SON DAKİKA

Erzurum'da, Gül Ellerden Gül Gibi Sergi

Bu haber 28 Ekim 2017 - 11:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Erzurum Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 7 ay kurs gören ev kadınları sergi açtı. Minyatür, tezhip çalışmalarından oluşan eserleri inceleyen Vali Seyfettin Azizoğlu, hanımları tebrik etti.
Erzurum’da ev hanımları minyatür ve tezhip sergisi açtı. ‘Gül Eller’ ismi verilen sergiyi eşi Nilgün Azizoğlu ile gezen Vali Seyfettin Azizoğlu, ev kadınlarını tebrik etti.
Erzurum Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesi’nde usta öğretici Mehmet Bozan’dan 7 ay süreyle tezhip ve minyatür kursu alan 12 ev kadını, Yakutiye Medresesi’nde eserlerini sergiledi. Kadınların kurs boyunca yaptıkları 52 eserin yeraldığı serginin açılışını Vali Seyfettin Azizoğlu eşi Nilgün Azizoğlu ile birlikte yaptı. Kadınların yaptıkları eserleri beğenen Vali Azizoğlu, çalışmalar için tebrik etti. Kadın kursiyerlerle yakından ilgilenen Nilgün Azizoğlu ise ev kadınlarının bu tür sanatsal faaliyetlere katılmasının önemine dikkat çekti.
Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesi öğretmeni Mehmet Bozan, 7 ay süren kursla ilgili bilgi verdi. 12 kursiyerin tezhip ve minyatür konusunda eğitim aldığını belirten Mehmet Bozan, “Minyatür ve tezhip çalışmalarının olduğu bu sergimize ‘Gül Eller’ ismini verdik. Çünkü ; hem İslami açıdan hem gülün Peygamber Efendimiz’i simgelemesi ve hat eserlerinin de olması, hanımların bu eserleri yapmış olması itibariyle bu ismi sergimize yakıştırdık” diye konuştu.
Eserlerde çok az miktarda altın kullandıkları bilgisini de veren Mehmet Bozan, “Amacımız sadece ev hanımlarını meslek hayatına alıştırmak ve yaptığımız minyatür ve tezhip çalışmalarımızı tanıtmak olduğu için gül eller sergisi açıldı” dedi.
Sergi açılışına Vali Seyfettin Azizoğlu eşi Nilgun Azizoğlu, Yakutiye Kaymakamı Mahmuthan Arslan Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, Müze Müdürü Mustafa Erkmen ve vatandaşlar katıldı.
Elif KAÇMAZ/Gazetepusula