SON DAKİKA

Orta Doğu'nun En Büyük Tarım Fuarı Erzurum'da Yapıldı

Bu haber 29 Eylül 2017 - 22:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden biri olan Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi, kapılarını 8. Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile açtı.
Atlas Fuarcılık tarafından düzenlenen 8. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışına Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar ile diğer yetkililer katıldı.
Atlas Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Atasagun, “Fuarımıza bu yıl 350 firma katılıyor. Biz tarım fuarını yaparken Erzurum’u merkez aldık. Erzurum’u ve çevresini Erzurum’da topluyoruz” dedi. Fuarın amacını da anlatan Atasagun, “Fuarımızın amacı üretici ile tüketiciyi buluşturmaktır. Üreticilerimiz teknolojileri fuarlarda takip ederler. Üreticilerimiz ürettikleri makineleri de fuarlarda tanıtırlar. Biz Erzurum’da ilk fuarlarımıza çadırlarda başladık. Ama biz şu anda Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Böyle bir fuar merkezini Erzurum’a kazandırdıkları için… Fuarımızın oluşmasına katkıda bulunan tüm kuruluş ve kurumlara teşekkür ediyoruz” dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar da, “Malumunuz tarım, ülkelerin kalkınmasında en önemli ve stratejik bir sektördür ve insanlık var oldukça bu sektör varlığını devam ettirecektir. Bu nedenle tarım sektörü hızlı bir büyüme içerisindedir. Bizler kurum olarak tarım sektörünün hem tüketiciye hem de üreticiye dönük yüzü olmak adına üretimde verimliliği artırmak için tarım sektörünü daha ileri seviyeye ulaştırmak için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam etmekteyiz. Gıda ve tarım alanında üretici ve tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayarak zaten bölgesinde merkezi bir konumda olan ilimizi ülkemizde kuralların ve standartların belirlenmesinde söz sahibi bir il haline getirmek için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
“ERZURUM, ORTA DOĞU’NUN EN BÜYÜK FUAR MERKEZİNE SAHİP OLDU”
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, “Erzurum’un gözbebeği olan bu fuar merkezinin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Atlas Fuarcılığa da çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu etkinlikler artarak devam eder” şeklinde konuştu. “Erzurum nasıl bir şehir dediğimizde bir tarım hayvancılık, iki sağlık ve eğitim şehri diyoruz. Ondan sonra da diğer özellikleri geliyor” diyen Genel Sekreter Kiremitci, şöyle devam etti: “İşte bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak önde gelen bu unsurların geliştirilmesi için neler gerekiyorsa yapmak için gayret içerisindeyiz. Bu çerçevede yaklaşık 100 milyon liraya mal olan ve Avrupa’nın üçüncü Orta Doğu’nun birinci et kombinası olan bir kombina yaptık Aziziye’de… Açılışı yapıldı faaliyete başladı. İkinci olarak da Canlı Hayvan Borsası’nı yapıyoruz. Onun da yüzde altmışı tamamlandı, o da bölgenin en büyük canlı hayvan borsasıdır. Bizler üç buçuk yıl öncesinde geldiğimizde buraya bir fuar merkezi yapalım, bölgenin cazibe merkezi olsun dedik. 14 bin metrekare üzerine bir tesis inşa ettik. Kapalı alan 16 bin metrekare oturma alanı 14 bin metrekaredir. Bu da bu bölgede en büyük fuar merkezidir. Burayı canlı tutmak hepimizin görevidir. Yani biz yerel yönetim olarak yapımında riskleri aldık, imkânlarımızı zorladık. Ama işletilmesi noktasında bu konudaki otoriterlerin hepsinin elini taşın altına koyması gerekir. Bu büyük yatırımımız Erzurum’a, bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”
VALİ AZİZOĞLU’NDAN YATIRIM TEŞEKKÜRÜ
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu da, Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nden ötürü Başkan Mehmet Sekmen’e teşekkür etti. Vali Azizoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle bu fuar merkezi Erzurum’a hayırlı ve uğurlu olsun. Erzurum’da tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynaklarından bir tanesidir. Ama yakın bir zamanda Erzurum bunların yanında bir sanayi şehri olacaktır. Artık buralarda tarım fuarlarının yanında sanayi fuarları da açılmaya başlanacak, buralar yılın on iki ayında fuarlara ev sahipliği yapacak. Sadece Doğu Anadolu’muzda değil komşu cumhuriyetler Azerbaycan, Gürcistan, Nahcivan ve İran’dan da misafirlerini ağırlayacak veya onlara da ev sahipliği yapacak. Güzel bir tesis hizmete girdi. Emeği geçen tüm ilgililere huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar gerçekten Erzurum açısından hepimizi gururlandıracak böyle güzel bir tesisimizi de Erzurum’a kazandırdılar. Bu tesisleri yaşatmak da bizim görevimizdir. Bu tesislerin içerisinde fuarlar tertip edebilmek için de, bunlara uygun yatırımları faaliyetleri gerçekleştirebilmek için de canla başla çalışmak durumundayız. Erzurum atağa başladı, inşallah kısa bir zaman için de Doğu’nun ve sanayinin başkenti olacağını da ifade etmek istiyorum.” Konuşmaların ardından 8. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat