SON DAKİKA

Türkiye’nin Uluslararası İlk STEM Kongresi Muş'ta Düzenlenecek

Bu haber 31 Ekim 2017 - 11:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Muş Alparslan Üniversitesi uluslararası bir etkinliğe daha imza atıyor. STEM eğitimi konusunda devlet üniversiteleri arasındaki öncü rolünü sürdüren üniversite, eğitim sisteminin gelişimi adına önemli bir sorumluluk daha üstlenerek Türkiye’deki ilk uluslararası STEM kongresini düzenliyor. Uluslararası STEM ve Eğitim Bilimleri Kongresi, 3-5 Mayıs 2018 tarihlerinde Kongre ve Kültür Merkezinde bilim camiasını bir araya getirecek.
Kongrenin Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bekir Yıldırım, kongreye ilişkin açıklamalarda bulundu. Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin kısaltması olan STEM’in, matematik ve fen bilimleri derslerinin bütünleştirilmesi olarak yaygınlaşmış olsa da mühendislik ve teknolojinin sınıf içi ve sınıf dışı etkinlikler ile öğretilmesi anlayışına dayalı bir eğitim metodu olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, “Ekonomik anlamda ilerleme ve liderlik için insan gücü ihtiyacını karşılamayı ve güçlendirmeyi hedefleyen STEM, günümüzde ABD, İngiltere, Güney Kore gibi birçok ülkede toplumsal barışı ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlamada bir araç olarak da kullanılmaktadır.” dedi.
“Kongremiz yol gösterici olma hedefi de taşıyor.”
Uluslararası STEM ve Eğitim Bilimleri Kongresi’nin STEM konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturarak STEM ile ilgili yanlış algı ve uygulamaların giderilmesi amacıyla düzenlendiğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, “Kongremiz, STEM eğitiminin müfredata etkin bir şekilde entegre edilebilmesi ve öneminin kavranması konusunda akademisyen, öğretmen ve öğretmen adaylarına yol gösterici olma hedefi de taşıyor.” dedi.
Kongre sonucunda, STEM eğitimi ile ilgili olarak da kapsamlı bir STEM eğitim raporu da yayınlanacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, “STEM eğitiminin eğitim bilimleri disiplini ile sınırlı bir çalışma alanının olmadığı, diğer disiplinlerin de içinde yer aldığı bir çalışma alanının olduğu görülmektedir. Bu yüzden kongremiz STEM ile ilişkili farklı disiplinlere yönelik olarak da gerçekleştirecektir.” şeklinde konuştu.
Kongreye ilişkin önemli tarihler şu şekilde:
Bildiri özet gönderimi son tarih: 30 Mart 2018
Kabul edilen bildirilerin ilan edilmesi: 3 Nisan 2018
En son kayıt tarihi: 6 Nisan 2018
Kongre programının duyurulması: 15 Nisan 2018
Kongre tarihleri: 3-5 Mayıs 2018
Tam Metinlerin gönderilmesi: 20 Mayıs 2018
E-Kitabın Basılması: 20 Eylül 2018
Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi, stemes.org internet sitesinden alınabilir.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat