SON DAKİKA

Devlet Hastanesinde Diyabet Okulu Açıldı

Bu haber 26 Eylül 2017 - 12:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Bingöl Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan Diyabet Polikliniğinde diyabet hastalarının diyabeti öğrenip yönetebilmelerini sağlamak böylece uzun dönem sağlık sorunlarını önlemek ya da geciktirmek amacıyla “Diyabet Okulu” eğitimleri başladı.
2 günlük periyotlar halinde sürecek Diyabet Okulu kapsamında diyabet hastalarına haftada 2 gün 12 saat “DiyabetNedir”, Beslenme ve Egzersiz Nasıl Yapılmalı? İlaç ve İnsülin Tedavisi Nasıl Uygulanmalı? Diyabetin Sebep Olduğu Sağlık Sorunlarını Nasıl Önlerim?’’ konulu eğitimler verilerek, eğitim programının sonunda Sağlık Bakanlığı onaylı diploma alacak.
Sağlıklı yaşam hedefi doğrultusunda diyabetli hastaların yaşam kalitelerini yükseltmeyi, diyabet bilincini geliştirmeyi ve hasta uyumunu arttırmayı amaçladıklarını anlatan Diyabet Eğitim Hemşiresi Berivan Bazancir İlk eğitim gününde şunları dile getirdi “Bu okulun amacı yaşamında zorluklar ile karşılaşan Diyabet hastalarına gündelik sorunlarının çözümünde yardımcı olmak ve hastalıkları ile birlikte daha kolay yaşamalarını sağlamaktır.”
Kamu Hastanele Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, “sadece eğitim yoluyla diyabet hastalığının birçok komplikasyonunu önlemek mümkündür. “Diyabet Okulunda” hastalar arasında kurulacak dostluklar ve paylaşımlarla benzer problemleri olan hastaların tanışmasını ve dayanışmasını da hedefliyoruz. Hafta da 2 gün periyotlar halinde sürecek olan eğitimlerimize katılmak için tüm diyabet hastalarını Diyabet Polikliniğimize davet ediyoruz” denildi.
“Konuyla ilgili Bingöl Devlet Hastanesi başhekimi Uzm.Dr.Alı Ekin ise şunları dile getirdi; “Dünya üzerindeki en önemli, yaygın ve kronik hastalıklardan biri olan diabetesmellıtusun, hastaların farkındalığının arttırılmasıyla uzun dönem komplikasyonlarında azalma sağlayacağı açıktır. Hastaların hastalıklarını tanımalarıyla daha kaliteli bir yaşam standardının devamının sağlanması için bu program kapsamında 2 günlük eğitimle hastalarımıza diyabet okulu diploması verilecektir Emeği geçen başta Endokrinoloji uzmanımız Uzm.Dr.Süleyman Baldane olmak üzere tüm herkese teşekkür ediyorum.”
 

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat