SON DAKİKA

Dershaneden Özel Öğretim Kursuna: Bir Dönüşüm Hikayesi

Bu haber 23 Ekim 2017 - 11:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dershanelerin kurs merkezine ardından özel öğretim kurslarına dönüşmesinin ardından ne değişti? Dershane dönüşüm sürecinde en çok kazanan ve kaybeden kim oldu.
Dershanelerin dönüşüm sürecinden sonra eğitim öğretimde yeni bir yapılanma ortaya çıktı. Dershanelerin yerini alan sistemin ismi Kurs Merkezi olarak hayatımıza girdi. Ardından yapılan yönetmelik değişiklikleri ile dershaneden kurs merkezine dönüşen sistemin ismi özel öğretim kursu oldu.
Şartları yerine getiren bazı kurs merkezleri veya dershaneler temel lise olarak yeni bir lise sistemini ortaya çıkarttı. Öğrenciler dahi şu an gittikleri özel öğretim kurslarını Dershane olarak adlandırmaktadırlar. Öğrenciler özel öğretim kursuna değil dershaneye gidiyorum diyorlar. O zaman ne değişti.
Değişen tek şey dağların isimleri oldu. En çok kazanan sizce kim olmuş olabilir? Tabii ki tabela üreten firmalar veya küçük esnaf. Burada sorun kimin kazandığı değil kimin kaybettiğidir. Maalesef değişen sistemde kaybedenler hem öğrenciler hem de açılıp kapanan sistemdeki atanamayan öğretmen adayları oldu.
Yıllar önce Dershane öğretmeni denince oldukça dolgun ücretlerle çalışan eğitim personeli akla gelmekteydi. Peki bu değişen sistemde ne oldu? Asgari ücretle veya sadece ders ücreti ile çalışan eğitim personelleri bu sistemde gittikçe ezildi ve ezilmeye devam ediyor.
Öğrenciler ise sürekli değişen sisteme nasıl adapte olacağını bilememekte, Dershaneye mi yoksa özel öğretim kursuna mı gittiğinin bile bilincinde olamamaktadırlar. Sınıf mevcutlarının azaltılması veya bir takım bina koşullarında iyileştirme yapılsa da sadece Dershane isminin değişmesiyle eğitim ve öğretime ciddi anlamda katkı sağlayacak pek de bir değişiklik olmadığı açıktır.
My Memur

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat