SON DAKİKA

“En Zengin 8 Kişinin Geliri, 3.6 Milyar İnsanın Gelirine Eşit”

Bu haber 20 Ekim 2017 - 13:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Enstitüler Binası Konferans Salonunda,  Felsefe Bölümü ve Türk Felsefe Derneğinin, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığınca yürüttüğü ortak proje kapsamında “Küreselleşme Karşısında Gençlerimiz: Şahsiyetin İnşa Edilmesi” paneli düzenlendi.
Panele Vali Ali Mantı, İl Emniyet Müdürü, Rektör Yardımcılarının yanı sıra üniversitenin akademik ve idari birimlerinden birçok kişi katıldı. Ayrıca Bingöl Milli Eğitim Müdürü, Kültür ve Turizm Müdürü, Gençlik ve Spor Müdürü, Afad Müdürü, İşkur Müdürü, KYK Müdürü, SGK Müdürü, BİNTSO Başkanı, diğer Kurum Müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Panelin moderatörlüğünü Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak yaparken,  konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, yine Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Köz, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Çiçek, Bingöl Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahabettin Yalçın ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Enes Kala katıldı.
“Gençler bizim hazinemizdir”
Katılımın yoğun olduğu panelin açılış konuşmasını Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Çaldak yaptı. Çaldak konuşmasında “Günümüzde akıl ve kalbi birlikte inşa etmenin yolunu bulmalıyız. Gençliğin inşası için, kalbin ihyası gerek. Gençlerin inşası denen şey, önce kendini kaybetmemektir, değer bulmaktır. Ruh, kalp, akıl ve vicdan dörtlüsü içerisinde eğer doğru bir mantık örgüsü içerisinde hareket ederse, gerçekten bir gençlik olur, aksi halde şimdiki gençliğimiz heba olabilir. Gençler bizim hazinemizdir. Hazinelerimizi iyi korumalı ve iyi yetiştirmeliyiz” dedi.
“Esas olan şey gençliği inşa etmektir”
Moderatörlüğünü Rektör Çapak’ın yaptığı panelin açılış konuşmasından sonra, söz alan rektör Çapak, dünya karşısında bir gençliğin ve küreselleşen dünya karşısında da gençliğin bir duruşu olduğunu belirti.
“Acaba küresel dünya gençliği yutuyor mu? Yada gençlik küresel dünya karşısında gençliğini inşa edip varlığını sürdürebiliyor mu?” diyen Çapak, “Esas olan şey hepimizin bildiği gibi gençliği güzel bir şekilde gerçekleştirmek, inşa etmek, yetiştirmek, değer veren, vatana, millete saygılı bir gençlik yetiştirmektir. Bu noktada kurumlar olarak, eğitmenler olarak, öğretim üyeleri olarak hepimizin çabası var. Eğer gençlerimizi iyi bir şekilde yetiştirebilirsek memleketimiz rahat edecek, ülkemiz rahat edecek ve hem bu dünyada hem de öbür dünyada rahat etmiş olacağız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
“En zengin sekiz kişinin geliri, 3.6 milyar insanın gelirine eşit”
Panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, küreselleşmenin olumsuz yönlerini ele aldığı konuşmasında, “dertli insan penceresiz ev gibidir! Siz onunla sohbet ettikçe, onun dünyasına pencereler açarsınız” diyerek küreselleşmenin insanlığı yalnızlığa mahkûm ettiğine vurgu yaptı. Küreselleşmenin insanlar arasındaki uçurumu arttırdığını ifade ederek “Dünyadaki en zengin sekiz kişinin geliri, dünya nüfusunun 3.6 milyarlık kısmının gelirine eşdeğerdir” dedi.
Panelde ikinci konuşmacı olan Prof. Dr. Hasan Çiçek’te küreselleşmenin getirdiği sorunları anlatarak, Mevlana’dan bazı örnekler vererek saygı ve merhamet vurgusu yaptı.
Prof. Dr. İsmail Köz ise konuşmasında küreselleşmenin olumlu yönlerini ele alarak, “küreselleşme, insanın iyiye gitmesi için yönetilen bir süreçtir; ancak Batı küreselleşme idealinde samimi değildir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler ve İslam ülkeleri küreselleşmenin hep olumsuz yönlerini yaşadı. Kendisiyle uyumlu çevreyle uyumlu insan, kişilikli insandır” dedi.
“Neden insan olmak zorundayız?”
Yrd. Doç. Dr. M. Enes Kala konuşmasında; beşeriyet, insan ve şahsiyet kavramları üzerinde durdu. İnsanın toplumsal ilişkilerini anlatan Kala, “insan, kendi saçından tutup kendini kaldıramaz. Bir şeyin iyi olması, onun doğru, hak ve adalet üzerine olmasıdır. İnsan, neden insan olmak zorundadır? Mutlu insan olmak için, insan olmak gerekir ve insanı merkeze almamız gerekir” şeklinde konuştu.
Panelde son olarak söz alan Prof. Dr. Şahabettin Yalçın da küreselleşme karşısında modernizm kavramına vurgu yaptı.
Panel dinleyicilerden gelen sorulara verilen cevaplarla sona erdi.
 

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat