SON DAKİKA

Dağılma’nın “İman Abidesi Bir Şair: Mehmet Akif Ersoy” Kitabı Çıktı

Bu haber 03 Kasım 2017 - 23:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Öğr. Gör. İbrahim Dağılma’nın, İman Abidesi Bir Şair: Mehmet Akif Ersoy kitabı çıktı.
Kitabı hakkında değerlendirmelerde bulunan Dağılma, Mehmet Akif Ersoy’un tarihe, hafızalara ve gönüllere adını yazdıran bir şair olduğundan bahsederek, “Akif’le ilgili çalışmalarda çoğu yazar bir yönüyle kendi görmek istedikleri Akif’i anlatmış, tanıtmış, kaleme almıştır. Birileri onu edebiyat dünyasında, özgün üslubuyla yer bulmuş bir sanatçı; birileri onu bir imparatorluğun yıkılış ve akabinde yeni bir devletin kuruluş aşamasında fikri yapısıyla öne çıkan bir düşünce adamı; diğer birileri bir milletin bağımsızlık mücadelesinde yazdığı dizeler sebebiyle onu İstiklal şairi diye öne çıkarmıştır” dedi.
Kendi tahayyülündeki Mehmet Akif Ersoy portresinden de söz eden Dağılma, “Hasta adam teşhisiyle işgalci güçlerin iştahlı sofrasına mazlum bir şekilde bırakılan Osmanlı’nın son demindeki ve Milli Mücadele’nin akabinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bidayetindeki bir hayat karesi olarak Akif, bizim nazarımızda; doğduğu andan beri kendini Kur’an’ın nurlu ikliminde bulan; çile, mücadele, fedakârlık yolunda azim ve kararlılıkla yoğrulan, imanla bezenmiş hayatını bu iklimin nihayetsiz enginliğinde sürdüren, sözünü gerçeklerden alarak ifade gücüyle besleyen ve yüreğindeki samimiyetle etkili bir ifadeye dönüştüren bir şahsiyettir” şeklinde konuştu.
Mütercim Yayınları tarafından basılan eser, kitap satış noktalarından ve internet üzerinden temin edilebilir.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat