SON DAKİKA

Terörle Mücadeledeki Zafiyetimiz!

Bu haber 03 Kasım 2017 - 11:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ülkemiz son bir kaç gündür gelen şehit haberleri ile sarsılmış bulunmaktadır. İlk önce Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada 8 asker, 2 güvenlik korucusu şehit edilmişti. Ertesi gün, Diyarbakır merkezde polis ekipleri tarafından hücre evi olduğu tespit edilen bir eve operasyon yapılmış, operasyon esnasında güvenlik güçleri ile bir terör örgütü mensubu arasında silahlı çatışma çıkmış ve çıkan çatışma sonucu 9 polisimiz yaralanmış, 1 polisimiz de şehit olmuştu.
Değerli okur,
Bir ülkenin savunma sistemi, ekonomik bağımsızlık arayışı içinde olan gençlerle doldurulursa, hem savunma sistemi hem ekonomi sistemi mahvedilir. Bunun en bariz örneği, son günlerde yaşadığımız acı hadiselerdir. Neden savunma sistemini, askeri okullarda, askeri nizam ve disiplin ile yetişen personel ile değil de, 2-3 aylık eğitim ile silah başına geçen sözleşmeli erler ile doldururlar? Bunu anlamış değilim. Elbette ekonomik sıkıntılar, insanları farklı alanlarda iş bulmaya sevk eder, fakat güvenlik işi bu kadar basite indirgenecek bir iş değildir.
Değerli okur,
2-3 ay eğitimle silah başına geçen bir erin, 6 aylık bir eğitimle silah başına geçen bir polis memurunun, 2 haftalık sözde eğitimle silah başına geçen bir korucunun, 10-20 yıl dağda yaşayan ve her türlü arazi şartlarını, coğrafyayı iyi bilen bir terörist ile mücadele etmesi ne kadar mümkündür? Sorunlara yüzeysel olarak değil, derinlemesine bakmamız gerek. Bir terörist, 9 polisimizi yaralayıp, 1 polisimizi şehit edebiliyorsa, değerli okur, bu gerçekten ciddi bir sorundur. Siyasilerimiz, dalkavukça sözleri bırakıp, bir an önce savunma sistemini iyileştirmeye yönelik adımlar atmalı.
Değerli okur,
Bu ülke şahsi ihtiraslarla kazanılmadı! Biz ülkemize, insanımıza değer vermezsek kim verecek?

irfan Alan
irfanalan12@gmail.com
Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat