SON DAKİKA

Şırnak'ta Maden Göçüğü: 6 İşçi Öldü

Bu haber 17 Ekim 2017 - 20:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şırnak’ta meydana gelen maden göçüğünde 6 işçi öldü 2 işçi yaralandı. 
Şırnak-Cizre kara yolunun 20. kilometresindeki maden mevkisinde ruhsatsız bir kömür ocağında göçük oluştu. Kömür ocağında çalışan işçilerden bazılarının göçük altında kalması üzerine olay yerine Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve sağlık ekipleri sevk edildi.
Mahsur kalan işçilerin kurtarılması için yürütülen çalışmalar sonucu 6 işçinin cenazesine ulaşıldı, 2 işçi ise yaralı kurtarıldı. Yaralı işçiler Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
Göçük altında işçi kalma ihtimaline karşı arama kurtarma çalışmaları sürüyor.
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Selçuk Yıldırım, göçüğün yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu, arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.
ENERJİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA GELDİ
Şırnak’ta 6 işçinin öldüğü maden ocağı faciasıyla ilgili açıklama yapan Enerji Bakanlığı: Kazanın olduğu maden ruhsatsız ve kaçak.
“MADEN OCAĞI RUHSATSIZ VE KAÇAK”
Şırnak’ta maden ocağındaki göçükte 6 işçi öldü, 2 işçi ise yaralı kurtarıldı. Faciayla ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, “Kazanın olduğu maden ruhsatsız ve kaçak.” dedi.
2013’TE FAALİYETLERİ DURDURULMUŞ
Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Şırnak’ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir.” denildi.
“YAPILAN İŞLEM KAÇAK VE RUHSATSIZ”
Söz konusu saha için MİGEM tarafından verilen bir çalışma ruhsatının olmadığını belirten yetkililer, “Yapılan işlem kaçak işlemdir.” ifadesini kullandı.
6 İŞÇİ ÖLDÜ, 2 İŞÇİ YARALI KURTARILDI
Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde göçük meydana geldi. 3 No’lu kömür ocağında meydana gelen göçükte ilk belirlemelere göre 6 işçi hayatını kaybetti, göçükten 2 işçi ise yaralı kurtarıldı.
Ensonhaber

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat