SON DAKİKA

Bingöl'de Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Bu haber 29 Ekim 2017 - 20:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yılı kutlamaları Vali Ali Mantı’nın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Vali Mantı, Bingöl’de görev yapan protokol üyelerini makamında tek tek ağırlayarak tebrikleri kabul etti.
Daha sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Karşıyaka Kapalı Spor Salonundaki tören ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Vali Mantı, yurdun her yerinde olduğu gibi Bingöl’de de Cumhuriyetin 94. yıl dönümünü coşkuyla, kıvançla ve gururla kutlandığına vurgulayarak şunları kaydetti: “Tarihimiz, hürriyet ve istiklal timsali olan engin devlet tecrübesi ve insanı merkeze alan dünya görüşü ile bizlere büyük bir miras bırakmıştır. Her daim bağımsızlığına düşkün olan halkımız uluslararası sömürge güçlerine ve ‘çelik zırhlı duvar’lara karşı verdiği destansı ‘kurtuluş mücadelesi’ ile tarihine altın bir sayfa daha eklemiştir. ‘Kurtuluş mücadelemiz’ direniş ve dirilişin sembolü olarak bağımsızlık mücadelesi veren halklara umut ve ilham kaynağı olmuştur.
Hamdolsun bugün Türkiye’miz bölgenin ve dünyanın parlayan yıldızı haline gelmiştir. Hemen her alanda dev atılımlar gerçekleştiren Cumhuriyetimiz, bölgesinde en gelişmiş ülke, hatırı sayılır bir güç ve istikrar unsuru bir dünya devleti olmuştur. Bu başarının arkasında ‘kurtuluş mücadelesi’ ve ‘15 Temmuz direnişi’ gibi mümtaz kareler vardır.
Ülkemizin dört tarafının kültürel zenginlikleri ile karılan gücümüzü korumak ve iyiliklerin artması, toplumsal felahın devamı için el birliği ve yürek birliği ile çalışmalıyız. Sonraki nesillere ve tüm dünyaya insanı yücelten, ahlakı hayat tarzı kılan bir teklifin ve mesajın temsilcileri olmalıyız. Dünyanın dört bir tarafındaki mağdurlara ve mazlumlara Anadolu toprağının her karışındaki merhamet tohumları ile yakın durmalı, karanlığın ve zulmün temsilcilerine ve durmak bilmeyen ‘hayâsız akın’lara karşı uyanık olmalıyız.
Meşruiyetini cumhurdan alan, iktidarın millete ait olduğu ve fertlerin vatandaş olarak eşit olduğu Cumhuriyet’in kazanımlarını muhafaza etmeli, hukuk, adalet, özgürlük, eğitim, sağlık, iktisat gibi konularda daha müreffeh bir ülke için samimi çabalar üretmeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen isimsiz kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, siz değerli Bingöllü hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramını en hasbi duygularla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
Törene Vali Ali Mantı’nın yanı sıra, 49.Komando Tugay Komutanı Albay Ersin Altay, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcısı Tunahan Çil, Kamu Kurum Müdürleri, STK temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.
Bingöl’de bulunan ilk, orta ve lise öğrencilerinin Cumhuriyet temalı şiir ve kompozisyonlarını okudukları törende; şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere Vali Mantı hediyelerini verdi. Öğrenciler tarafından sunulan Halk Oyunları gösterisi beğeni ile izlendi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı akşam 19:00’da Bingöl Üniversitesi Sosyal Tesislerinde verilen Resepsiyon ile tamamlandı.


Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat