SON DAKİKA

Bülent Ersoy kimdir?

Bu haber 16 Kasım 2017 - 15:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bülent Ersoy kimdir?

Gerçek ismi Bülent Erkoç olan Türk sanat müziğinin divası 9 Haziran 1952 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. Bülent Ersoy daha çok küçükken ailesi ile İstanbul’a gelmiştir. Müziğe hep ilgisi olan sanatçımız İstanbul Belediyesi Konservatuarını bitirmiştir. 70’li yıllarda gazinolarda sahne almaya başlamıştır. Fikret Torun’un düzenlediği ses yarışmasına katılarak birinci seçilmiştir. 1971 yılında ise ilk plağını çıkarmıştır. 1974 yılında dönemin en meşhur gazinolarından olan Maksimde sahne almaya başladı ve çok beğenildi. Erkoç soyadı Müjdat Gezen tarafından Ersoy olarak değiştirilmiştir. Sanatçı 1980 yılında İzmir fuarında seyirci tezahüratından sonra uygunsuz bir davranışta bulunarak göğüslerini açtığı için savcılık tarafından hakkında soruşturma başlatılmıştır. 1980 yılı Eylül ayında bir hakime kötü söz söylediği gerekçesiyle tutuklanarak 45 gün Buca cezaevinde hapse mahkum edilmiştir.

BÜLENT ERSOY’A AİT TÜM ALBÜMLER MUZİKMP3İNDİR’DE

Yasaklı Dönemler

Bülent Ersoy 1981 yılında cinsiyet değiştirmiştir. Ancak Pembe nüfus cüzdanına hemen kavuşamamıştır. 12 Eylül’ün ardından 1981 yılının Haziran ayında travesti ve transseksüel sanatçılarla birlikte sanatçımıza da sahne yasağı getirilmiştir. Bu süreçte Almanya’da yaşayan sanatçımız kariyerine burada devam etmiştir ve Türk filmlerinde rol almıştır. 1988 yılında ise ülkemize tekrar dönmüştür. Yasaklı dönemlerde dahi dinleyici kitlesini korumayı başaran ünlü şarkıcı, daha sonraki dönemlerde ise dinleyici kitlesini kat ve kat arttırma başarısını da göstermiştir.

Devam Eden Sanat Yaşantısı

Bülent Ersoy 30 yılı aşkındır sanatı ile dünyaca ünlü birçok yıldızın da sahne aldığı mekânlarda şarkılarını seslendirmiştir. Sanatçımızın otuzun üzerinde albümü bulunmaktadır. Kariyeri boyunca birçok ödülü kucaklayan sanatçımızın sesinin kusursuzluğu Japonya’da testlere tabi tutularak kanıtlanmıştır. Hala Bülent Hanım sanat yaşantısını devam ettirmektedir ve konserleri, sahne çalışmaları yoğun ilgi görmektedir. Zaman zaman magazin haberleriyle de gündeme gelen ünlü şarkıcı, sıra dışı kişiliğiyle de ön planda yer almaktadır.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat