SON DAKİKA

Rant İddialarına Onlarda Dahil Oldu

Bu haber 09 Kasım 2017 - 21:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İmar planındaki değişiklikle yapı alanına çevrilen bölgelerde ikamet eden vatandaşlar, basında yer alan rant iddialarına tepki gösterdi. Alanda rantın söz konusu olmadığını vurgulayan hak sahipleri, belediye meclisine de teşekkür etti.
Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi Begüm Sokak’ta 25 yıla aşkındır ikamet eden hak sahipleri, TOKİ konutlarındaki bazı vatandaşlarca basın yoluyla dile getirilen rant iddialarını yalanladı.
2B kapsamında tapu ve yapı ruhsatı alabilmeleri için belediye meclisinin yeşil alan görülen yaşam alanlarını yapı alanına dönüştürdüğünü ifade eden hak sahipleri, TOKİ sakinlerince dile getirilen rant iddialarının asılsız olduğunu vurguladı.
“BELEDİYE BAŞKANINI HEDEF ALARAK, İFTİRA ATTILAR”
Gecekondu sahiplerinden Osman Çintay, belediye meclisinin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında isabetli karar verdiğini belirterek, rant iddialarına tepki gösterdi.
Çintay, “Biz 1993 yılından beri burada ikamet ediyoruz ve tapularımız yoktu. Tapu ve yapı ruhsatı sorunumuzun çözülmesi için buranın yapı alanına dönüştürülmesi gerekiyordu. Belediye meclisimiz oy birliğiyle burayı yeşil alandan çıkararak, yapı alanına dönüştürdü. Şimdi burası 2/B kapsamına alınacak ve biz tapularımızı Milli Emlak Müdürlüğü’nden alacağız İnşallah. Burada herhangi bir rant söz konusu değildir. Burada bazı kişiler bilerek belediye başkanını hedef alarak, iftira atmıştır. Maksatlı kişiler bunu kasıtlı olarak uydurmuştur. Şuanda bizden şikayetçi olanlar başta belediyeye iftira etmişler” ifadelerini kullandı.
Kent genelinde birçok vatandaşın 2B kapsamında tapu aldığını ifade eden Çintay, “Bizim bölgeyle birlikte birkaç bölge 2B kapsamına alınmamıştı. Şimdi bir adım atıldı ve bizlerde tapularımızı alacağız İnşallah. Önceki belediye yönetimleri döneminde de benzer uygulamalar yapıldı, vicdan sahibi olan hiç kimse bu işe ses çıkarmadı. Bizden yıllar sonra buraya yerleşenler, bizim yaşam alanlarımızı çocuklarına park yapmak istiyorlar” diye konuştu.
Rant iddialarını ortaya atan kişilere tepki gösteren Ahmet Çintay ise, “1993 yılı 7’inci ayından beri burada ikamet ediyoruz. TOKİ’de ikamet edenler ise 2003 depreminden sonra buraya yerleşti. Devlet bunlara konut vermiş, şimdi bizi şikayet ediyorlar bu yaptıkları ayıptır. 25 yıldan fazladır yaşadığımız yeri kendi bahçeleri olarak görüyorlar. Bizim mağduriyetimizin giderilmesi noktasında belediye meclisi bir adım attı. Şimdi buraların 2B kapsamına alınmasını bekliyoruz” dedi.
“SAYIN BAKANIMIZ DA DESTE VERDİ”
Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi eski Muhtarı Ahmet Başbayandur, tapu mağduriyetlerinin giderilmesi için yıllarca mücadele verildiğini söyledi.
Başbayandur, “1999 yılında muhtar olarak seçildiğimde bu yapılar vardı. Biz burada vatandaşlarımızın mağduriyetini bakan beye ilettik.  Bu alanların yeşil alandan çıkarılarak, yapı alanına dönüştürülmesi için destek istedik. Sayın bakanımız 25 yıldan fazladır bu durumda olan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için başkan bey ile de görüştü. Sağ olsun Başkan Bey ile hemfikir oldular. Belediye meclisimizde bu insanların mağduriyetinin giderilmesi için böyle bir karar verdi. TOKİ konutları yokken bu yapılar vardı burada. Belediye ile ilgili ortaya atılan iddialar kesinlikle yalandır” diye konuştu.
“BELEDİYE VE MECLİS ÜYELERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Çayboyu Köyü’nde 22 yıllık muhtarlık yapan Mehmet Ali Burulday ise, “Eskiden Çayboyu Köyü olarak geçen Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi’nde 22 yıl muhtarlık yaptım. Daha evvel burası orman alanıydı, belediyemiz vatandaşların tapularını alabilmesi için buraları yapı alanına çevirdi. Bu anlamda Sayın bakamımıza, belediye başkanımıza, meclisimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.
Rant iddialarının asılsız olduğunu ifade eden Burulday, şunları söyledi: “Burada dile getirilen rant ve peşkeş iddiaları tamamen asılsızdır. Bunlar hükümeti ve devleti karalamaya yönelik propagandalardır. Ne bizim bölgemizde nede bu bölgelerde rant söz konusu değildir. Bu iddiaları ortaya atanları kınıyoruz.”

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat