SON DAKİKA

'Bingöl Ulusal Kadın Girişimciliği kongresi' Yapıldı

Bu haber 28 Eylül 2017 - 0:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk kadın girişimcilik kongresine, AK Parti Ekonomi İşleri’nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet YILMAZ, Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül SAYAN KAYA, Gümrük Ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKÇİ, AK Parti Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf COŞKUN, TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Valimiz Ali MANTI, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK, Bingöl Milletvekili Enver FEHMİOĞLU, Bingöl Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut AYAS, Kadın Girişimciler Başkanı Feyza Başak KOÇ ile diğer protokol üyeleri, çok sayıda iş kadını ve davetliler katıldı.
TOBB Başkanı Rifat HİCARCIKLIOĞLU yaptığı konuşmada, ‘Bingöl’de güneşin çok güzel doğduğunu’ belirterek kentin bugün kadın girişimcilerin ışığıyla aydınlandığını belirterek “Bizim kültürümüzde, ‘marifet iltifata tabidir’ diye çok güzel bir söz vardır. Bingöl’de yapılan bu kongre, aslında büyük bir vizyon işi. Kadın ve erkek, bir kuşun iki kanadı gibidir. Biri olmazsa, kuşun uçması mümkün değildir. Bingöl işte bu vizyonla hareket ettiği için öne çıkmaktadır” dedi.
Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere Vali Ali MANTI, kürsüye davet edildi. Vali MANTI, konuşmalarında şunları söyledi; “Sayın vekillerim, Sayın Bakanlarım Türkiye’nin dört bir yanından gelen kıymetli girişimci hanımefendiler. Hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum. Türkiye’de doğusundan, batısına, kuzeyinden güneyine her yer ve renkten, her düşünceden insanlarımız, girişimcilerimiz var. Bu kongreye ön ayak olduğu için Sayın Ticaret Odamıza teşekkür ediyorum. Devletin temeli adalettir. Adaletin temeli güvendir. Birbirimize güven duyduğumuz müddetçe, içerideki birliğimizi koruduğumuz müddetçe bu ülke kuvvetli ve İstikbale güvenle bakan bir ülke olacaktır. İnşallah biz farklılıklarımızı zenginlik olarak algıladığımız, ötekileştirmediğimiz müddetçe Türkiye Cumhuriyeti sonuna kadar güçlü bir şekilde devam edecektir. Bizim özgürlüğümüzü, özgünlüğümüzü ve özgüvenimizi korumamız lazım. Düşüncelerimiz zenginliklerimizdir. Bu doğrultuda ülkemiz gelecekte tekrar tarihteki yerini alacaktır. Anadolu dediğimiz zaman mazlumların, mağdurların ülkesi akla gelir. Bugünkü ortamda mazlumlara ve mağdurlara daha fazla destek vermemiz için her alanda kalkınmamız lazım. Bingöl’de ne zaman başımız ağrırsa ya da bir projemiz olursa Sayın bakanımız var. Sayın bakanımız Cevdet Yılmaz, Bingöl’e değil Doğu ve Güneydoğu’da illerin abisi durumunda. Bunu bizzat gördük, görmeye de devam ediyorum. Kendisine her konuda teşekkür ediyorum. Bugün Bingöl’e gelip bizi şereflendiren Sayın bakanlarımıza, vekillerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Özellikle sıcakkanlı kadın girişimcilerimizin her biri ile tek tek tanıştık, görüştük ve sohbet etme şansımız oldu. Bu güzel ve ümit yüklü, heyecan veren ve geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlayan programa katkılarınız ve katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”
Programdaki konuşmasında yeniliğin beklenmedik yerlerden geldiğine değinen YILMAZ, “Yenilik beklenmedik yerlerden gelir. Bizim bu beklenmedik yerlere önem vermemiz gerekir. Hiç ummadığınız bir yerden yeni fikirler duyabilirsiniz. O kurumsal yapılar, aslında biraz da muhafazakâr olurlar. Yeni fikirlere yeni oluşumlara çok da müsaade etmezler. Çokbilmiş olurlar, yeni bilgilere itibar etmezler. Oysa dünyanın dört bir yanından yeni, iyi fikirler gelebilir. Yeter ki gözlerimizi, kulaklarımızı açalım. Her şeyden önce zihnimizi ön yargılardan kurtaralım, gönlümüzü açalım. Bunu yaptığımız zaman yeni fikirler, hiç beklenmedik köşelerden gelecektir. Eski Kalkınma Bakanı olarak şunu söyleyebilirim ki bir toplumun kalkınmışlık düzeyinin göstergesi, aslında organize olabilme kapasitesidir. Milli gelir, ihracat, kişi başına gelir, bunlar sonuçlardır, sebepler değil. Asıl sebep, bir hedef koyup o hedef etrafında organize olma kapasitesidir. Bunu başarabilen toplumlar, gelişmiş toplumlardır. Bunu başaramayan, karmaşa içinde yürüyen, enerjisini bir yere sevk edemeyen ülkeler maalesef gelişmiş ülke olamıyorlar. Bu açıdan Bingöl için güven verici bir organizasyon oldu” dedi.
Kadın girişimcilere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Bakan TÜFENKÇİ, “Biz kadınlarımızın gelişimi noktasında hangi fırsatları sunarsak ve destekleri verirsek daha ileriye taşırız diye gerçekten kafa yoruyoruz. Sizden gelecek her türlü öneriye de hükümet olarak açık olduğumuzu ifade ediyorum. Bunu söylerken Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın vermiş olduğu destek ile bunu size ifade ediyoruz. Kadınlarımız ürettikleri artı değerler ile tarih boyunca vermiş oldukları destekler açık. Kadınlarımızın fikirlerinin değer bulması ve hayata geçirilmesi noktasında baktığımız zaman Türkiye gelişmiş ülkelere göre çokta geride değil. Türkiye ekonomisine baktığımız zaman bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Ülkemizde 1 milyon 889 bin 277 ticari şirket ve işletme bulunmaktadır. Bunlardan 530 bin 265’inde kadınlarımız ortak olarak yer almaktadır. 500 bin 919 şirketinde kadınlar tarafından yönetildiğini görüyoruz. Yine ülkemizde faaliyette bulunan 35 bin 349 adet tek ortaklı anonim şirketin 4 bin 66’sı kadın girişimcilere aittir. Kadın girişimci tarafından kurulmuş anonim şirketlere sahibiz. Tek ortaklı limited şirketlerin sahibi 228 bindir. Bunların 31 bin 126’sı kadınlara aittir ve onlar tarafından işletilmektedir. Kadınlarımızın yüzde 14’ü tamamı ile kendi kurdukları şirketleri, yöneticileri ve kurucuları olarak ticari hayatta yer alıyor” dedi.
Ardından konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül SAYAN KAYA, şunları söyledi; “Bugün parlamentoda çok değerli dava arkadaşımız Gaziantep milletvekili Abdulkadir YÜKSEL beyefendiyi kaybettik. Kendisine yüce rabbimden rahmet diliyorum. Ailesine ve milletimize baş sağlığı diliyorum.
Bozkırın tezenesini, gönül insanı olan halk ozanı Neşet ERTAŞ’ ı da yâd eden SAYAN KAYA, sözlerine şöyle devam etti; ‘Vefatının yıl dönümünde halk ozanı Neşet Ertaş’ı yâd ettik. Onu da bir mesajla anmak istiyorum. ‘Kadınlar insandır, biz erkekler ise insanoğlu.’ Kadınların insanlık için, dünyamız için aslında ne kadar önemli olduğunu bundan daha güzel ifade edecek az söz vardır. Ruhu şad olsun, mekânı cennet olsun.
Daha önce Bingöl’den çıkan bir kadın girişimcilik hikâyesini TV de izlerken etkilendiğini dile getiren SAYAN KAYA, Bingöl Solhan’da bir kadın çiftçimiz Sevim ŞİMŞEK, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Anadolu Projesi” kapsamında Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Avusturya’dan 30 büyük baş hayvan alıyor. Hem evinin hem bölgenin ekonomisine katkı sağlıyor ve dört çocuğunu da elde ettiği gelirlerle başarılı bir şekilde okutuyor. Bu kongreyle inşallah nice girişimcilik hikâyeleri çıkar, buraya nice yatırımların da gelmesini temenni ediyorum. Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah Bingöl’den nice girişimcilik hikâyeleri çıkar ve şu kongre vesilesiyle buraya yeni yatırımlar da gelir diye umuyorum. Bize bu güzel Bingöl’ü tanıttığınız için ayrıca teşekkür ediyorum dedi.
Program fikir sahibi sıfatıyla Cemal YILMAZ’a plaket verilmesi ve toplu fotoğraf çekimleri ile tamamlandı.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat