SON DAKİKA

Karslı Bakan Açıkladı: Bakü-Tiflis-Kars Tren Seferleri Başlıyor

Bu haber 17 Ekim 2017 - 20:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bakan Arslan, memleketi Kars’ta açıkladı; “Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu’nun ilk resmi seferinin yolcuları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelaşvili olacak”
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Asrın Projesi Bakü – Tiflis – Kars Demir İpek Yolu’nda ilk resmi seferin, Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 30 Ekim 2017’de yapılacağını açıkladı.
Önceki gün vefat eden amcası oğlu Fahrettin Arslan’ın taziyesine katılmak için doğduğu yer Kağızman ilçesinin Bulanık Köyüne gelen Bakan Arslan, dönüşte Kars Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret etti.
Beraberinde AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey ile birlikte Vali Rahmi Doğan’dan brifing aldıktan sonra gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Arslan, Bakü – Tiflis – Kars Demiryolunun ilk resmi seferinin 30 Ekim Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 30 Ekim’de gerçekleştireceğini açıkladı.
Trenin ilk seferine Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’den start alacağını da açıklayan Bakan Arslan, ilk seferin yolcuları arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelaşvili’nin de olacağını söyledi.
LONDRA’DAN PEKİN’E KESİNTİSİZ TREN SEFERİ
Bakü – Tiflis – Kars Projesinin sadece Kars için değil ülkemiz için önemli bir proje olduğunu söyleyen Bakan Arslan, Londra’dan kalkacak olan bir trenin Pekin’e kadar kesintisiz gidebilmesi için önünde iki engelin olduğunu söyledi. Türkiye’nin bu engeli Asya ile Avrupa’yı denizin altından demir yoluyla bağlayarak aştığını da söyleyen Bakan Arslan, diğer eksik halkanın da Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi ile Kars’ın Gürcistan – Ahırkelek arasındaki tren yolu olduğunu söyledi.
17 Eylül’de deneme seferlerinin başladığını da hatırlatan Bakan Arslan: “Eylül’ün 27 de Tiflis’ten trene binerek Kars’a kadar kesintisiz olarak gelmiş olduk. Ağılkelek’te Boca aktarma istasyonunda tren değişikliğiyle Kars’a geldik. Test sürüşleri çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Sona yaklaştık ve 30 Ekim’de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliye ve Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelaşvili ile birlikte 3 cumhurbaşkanının katılımıyla Bakü’den ilk resmi teren seferini başlatmış olacağız. İnşallah Kars’ın kurtuluşu olan 30 Ekim’de o ilk tren Kars’a varmış olacak.
GERÇEKTEN BİR TARİH YAZILMIŞ OLACAK
Gerçekten bir tarih yazılmış olacak. İpek Demiryolu kesintisiz bir şekilde tekrar canlanmış olacak. Hiç şüpheniz olmasın ki ipek yolu geçmişte bu güzergâhlar üzerindeki ülkeler için ne kadar önemliyse ne kadar faydası var idiyse bu demir ipek yolu da güzergâh üzerindeki bütün ülkelere ve bölgemize ilimize de Kars’ımızı da gerçekten çok ciddi katma değer oluşturacak. Buraların ekonomisin canlanmasına buralarda ki ürünlerin hedef pazarlara rahat erişmesine vesile olacaktır. Bu yüzden bu proje çok çok önemli o yüzden şimdiden 30 Ekim Kars’ın kurtuluş günün de kurtuluş yıl dönümünde inşallah Bakü’den Sayın Cumhurbaşkanlarımızın katılımıyla ilk resmi tren seferimizi başlatmış olacağız. Elbette emeği olan arkadaşlarla birlikte orada olacağız. Yine herkesi oraya da davet ediyoruz ama Karslılar test seferinde dahi olağan üstü bir ilgiyle geldiler bizleri karşıladılar ve treni karşıladılar inşallah o gün de resmi trenin gelişinde de hemşerilerimiz de Kars Garı’nda o gün treni karşılarlar.” dedi.
Karspress

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat