SON DAKİKA

CHP İzmir Milletvekili Akşener'in Kuracağı Partiye Geçti

Bu haber 23 Ekim 2017 - 18:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray partisinden istifa ederek Meral Akşener’in kuracağı partiye geçeceğini açıkladı. Çıray, “Siyaseti koltuk için yapmadım. Milletvekili olmak da önemli değil; önemli olan torunlarımıza, çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke bırakmak” dedi.
Meral Akşener’in öncülüğündeki yeni parti 25 Ekim Çarşamba günü resmi kimliğine kavuşacak. Yeni partiye ilişkin tüm detaylar Ankara Yenimahalle’deki Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nden duyurulacak.
Meclis’te halen bağımsız milletvekilleri olan İsmail Ok, Nuri Okutan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ yeni partiye desteklerini açıklayan isimler arasında.
Bir gazetecinin, CHP Milletvekili Aytun Çıray’ın partisinden istifa ederek kurulacak olan partiye transfer olacağına ilişkin iddiaları hatırlatması üzerine Akşener, şöyle cevap vermişti:
“Kendisine soracaksınız, ben bir şey diyemem. Ama şöyle bir hedefimiz yok bizim; Ne AK Parti’den, ne CHP’den ne de MHP’den parantez içerisinde ‘transfer’ yapıp da bir grup kurma hedefimiz yok.
Akşener, kuracakları yeni parti ile ilgili soruya ise, “Çok iyi gidiyor. İşte kurucular kurulumuz tamamlandı. Program ve tüzüğümüz tamamladı. Kurucular kurulunda yer alacak olan arkadaşlara hem tüzüğümüz hem programımız gönderiliyor. Türkiye’de yeni bir siyasi parti doğmuş olacak. Milletin kurduğu bir parti bu. Çok fazla talep olmuştu, bazı arkadaşlarımıza daha sonraki görevlerde kadrolarda yer vermek üzere imkan bulamadık ama 200 civarında kurucular kurulunun olduğu bir siyasi parti doğuyor. Hayırlı olur inşallah, rekabette hep fayda vardır. Bugünden itibaren görüyorsunuz ki dil, tavırlar, davranışlar değişti. Dolayısıyla daha da Türkiye’nin partimizden sonra yöneticilerinin, güçlülerin dilinin yumuşacağını göreceksiniz” diye cevap verdi.
AYTUN ÇIRAY KİMDİR?
Aytun Çıray, 1957 yılında İzmir’in Bayındır ilçesinde doğdu. Eğitim hayatını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak tamamlayan Çıray, iç hastalıkları dalında uzmanlık öğrenimini tamamladı. Bir süre boyunca Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı, Başbakan Danışmanlığı, Petkim Erdemir ve İsdemir’in yönetimlerinde görev yapan Çıray, Dünya Bankası 2. Sağlık Projesi İkraz Anlaşması müzakerelerinde Türkiye adına Başkanlık yaptı.
Cumhuriyet Halk Partisi listesinden TBMM İzmir milletvekili olarak 24. 25. ve 26. dönemde milletvekili seçilen Çıray, 23 Ekim 2017 tarihinde partisinden istifa etti.
Habertürk

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat