SON DAKİKA

Kadına Yönelik Şiddet Anlatıldı

Bu haber 22 Kasım 2017 - 20:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Kapsamında Bingöl Üniversitesinde Konferans Düzenlendi.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Kapsamında 21.11.2017 tarihinde Bingöl Üniversitesi Konferans Salonunda; Sosyal Hizmet, Sosyoloji ve Psikoloji bölüm öğrencilerine, genellikle kadınların toplum içerisinde maruz kaldıkları fiziksel, psikolojik, ekonomik, cinsel ve sözel şiddet türleri hakkında tanımlar ve örneklendirmeler ile yasal mevzuat kapsamında bilgilendirmeler yapıldı.
Konferansta, 12.05.2015 tarihinde resmi olarak Bingöl ili’nde hizmet vermeye başlayan Bingöl Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü’nün çalışma sistemi özelde şiddet mağduru kadınlara genelde ise şiddet mağduru tüm bireylere sunulan hizmetler tanıtıldı.
Yapılan konferans ile ilgili Bingöl Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğünde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezlerinin uygulamalarının temeli olan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlemesine Dair Kanun kapsamında alınabilecek önleyici ve koruyucu tedbir kararlarının izleme ve değerlendirmelerinin yapılması amacıyla mesleki çalışma ve görüşmeler yapılmaktadır. Alınan önleyici ve koruyucu tedbir kararlarının alınma süreci, izleme ve değerlendirmesi hakkında yapılan mesleki çalışma ve koordinasyon içinde çalışılan Emniyet Birimlerinin de çalışma sistemi üzerine bilgi verilmiştir. Öğrenciler ile beraber uygulamada yaşanılan sıkıntılar ve çözüm önerileri üzerine karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur. Son dönemde ülkenin özellikle Doğu Bölgesinde ciddi bir sorun arz eden ve giderek artan erken yaşta ve zorla evlilikler üzerine Şiddet Önleme ve İzleme Merkezince tespit edilen veriler ışığında bilgilendirmeler yapılmıştır. Erken yaşta evlilikler ve çocuk gebeler hakkında hem toplumun hem de geleceğin meslek elemanlarının bilinçlenmesi büyük önem arz etmektedir. Maalesef günümüzde erken yaşta aile baskısı ile evlilik ve gebe kalma vakaları mevcuttur. Bu hususta yasal mevzuat kapsamında verilen hizmetler ve müdahale yöntemlerine değinilmiştir. Şiddet ve istismar ile birlikte aile, kadın, yaşlı, engelli ve çocuk Destek Hattı olan Alo 183 ile ilgili bilgilendirme yapılmış ve öğrencilerin soruları cevaplanarak sunum sona ermiştir.”
Haber Merkezi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat