SON DAKİKA

Yücel Barakazi’nin Vaatleri ve İcraatları

Bu haber 12 Ekim 2017 - 21:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bugün Bingöl yerel gazetelerinin birinde Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile yapılan bir röportaja yer verildi. Bu röportajda Yücel Beyin vaatlerinin önemli bir kısmının gerçekleştirildiği üzerinde duruldu.
Açıkçası bu haberi görünce Yücel Beyin merkezden paraşüt ile bu memlekete gönderildikten sonra ne tür vaatler ile halkın karşısına çıktığının hatırlanması gerektiğini düşündüm. Aşağıda Yücel Beyin tüm vaatlerini bulacaksınız, icraatlarının neler olduğunu da kamuoyu zaten yakinen gözlemlemektedir.
En son söylemem gereken birkaç hususu da burada belirterek sizleri Yücel beyin vaatleri ile baş başa bırakmak istiyorum. Esasında Yücel Bey ile yapılan röportajı görünce büyük bir heyecan ile okumaya koyuldum. Yücel Bey 2014 yılında vaat ettiği tüm projeleri gerçekleştirdiğini yalnızca 3 projenin henüz gerçekleştirilemediğini belirtmiş kendisi ile yapılan röportajda. Yücel Bey Çapakçur Vadisi Projesi, Tandır Projesi ve Kent Meydanı Projesi vaatlerini henüz gerçekleştiremediğini, bunun dışındaki tüm vaatleri yerine getirdiğini belirtmektedir. Bunun yanında vaatleri arasında olmayıp da gerçekleştirdiği projeler olduğunu da ifade etmektedir.
Bu röportajı okuduktan sonra birde Yücel Beyin neler vaat ettiğini yeniden bir hatırlamak gerektiği fikrine vardım. Çok fazla bir yorum yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Takdir kamuoyunundur. İşte Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin 30 Mart 2014 yerel seçimlerindeki vaatleri:

 1. E-Belediye Projesi: Kent bilgi sistemi oluşturularak belediye hizmetlerinin elektronik ortamda verilmesi sağlanacaktır.
 2. CBS Projesi: Şehrin planlanması ve hizmetlerin verilmesinde Coğrafi Bilgi Sistemlerinden faydalanılarak gelişmiş bilgi ve iletişim temelli belediyecilik hizmetleri verilecektir.
 3. Çapakçur Yeşil Vadi Projesi: Akarsu düzenleme, ağaçlandırma yeşillendirme peyzaj ve eğlendinlen alanı olarak düzenlenecektir.
 4. Gayt Deresi Yamaçları Düzenlemesi: Gayt deresi Kuzey yamacında bal ormanı oluşturularak, ailelerimiz için gezi, spor ve piknik alanı olarak düzenlenecektir.
 5. Şehir Ormanı Projesi: Tugay, Düzağaç’taki Çamlık, Gayt Kuzey Yamacı, İç Hizmet Tugay Deplase Edilerek kentsel alanın genişletilmesi: örnek bir şehircilik projesi uygulanacaktır.
 6. Şehir Meydanı Projesi: Hükümet Konağı Alanının Şehre Kazandırılması ve çok katlı yeraltı otoparkı yapılması ile şehir merkezinde park sorunu önemli oranda giderilirken, şehir büyük ve yeşil bir meydana kavuşturulacaktır.
 7. Su Deposu Seyir Tepesi: Tepe, şehri yüksekten gören bir eğlen dinlen alanına dönüştürülecektir.
 8. Mirzan, Yeşilyurt ve Yenimahalle Yerleşimlerinin Kentsel Dönüşüm Projesi: Yer yer yeni yapılaşmanın bulunduğu bu mahalleler Bingöl’ün Kentsel Dönüşüm Alanı olarak değerlendirilecektir.
 9. Düzağaç’taki Kuramların Nakli: Düzağaç mevkiinde bulunan bazı kamu kurumlarının taşınması suretiyle mevcut yerler kamu yararına değerlendirilecek (Yeşil, Sosyal ve Ticari Alanlar)
 10. Ticari Alanlar: Mevcut Belediye binasının karşısında bulunan alan şehrin sıkışıklığını hafifletecek tarzda yeniden tasarlanarak (Park alanları. Yeşil Alan, Ticari Alan şeklinde) şehrin hizmetine sunulacak.
 11. İlçe ve Köy Durakları: Şehir içi trafiği düzenleme/hafifletme amacıyla köy dolmuş durakları uygun noktalara taşınacaktır.
 12. Bingöl Evi Projesi: Geleneksel malzeme ve eşyanın sergilendiği bölümlerin yer aldığı, ticari olarak da geleneksel içecek ve yiyeceklerin sunulduğu bir mekân oluşturulacaktır.
 13. Temizlik Projesi: Belediye Halk işbirliği ile Daha Temiz Bir Bingöl kampanyası düzenlenecek. Çöp Kutuları ve Konteynerler ihtiyaç duyulan yerlere yerleştirilecektir.
 14. Suyun Emniyete Alınması Projesi: Kürük içme suyu rezervi yeni kaynaklarla zenginleştirilecek ve Genç ilçesi sınırları içinde alternatif su kaynakları işletmeye alınarak hem merkezin su sıkıntısı giderilecek, hem de şehir ve ilçenin uzun vadeli içme suyu ihtiyacı temin edilmiş olacaktır.
 15. Kardeş Belediye-Kardeş Şehir Projeleri: Teknik ve mali paylaşım açısından katkı sağlamak amacıyla yurtiçi ve yurtdışında kardeş şehir veya kardeş belediye protokolleri imzalanacaktır.
 16. Çalışan Kadınların Sorunları: İş hayatındaki kadınların mevcut sorunlarını çözmek için projeler geliştirilecektir. (Kreş/Bakımevi vb.)
 17. Mahalle Tandırı Projesi: Mahallelerde geleneksel yapıyı bozmadan modern tandırlar halkın hizmetine sunulacaktır.
 18. Engelsiz Şehir Projesi: STK’larla İşbirliği içinde engelli insanlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak sosyal ve kültürel projeler uygulanacak, şehir yaşam alanları bu yönde şekillendirilecek.
 19. Entegre Turizm Projesi/Bingöl Festivalleri: Bingöl’ün tanıtımı ve turizmine katkı için sivil toplum kuruluşları ile istişare içinde, festivaller en verimli şekilde yeniden organize edilecektir.
 20. Termal Sebze: Meyve Kurutma ve Pazarlama Projesi: Yılın belli dönemlerinde talep fazlası sebze ve meyveler termal kurutma yöntemiyle değerlendirilerek pazarlanması temin edilecektir.
 21. Proje Ekibi: Belediyede de profesyonel proje ekibi oluşturularak yerli ve yabancı fonların belediye projelerine aktarılması sağlanacaktır.
 22. Kalkınma Ajansıyla İşbirliği: Fırat Kalkınma Ajansı ile işbirliği yapılarak yatırım ve istihdam imkânları oluşturulacak.
 23. Tersine Beyin ve Sermaye Göçü Projesi: Şehrimizin gelişmesi için yurtiçi ve yurtdışında yaşayan Bingöllülerin potansiyelleri harekete geçirilecektir.
 24. Yerel Yönetim-Üniversite işbirliği Projesi: Şehri değişik açılardan ele alarak üniversitenin bilgi ve tecrübesini şehre katkıya dönüştürme ve şehirde üretimi arttırıcı çalışmalar yapılacaktır.
 25. Şehrin Gelişim Stratejisi Çalıştayı: Düzenlenecek Çalıştada imar çalışmalarına temel teşkil edecek konular ete alınacak. Bu kapsamda şehir Sosyal, Ekonomik, Kültürel Kır-Kent ilişkisi açısından değerlendirilecek.
 26. Öğrenci Sorunlarına Yönelik Projeler: Öğrencilerden gelecek fikirler doğrultusunda değişik projeler geliştirilecek hem öğrenci sorunlarına (ekonomik, sosyal, kültürel) çözüm aranacak hem de mevcut potansiyel katkıya dönüştürülecek.
 27. Kültür ve Gençlik Merkezi: Kadınlara ve gençlere yönelik çok yönlü projeler geliştirilerek, merkezlerden daha geniş kesimlerin faydalanması sağlanacak.
 28. Gençlik Projeleri: Farklı kurumlarla işbirliği içerisinde gençlere meslek edindirme ve istihdam imkânlarını artırmaya yönelik çeşitli kurslar düzenlenecektir.
 29. Planetaryum Projesi: TÜRKSAT’ın sahip olduğu Planetaryumun, Bingöl’deki okullarda gezdirilerek çocuk ve gençler uzay ve uzay bilimlerine farkındalıkları sağlanacaktır.

Ahmet Üstün
Ahmet Üstünahmetustunyazar@gmail.com
Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat