SON DAKİKA

HDP Solhan İlçe Kongresi Yapıldı

Bu haber 25 Eylül 2017 - 16:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Halkların Demokratik Partisi Solhan İlçesi 2’nci Olağan Kongresi yapıldı. Yapılan kongrede HDP Solhan İlçe Başkanı Übeyit Özer, yeniden seçilerek güven tazeledi.

Halkların Demokratik Partisi Solhan İlçesi 2’nci Olağan Kongresi yapıldı. Yapılan kongreye HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy katıldı. Özsoy, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki referandum tartışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu.
Halkların Demokratik Partisi’nde 01 Eylül 2017’de başlayıp 15 Kasım 2017 tarihlerine kadar devam edecek olan Tüm İl ve İlçelerde yapılacak olan Kongre süreci başladı. HDP Solhan ilçe teşkilatı 2’nci Olağan kongresi yapıldı.
24 Eylül 2017 Cumartesi günü HDP Solhan İlçe Teşkilatı’nda yapılan kongreye HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy da katıldı. Kongrede yaptığı konuşmada geçmiş yönetimde olanlara teşekkür eden ve yeni yönetime bulunacaklara da başarılar dileyen Özsoy, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ndeki referandum tartışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.
Özsoy, “Kürtler Ortadoğu da var, şuan bütün dünya onları konuşuyor. Kürtlerle ne yapacaklarını bilmiyorlar, savaşsa Kürt eskisi gibi savaşmaz diyorlar. Bizim elimizde boş değil. Kürtlerin örgüt birlikleri var, askeri güçleri var, dünya ile kurdukları ilişkiler var. Uluslar arası ve bölgesel konjektör de yüz yıl sonra Kürtlere bir siyasal statü imkanı fırsatı sunmuş. Bu açıdan bakıldığı zaman yüz yılda hiç olmadığı kadar iyi durumdayız ve tamda bunun için inanılmaz derecede bir vahşet dalgasıyla karşı karşıyayız. Tek başına iktidar olmak istediler oldular, ardından Davutoğlu’nu gönderdiler. Yanına aldıkları adamlara bakın, Devlet Bahçeli, Doğu Perinçek, Eski Ergenekonda yargılanan isimler, ne kadar özellikle Irak ve Suriye’de Kürtlerin kazanımlarına karşı ne kadar büyük tepki gösteren varsa milliyetçi cephe kurmuş, Kürtler nerede olurlarsa olsunlar bir hak sahibi olmasınlar diye siyaset yapıyorlar” dedi.
ÖZSOY, “TÜRKİYE, SİYASAL VE YÖNETSEL BİR KRİZ İÇERİSİNDE…”
Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da eleştiren Özsoy, “Dönem dönem, iktidar sözcüleri ‘Kürtlerle bir sorunumuz yok, bizim teröristlerle sorunumuz var’ diyor. Perde açıldı, gerçek hiç de öyle değil. Kürt yönetiminde bir referandum tartışması var. CHP’siyle, MHP’siyle, AKP’siyle hepsinin yaptığını görüyorsunuz. Sizin meseleniz, iddia ettiğiniz gibi teröristlerle falan değil. Kürtler yarın Antartika’da, Kutup’ta bile hak iddia etse bunlar yan yana gelir, engellemek için ellerinden gelen çabayı gösterirler. Türkiye, siyasal ve yönetsel bir kriz içerisinde. Ekonomik, bölgesel krizler derinleşiyor. Avrupayla içine girdikleri ilişkileri biliyorsunuz. Dün Almanya kredilere sınırlandırma kararı aldı. Avrupa ile kriz var, yansımaları sürüyor. Ortadoğu’da Katar hariç diğer bütün ülkelerle sıkıntı yaşıyor. Rusya ile ilişkiler devam ediyor gibi görünüyor öyle bir şey yok. Rusya Afrine YPG ile birlikte asker koydular hala Türkiye’den domates bile almıyorlar. İçerde ve dışarıda kavga ederek bir yere varamazsınız. Ahkam kestiklerinden sonra gidip özür diliyorlar. Erdoğan, ‘Esad 400.000 kişinin katilidir, Esad gidecek’ diyordu. Şimdi yine Esad’la bir olup Kürtleri boğmak için taviz üstüne taviz veriyor. Şu an Esad’la, Irak’la, İran’la tekrar anlaşıp Kürtlerin kazanımlarını bastırmak için elinden geleni yapıyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Başkanlık seçimlerinde ‘başkanlık seçimlerini destekleyin’ mesajları veriyordu. Destekliyor musunuz? Alın size işte. Karşılığında da bunu görüyorsunuz. Bu devletin, şunu hazmetmesi gerekiyor. Yeni bir Ortadoğu kuruluyor. İsteseniz de, istemeseniz de kurulacak. Kimse size sormaz. Kürtler Türkiye’de, İran’da, Irak’ta ve Suriye’de 4 parçada, yaşadıkları yerlerde Kürtler, yüz yıldır mücadelesini verdikleri siyasal statü haklarını istiyorlar. Başka bir şey istemiyorlar. Kendilerinden İngiliz ve Fransızların gasp ettikleri siyasal statü hakkını istiyor. Diyorlar ki biz bir halkız, kendi halkımızla kararlarımızı almak istiyorlar. Karşılığında Türkiye’de sosyal demokratım diyen CHP’sinden, MHP’sinden AKP’sine kadar herkes tek yumruk olmuş, yeni Ortadoğuda’da Kürtlere yer vermeyeceğiz diyorlar. Mesele budur.”
Kongrede konuşmaların ardından partililer seçime gittiler, seçimin ardından partililerin dilek ve temennileri alındıktan sonra kongre tamamlandı.
Yapılan kongrede HDP Solhan İlçe Başkanı Übeyit Özer, yeniden seçilerek güven tazeledi.
Solhanınsesi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat