dışında da Sivil Toplum Kuruluşları aracılığıyla yüzlerce etkinliğe imza atmış biri…
Malatya’da görev yapan öğretmen Veysel Çeliker öğretmenlik mesleğini ifa ederken sadece sınıftaki öğrencileriyle eğitim-öğretim faaliyetleri gerçekleştirerek sıradan bir meslek hayatı yaşamayı tercih etmeyen öğretmenlerden sadece bir tanesi. Görev yaptığı okullarda gerçekleştirdiği faaliyetlerle çocukların ufkunu açan, geleceğe dair çocuklara umut aşılayan Veysel Öğretmen okul dışında da ‘Sivil Toplum Kuruluşları Aracılığı’ ile yüzlerce etkinliğe imza attı. Gerçekleştirdiği etkinlikler içerisinde çocuk sinema filmleri, eğitim belgeselleri, kültür ve coğrafya dergileri, ulusal ve uluslararası etkinlikler ve bildiri sunumlarının yanı sıra dezavantajlı çocukların topluma ve eğitime kazandırılması, spor kulüpleri kurma, projeler hazırlama ve gerçekleştirme, onlarca çocuk eğitimi kitabı yazma ve yabancı dil geliştirme etkinlikleri bulunuyor. 24 Kasım Öğretmenler gününü kutladığımız şu günde verdiği emek ve özveriyle toplumuna katkıda bulunan öğretmenlerden bir tanesi olan Veysel Çeliker’in 10 yıllık Öğretmenlik mesleği kariyeri boyunca gerçekleştirdiği bazı çalışmalar ise şöyle:
TÜRKİYE’NİN İLK ÇOCUK SİNEMA FİLMİNİ ÇEKTİ
Bingöl’ün Karlıova ilçesi Yoncalık ilkokulunda çalışırken Türkiye’nin ilk çocuk sinema filmi olma özelliğini taşıyan “Sessiz Çığlık Bir Öğretmenin Hikâyesi” kısa sinema filmi (34 dakika) çekti. Çektiği film kısa zamanda tüm Türkiye’de yayıldı ve örnek çalışmalar arasında gösterildi. İnternet ortamında on binlerce kullanıcı tarafından izlenen film bugünlerde bile birçok okulda öğrencilere izletilmekte. Sinema filmine internet ortamında ulaşmak ve izlemek mümkün.
BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLARDA KALİTENİN NASIL ARTIRILACAĞINA DAİR EĞİTİM BELGESELİ ÇEKTİ
Uzmanlarca zorunlu olmadıkça yapılmaması gerektiği belirtilen Birleştirilmiş sınıflarda kalitenin nasıl artırılacağına dair 55 dakikalık eğitim belgeselini çekti. Akademik çalışmalardan, sportif faaliyetlere kadar birçok çalışmanın hangi takvim ve süre zarfında gerçekleştirilebileceğini örnek uygulamalarıyla aktaran eğitim belgeselini izleyenler birleştirirmiş sınıflarda eğitimin bir fırsata dönüştürülebileceğini belirtiyorlar. Çeliker’i bu çalışmasına da internet ortamında ulaşmak mümkün.
ORYANTİRİNG’İN EĞİTİMDE KULLANILMASINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Ülkemizde henüz yeni olan Oryantiring’in eğitim çalışmalarında nasıl kullanılacağına dair bir yol haritası da belirleyen Çeliker Oryantiringi eğitim çalışmalarına uygulayarak çocuklarda yön becerilerinin geliştirilmesin sağladı.
ÇEŞİTLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDA BAŞKANLIK YAPTI
Çeşitli eğitim sendikalarında bakanlık görevi yürüten Çeliker bunların yanında Tavz Kültür sanat ve Kalkınma Derneği, Çapakçur spor Kulübü (Şimdiki adıyla 12 Bingöl spor) kurucu başkanlığı da yaptı. Başkanlığını yaptığı sivil toplum kuruluşlarında birçok etkinliğe imza atan Çeliker sivil toplum kültürünün şehrine yerleşmesinde büyük bir rol oynadı. Görev yaptığı ilçede yerel düzeyde yayın yapan gazete ve radyonun olmamasının büyü bir eksiklik olduğunu gördü ve Usta gazeteci Nevzat Bingöl’le birlikte yer alarak ilçesine bir gazete ve radyo kanalı kazandırdı.
PROJELERİ ŞEHRE RENK KATTI
Başkanlığını yürüttüğü sivil toplum kuruluşları aracılığı ile birçok projeye imza atan Çeliker binlerce yetim çocuğun giyim ihtiyaçlarını karşıladı. Doğduğu ilçe olan Solhan’da Sodes aracılığı ile 36 köy okulunun boya ve badanasını yaptı. Gençlik spor il müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen bir proje kapsamında trilyonluk bir spor evin iline kazandırılmasında aktif bir şekilde yer aldı. Yürütücü,b koordinatör veyahut gönüllü olduğu bu projeler sayesinde onlarca insanın istihdamına katkı sağladı. Tüm bunların yanı sıra akademik çalışmalar içerisinde bulundu. Çeşitli internet sitelerinde, dergilerde yüzlerce makalesi yayınlandı. Birçok Üniversitenin, Ulusal-Uluslararası sivil toplum kuruluşun toplantılarında bildirileri yer aldı.
KURDUĞU SPOR KULÜBÜ 3.LİG’DE MÜCADELE EDİYOR
Spor ’un gençler üzerindeki olumlu etkisinin farkında olan Çeliker 2010 tarihinde Çapakçur spor kulübünü kurdu. Kısa zamanda örgütlenmesini gerçekleştiren kulüp bir sonraki yıl Amatör Lig şampiyonu olarak Bal ligine çıkmayı başardı. Bal ligindeki 2 yılık mücadelesi sonrasında profesyonel 3.lig’e çıkmayı başaran Çapakçur spor, Bingöl’ün tek profesyonel futbol takımı olarak mücadelesine 12 Bingöl spor adıyla devam ediyor. Başkanlığını yürüttüğü esnada Galatasaray spor kulübü ile iletişime geçerek küçük çocukların Galatasaray Futbol okuluna kazandırılmaları için bir şube açılmasında öncülük etti.
ZEKA, HAFIZA GELİŞTİRME VE YARATICI DÜŞÜNME ADLI 16 ADET KİTAP YAZDI
Kültürel anlamda bir çok coğrafi ve tarihi esere imza atan ve bunları yayınlayan Çeliker tüm bunların yanında 6-9 yaş arası ‘Zeka,Hafıza Geliştirme ve Yaratıcı Düşünme ‘ adlı 16 kitaplık bir seriyi kaleme aldı ve öğrencilerin deneyimine sundu. Kitapları kısa sürede ilgi gördü ve tüm Türkiye’den talep gördü. Özellikle öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin, öğreneneme problemlerinin aşılmasına ; başarılı öğrencilerinde öğrenme hızlarının artmasını sağlayan kitapların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda okutulması için girişimler devam ediyor.
İNGİLİZCE ÖĞRETİMİ ÜZERİNE 2 YILDIR ÇALIŞIYOR
Aktif Öğretmenlik yaşantısına yabancı dil öğrenimi üzerindeki çalışmalarıyla devam ediyor. Yabancı bir dili en doğru ve en güzel şekilde çocuklarımıza nasıl öğretebiliriz, sorusuna cevap arayan Çeliker günde en az 4 saat çalışarak 2 yıldır devam ettiği çalışmanın sonuna yaklaştığını belirtiyor.
CUMHURBAŞKANI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANI TARAFINDAN KABUL EDİLDİ
Öğretmenliğin en büyük kariyer olduğunu belirten Çeliker’in aktif başarılı çalışmalarına binaen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Milli Eğitim Bakanı tarafından kabulü gerçekleşmiştir. Birçok sivil toplum kuruluşu tarafından da ödüllendirilen Veysel Hoca 2012 yılında da Türkiye’de Yılın Öğretmeni seçilmişti. Çeliker, “Milli Eğitim Bakanlığının Mesleğinde Fark Yaratan Öğretmenler” kategorisinde yer alıyor. Bunların yanında bir çok sivil toplum kuruluşu tarafından ödüllendirildi.
‘İÇİMDEKİ ÖĞRETME İSTEĞİNE ENGEL OLAMIYORUM’
10 yıllık meslek hayatı olan Veysel Hoca, Öğretmenler günü dolayısıyla yaptığı açıklamada ‘Öğretmenlik bir meslek değildir, ben kendim Öğretmenlik hayatım boyunca hiçbir zaman Öğretmenliği bir meslek olarak görmedim. Öğretmenlik onurlu bir yaşam tarzının ta kendisidir. Günde 24 saat haftada 7 gün, yılda 365 gün Öğretmen, Öğretmendir. Eğer bir ülkede Öğretmenlik konum ve itibar olarak altlarda ise o ülkenin geleceği karanlıktır. Öğretmenlerin hedef kitlisi olan çocuklar ve gençler bugün nüfusun %25’nine hitap ediyor olabilirler ama çocuklarımız ve gençlerimiz bu ülkenin geleceğinin %100’dür. Dolayısıyla Öğretmen dediğiniz, bu ülkenin geleceğinde %100 etkiye sahip tek etmendir. Bu nedenle Öğretmenlerimiz durduğu yerin ne anlama geldiğini iyi bilmek zorundadır. Tüm bunların yanında Öğretmen’in ‘ÖĞRETME’ gibi kutsal bir görevi var. Öğretmek isteyen bir Öğretmen ise mutlaka öğrenmeye açık olmalı ve içindeki öğrenme isteğine engel olamamalıdır. Ben kendim geriye baktığımda tüm yaptıklarımın sebebini ‘İçimdeki öğrenme isteğine engel olamamak’ olarak görüyorum. Bu duygu bende var ve var oldukça üretmeye devam edeceğim kanaatindeyim. Bu vesile ile kendini eğitime adamış tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler gününü kutluyor, görevi esnasında şahadet şerbetini içen gönüldeşlerimi saygıyla anıyorum’ dedi.
Rahime Gül Erbaş/Malatya Sonsöz Haber

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat