SON DAKİKA

Büyükada Sanıkları İçin Almanya ile Pazarlık İddiasına Yanıt

Bu haber 28 Ekim 2017 - 0:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Büyükada davası sanıklarının tahliyesi için Almanya ile pazarlık yapıldığı iddialarını yalanladı, yargının bağımsız olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den Büyükada davasında tüm tutuklu sanıkların tahliye edilmesine yönelik açıklama yaptı.
Partisinin MKYK toplantısı öncesinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gül’e Büyükada davasıyla ilgili Almanya ile pazarlık yapıldığına yönelik iddialar soruldu.
İdianın gerçeklikle hiçbir alakası bulunmadığını belirten Gül, “Türk yargısı bağımsız ve tarafsızdır. ‘Şu şekilde oldu, bu şekilde oldu, tahliyeler böyle gerçekleşti’ diye iddiaların kabulü asla mümkün değildir, doğru değildir” dedi.
Gül “Türk yargısı dosya kapsamındaki delillere göre karar verir. Türkiye hukuk devletidir. Hakimlerimiz de bağımsız, tarafsız bir şekilde vicdani kanaatlerine, dosyadaki durumlara göre karar verirler. Türk yargısının hukuk çerçevesinde vermiş olduğu bir karardır” diye konuştu.
Gül, şöyle devam etti:
“Asla öyle bir iddianın kabulü mümkün değildir. Türk yargısına, bağımsızlığına, hukuk devletine ve Türkiye’deki yargı sistemine bu anlamdaki iddiaların hiçbir geçerliliği olmadığını ifade etmek isterim. Şunu da ifade etmek lazım; savcı hazırlığını yapar, mahkemeler yargılar. Elbette Türkiye’deki hukuk sistemi bütün boyutuyla işlemektedir. Her makamda itirazlar, hukuki yollar bulunmaktadır. Türkiye’de ve dünyada herkes Türk yargısına güvenmeye devam etsin. Türk yargısı hiçbir kimsenin baskısı altında değil, özgürce, hukuk çerçevesinde kararını vermeye çalışmaktadır. Özellikle FETÖ’cülerin yargıdan ayrılmasıyla birlikte Türk yargısının kararları, Türk mahkemelerine güven daha da artmaktadır, artacaktır. Dolayısıyla bu tür iddiaların kabulü mümkün değil, öyle bir şekilde mahkemelere herhangi bir talep olamaz. Yargı bağımsızca kararını vermiştir.”
“ABD’NİN TUTUMU KABUL EDİLEMEZ”
ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğunda irtibat görevlisi olarak çalışan ve 4 Ekim’de tutuklanan Metin Topuz’un telefon kilidinin çözüldüğüne yönelik haberler hatırlatılarak, “Bu tarzda bir tutumun ‘ABD tarafından eleştirildiği, kabul edilemez.’ olduğuna yönelik açıklamalar da geldi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Gül, “O kişiyle ilgili soruşturma savcılık makamınca sürdürülmektedir ve soruşturma gizli bir şekilde sürdürülmektedir. Bir siyasetçi, bakan olarak soruşturmanın akıbetiyle ilgili bilgimiz olmasına imkan bulunmamaktadır. Savcılık makamı, o konuyla ilgili takdirini ve soruşturmasını, usul ve kanun çerçevesinde sürdürmektedir” dedi.
ABD heyetinin, Türkiye ile vize krizinin çözümüne yönelik Ankara’daki temaslarını tamamladığı hatırlatılarak, iki ülke arasında yaşanan vize krizindeki son durumun sorulması üzerine Gül, “Bizim açımızdan görüşme, temas olumlu geçti. Daha önce de beyan etmiştim ama sonraki gelişmeleri Dışişleri Bakanlığımız da takip ediyor. Bir gelişme olduğunda da kamuoyuyla paylaşılır.” diye konuştu.
“ERKEN SEÇİM YOK”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken seçim çağrısının hatırlatılmasına ilişkin Gül, “Türkiye, istikrara kavuşmuş bir Türkiye’dir AK Parti’yle birlikte. Seçimler vaktinde yapılır. AK Parti bu geleneği Türkiye’ye kazandırmış bir partidir. Bizim gündemimizde öyle bir durum yok. Milletimizin gündeminde de öyle bir durum yok. Yine memleketin, milletin gündeminden uzak bir söylem diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.
NTV

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat