SON DAKİKA

Barakazi, Fransa'da Dil Çeşitliliğini Anlattı

Bu haber 19 Ekim 2017 - 17:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 33. Genel Kurulu’nda ‘Belçika’daki dilsel çeşitlilik-Bingöl Pratiği’ konulu konuşma yapan Barakazi, “Bizim belediyemiz yazılı ve elektronik ortamda hiçbir sorun yaşamadan 3 dilli hizmet veriyor” dedi.
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK), Fransa’nın Strazburg şehrinde gerçekleştirildi. Göçmenler, Romanların entegrasyonu, Katalonya’daki durum gibi konuların ele alındığı kongrede ayrıca İtalya, Sırbistan ve İsviçre’deki yerel ve bölgesel demokrasinin durumuna dair izleme raporlar da görüşüldü.
Kongrede Türkiye’yi temsil eden Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Belçika’daki dilsel çeşitlilik ile ilgili Bingöl Pratiği ve görüş/yaklaşımlarını sundu.
Bingöl’ün şuanda 5 dilli bir şehir olduğunu ifade eden Barakazi, “Bizim yerelde 3 dilimiz olmasına karşın Afganistan, Suriye ve Irak’tan gelen dillerle beraber 5 dil var. Bizim belediyemiz yazılı ve elektronik ortamda hiçbir sorun yaşamadan 3 dilli hizmet veriyor. Özellikle Suriyeliler başta olmak üzere dışarından şehrimize gelen binlerce sığınmacıyı ilkokul, ortaokul ve üniversitede eğitimden geçiyoruz ve bu konuda hiçbir problem yaşamıyoruz. Bu durumunun şehrimizin dil çeşitliliğine ciddi bir zenginlik kattığını düşünüyoruz” diye konuştu.
Kentte yaşayan sığınmacılara her türlü desteği verdiklerini belirten Barakazi, “Afganistan, Suriye, Irak ve Asya ülkelerinden gelen dil çeşitliliği sağlayan sığınmacıların, eğitim, sağlık ve barınma ihtiyaçlarını karşılama noktasında belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
“Türkiye gündemi bir önceki oturuma göre daha hafif”
Kongredeki izlenimlerine dair yazılı basın açıklaması da yapan Barakazi, kongrede, Türkiye gündeminin bir önceki oturuma göre daha hafif ve daha az gündemde olduğunu belirtti.
Kongrede, Türkiye ile ilgili direk bir takım konuların gündeme geldiğini ifade eden Barakazi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “gündeme gelen konularla ilgili arkadaşlarımız söz alarak hem cevap verdi hem de sorgulayıp, soru sordular. Bunun dışında belirli konularla ilgili olarak yine eleştirilerimizi ve sorularımızı yönelttik. Türkiye gündemi bir önceki oturuma göre daha hafif, daha az gündemde ve daha nispeten yumuşama gözlemledik. Fakat buna rağmen gerek Suriye konusunda gerek bizim bölgedeki politikalarımızla ilgili zaman zaman eleştiriler yönelttiğinde, buna uygun cevaplar verdik. Kongrede konuşma yaparak, Belçika ile yaptığımız karşılaştırmada dil çeşitliliği ile ilgili olarak güzel uygulamalarımızı burada göz önüne sergiledik. Bunun Avrupa’ya da örnek olabileceğini söyledik. İnşallah kongrede, ülkemiz için daha güzel sonuçlar alacağız.”

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat