SON DAKİKA

Belediyeden Baca Temizliği Uyarısı

Bu haber 03 Ekim 2017 - 12:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Belediyesi, vatandaşları baca yangınları ve zehirlenme vakalarına karşı uyardı.
Bingöl Belediyesi Basın ve Yayın Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada, temizlenmeyen bacaların sobadan sızan Karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin en önemli nedenleri arasında yer aldığı belirtildi.
Kış aylarında meydana gelen ev yangınları ve zehirlenme vakalarının yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığı belirtilen açıklamada, tıkanık ve temizlenmeyen bacaların büyük tehlike oluşturduğunu vurgulandı.
Mutfak, aspiratör ve bacalarda biriken dumanın yangın tehlikesi oluşturduğu vurgulanan açıklamada, “Kış gelmeden vatandaşların ev ve işyerlerinin bacalarını temizletmeleri gerekiyor.  Bacaların yılda en az 2 defa temizletilmesi halinde, sobalı evlerde baca tepmelerine bağlı meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin de önüne geçilebilir. Özellikle karlı ve rüzgarlı havada meydana gelen zehirlenme vakaları birçok insanın ölümüne yol açıyor. Temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekmediği için yangın tehlikesi oluşur. Konut yangınları ve zehirlenmelere karşı bu önlemlerin alınması riskleri azaltacaktır” ifadelerine yer verildi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat