SON DAKİKA

“Madde Bağımlılığına Hayır Sağlıklı Bir Gelecek İçin Evet”

Bu haber 18 Kasım 2017 - 11:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sosyal Destek Programı kapsamında Sivriceliler Derneği ve Sivrice İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Madde Bağımlılığına Hayır Sağlıklı Bir Gelecek için Evet’ projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Sivrice Öğretmenevinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Çetin Oktay Kaldırım, Sivrice Kaymakamı Mustafa Temiz, Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, Sivrice İlçe Milli Eğitim Müdürü Özdal Akdemir, il genel meclisi üyeleri, ilçe ve köy muhtarları, Sivriceliler Derneği Başkanı Hadi Önal ile dernek üyeleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Sivriceliler Derneği Başkanı Hadi Önal, “Bugün burada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile 2. projemizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Projemizin ilki, 2011 yılında ‘Sivrice Gençliği Geleceğimizdir’ adlı projemizdi. Başlatmış olduğumuz ‘Madde Bağımlılığına Hayır Sağlıklı Bir Gelecek İçin Evet’ SODES projemizle amacımız ülke gençliğini tehdit eder boyutlara ulaşan madde bağımlılığı illetinden, ilçemiz gençliğini uzak tutmak ve onlara sağlıklı bir yaşamın kapılarını açmaktır” açıklamalarında bulundu.
Sivrice İlçe Milli Eğitim Müdürü Özdal Akdemir ise, “Madde Bağımlılığına Hayır Sağlıklı Bir Gelecek İçin Evet, SODES projesi ilçemiz için çok önemlidir. Proje paydaşı olarak, bu projenin en iyi şekilde yürütülmesi için elimizden geleninin en iyisini yapıyoruz. Bu proje önce ülkemize daha sonra İlçemize hayırlı olsun.” dedi.
Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak ise, “Devletimizin gençliğe verdiği önemi çok iyi biliyoruz. Dünya geliştikçe teknolojide beraberinde hızla gelişiyor. Ama maalesef bazen örf, adet ve törelerimizi unutuyoruz. Onun için bu projelere çok önem veriyoruz. Devletimizin verdiği desteklerle vatandaşlarımızı, gençliğimizi spor ve eğitime yönlendirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
Projenin tanıtım toplantısı için burada bulunduklarını belirten Sivrice Kaymakamı Mustafa Temiz, ‘Madde bağımlılığı baktığımız zaman bugün dünya da büyük bir sorun olduğu gibi ülkemiz için de bir sorun teşkil etmektedir. Bu sadece uyuşturucu madde bağımlılığı olarak değil bunun yanında tütün ürünleri tüketimi, alkol bağımlılığı, gelişen teknoloji ile beraber yeni bir bağımlılık olan teknoloji bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklardan arındırmak gençlerimizi, çocuklarımızı gelecek nesillere daha iyi hazırlayabilmek adına geliştirilen bu projenin faydalı ve değerli olduğunu düşünüyorum.’ dedi.
Vali Kaldırım: Her Şey Gençliğimiz İçin…
‘Madde Bağımlılığına Hayır Sağlıklı Bir Gelecek için Evet’ projenin hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Vali Çetin Oktay Kaldırım; “Çok önemsediğimiz üzerinde durduğumuz gençliğimizin sağlıklı bir şekilde yetişmesine, bilinçlenmesine, büyümesine ve ülkemize katkı vermeleri noktasında her alanda faydalı olması temennisiyle ben özellikle Sivriceliler Dernek Başkanı Hadi Beyi, yönetim kurulu üyelerini ve katkı veren herkesi tebrik ediyorum.
Yaşadığımız yüzyıl birçok faydalı imkânı getirdiği gibi birçok sorun ve problemleri de ne yazık ki getiriyor. Bu imkânlardan iyi istifade ettiğiniz zaman ve toplumunuza bunu iyi adapte ettiğiniz zaman özellikle genç kuşaklara adapte ettiğiniz zaman hem toplumsal refaha hem mutluluğa hem de ülkenin gelişme ve kalkınmasına katkı veriyor. Tabi bu iyi değerlendirilemediği zaman maalesef buna mahkûm olduğunuz zaman iyi yönetemediğiniz zaman birçok ülkede yaşandığı gibi maalesef birçok olumsuzluğu da hem toplumsal açıdan hem sosyal açıdan hem de ülkemizin huzuru ve güvenliği açısından da sıkıntılara sebebiyet verebiliyor. Teknolojinin yasaklanamaz bir şey olduğunu ve bu yüzden de teknolojiyi iyi olarak kullanmamız gerekiyor.
Gençliğin milli, manevi, bilimsel yönden ve değerler yönünden gelişmesi gerekir. Gençlerimizin her iki cenahta da iyi yetişmeleri noktasında bu enstrümanları nasıl iyi kullanırız. Nasıl iyi değerlendiririz ve hayatımıza nasıl tatbik edebiliriz, buna bakmamız ve odaklanmamız lazım. Birçok bulaşıcı hastalık gibi yeni hastalıklar türedi. Uyuşturucu ve benzeri hastalıklar tabi uzun zamandır, insanlığın gündemini meşgul eden ve gün geçtikçe insanlığı etkileme kabiliyeti artıyor. Dünya geneline baktığımız zaman bunun gençleri etkileme oranının ne kadar yüksek olduğunu görürüz. Dolayısıyla ülkemiz bunu bir terör örgütünden farklı görmüyor. Adeta bir terör örgütüyle mücadele etme konseptinde anlayışında mücadelesini bütün kesimleriyle devlet kurumlarıyla, hükümetiyle bütün imkânlarını seferber etmiş durumdadır. Bir teröristte nasıl muamele ediliyorsa nasıl yaklaşılıyorsa bir terörizme nasıl yaklaşılıyorsa aynı şekilde bu konuya da yaklaşılıyor.” dedi.
Bu sene özellikle uyuşturucu noktasında operasyonların yoğunlaştığını ifade eden Vali Kaldırım, “Geçen yıla göre operasyon sayıları yüzde 59 arttı. Çokta iyi sonuçlar alıyoruz. Hem Emniyet Personelimizi hem Jandarma Personelimizi hem Kaymakamlarımızı hem de kamu görevlilerimizi tebrik ediyorum. Özellikle bazı yakalanan uyuşturucu maddelerde çok ciddi artış var. Mesela yakaladığımız eroin miktarında yüzde 300 artış var. Buda mücadelenin etkinliğini gösterir. Kokainde ise yakaladığımız miktarda 85 kat artış var. Bunlar müthiş bir başarı. Yine toz esrarda yakaladığımız miktarda yüzde 350 bir artış gözüküyor. Hem kontrol noktalarımız hem de ekiplerimiz iyi çalışıyor. Bunların hepsi toplumumuz ve özellikle gençlerimiz için. Özellikle okul çevrelerinde kameralar kurmaya başladık. Narko Timlerimiz var” ifadelerini kullanarak bütün tedbirlerin alındığını ve etkin bir şekilde uygulamaların devam ettiğini söyledi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat