SON DAKİKA

Gümüşhane Heyeti Bingöl'de Ağırlandı

Bu haber 22 Eylül 2017 - 10:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen ‘Kardeş Şehirler Projesi’ kapsamında Bingöl-Gümüşhane buluşması gerçekleşti.
‘Kardeşlik Yemeği’ programında konuşan Belediye Başkanı BARAKAZİ şunları söyledi: “Gümüşhane’den en güzel duygularla buraya gelen kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz. Bu kardeşlik İnşallah baki olacak, İnşallah gelecekte de sadece bu iki şehir arasında değil, ülkemize de, insanlığa da örnek teşkil edecek pek çok güzelliklere buradan imza atmış olacağız.”
Yaptığı konuşmada Bingöl Valisi Ali MANTI ise şunları söyledi: “Ben Gümüşhane’de söyledim, bizde Bingöl olarak sizlerin gösterdiği kardeşliği misliyle göstereceğiz. Biz aynı coğrafyanın, aynı ülkenin insanlarıyız. İnşallah aramızda ölene kadar bir kardeşlik, bir dostluk oluşur. Gümüşhane ile kardeş olmamızdan dolayı çok mutlu oldum. Gümüşhane’yi ilk kez gördüm, insanları çok iyi. Zaten bizim milletimizin de özü temiz, bütün illerimiz güzel. Bizim ülkemiz Anadolu, ana toprağı, bütün mazlumların, mağdurların sığındığı topraktır. İnşallah ülkemizdeki ufak tefek böyle bizleri rahatsız eden eşek arısı vızıltıları var, bunlar en kısa sürede bertaraf edilecek. Ülkemizin her tarafı birbirinden güzel. Hepinize çok teşekkür ediyoruz, ufak tefek kusurlarımız olursa af ola.”
20 Eylül sabahında Hacı Hıdır Camii önünden Vali Ali MANTI’nın katılımıyla Dörtyol mevkiine kadar kardeşlik yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe Vali Mantı’nın yanı sıra Gümüşhane heyeti, ilimizdeki kurum amirleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ziraat Bankası önünde tamamlanan yürüyüş burada Sayın Valimizin konuşmaları, Ozan Hacı GÜRHAN’IN ‘Ben Anadolu’yum’ şiirini okuması ve folklor ekibinin gösterisi ile tamamlandı.
Daha sonra tarihi Aşağı Çarşı bölgesi ve İsfehan Bey Camii ziyaret edildi. Öğle yemeği için Haserek-Çaharçıme’de kardeşlik sofrası kuruldu. Bingöl’ün soğuk suyu, temiz havası eşliğinde gerçekleşen kardeşlik sofrası sonrasında halay çekildi. Şehirdeki serbest gezi sonrasında Ilıcalarda kaplıca ve akşam yemeği programı yapıldı.
Yemekten sonra konuşan Gümüşhane Valisi Okay MEMİŞ, “Gümüşhaneliler olarak kardeş şehir Bingöl’de bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Yaklaşık bir ay önce Bingöllü hemşerilerimizi ağırlama fırsatını yakaladık. Kısa süre içinde Gümüşhane’nin kültürünü, doğa güzelliklerini gelen Bingöllü hemşerilerimizle beraber gezdik, ziyaret ettik. Şimdi de bizler Bingöl’deyiz. 20 yıl önce Bingöl Genç ilçesinde iki yıl görev yaptım. Bana göre Genç ilçesi sadece Doğu Anadolu’nun değil, Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biridir. Murat Nehri’ne sırtını dayamış insanıyla, doğasıyla güzel bir ilçedir ama terör nedeniyle insanları mağduriyet yaşamıştır. Bütün makamlar gelip geçicidir, önemli olan insanlara olduğunca eşit ve adil bir şekilde hizmet etmektir. Gerçek manada insanlara hizmet etmek kamu görevlisinin en önemli vazifesidir. Güç, çıkar ve şer odaklarına değil, gerçek manada mağdur kim ise onların valisi olmaya çalışıyoruz” dedi.
Bingöl Valisi Ali MANTI ise yaptığı konuşmada ‘Kardeş Şehirler Projesi’ kapsamında Bingöl’de bulunan Gümüşhaneli heyeti ağırlamaktan memnun olduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Millet olarak inanan ve birbirini seven; değerlerine, vatanına bağlı bir ülkeyiz. Tarihin biçtiği misyonu yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Biz inanıyoruz ve her yerde söylüyoruz: Dünyadaki mağdur ve mazlumların yegâne sığınağı Anadolu’dur. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzer bu ülkeye hizmet eden bütün vatandaşlarımıza, kimin emeği varsa herkese teşekkür ediyoruz. Bu ülkeyi evlatlarımıza doğru bir şekilde bırakmak gibi bir mükellefiyetimiz var. Bu sorumluğu bugün biz taşıyoruz yarın bunu evlatlarımız taşıyacak. Namuslu ve şerefli bir şekilde, kurallarına uygun bir şekilde bu sorumluluğu devir etmemiz lazım.”
21 Eylül Perşembe günü Gümüşhane Valisi, Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet Valimiz Sayın Ali MANTI’yı makamında ziyaret ettiler. Burada bir konuşma yapan Gümüşhane Valisi Sayın Okay MEMİŞ: “Yıllar sonra Bingöl’de olmaktan büyük bir heyecan duyuyorum. Bingöl İnsanı sıcaklığından ve misafirperverliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Hepimiz burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Gösterdiğiniz yakınlık ve samimiyet için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
Daha Sonra konuşan Bingöl Valisi Ali MANTI ise şunları söyledi: “Gümüşhane’ye misafir olduğumuzda gördüğümüz üst düzey ilgi ve alaka heyetteki her bireyi derinden etkilemişti. Öncelikle bunun için tekrar teşekkür ediyorum. İçişleri Bakanlığı tarafından takip edilen ‘Kardeş Şehir’ Projesi ile başlattığımız süreç inşallah toplumun bütün fertlerine yayılarak hayırlı neticeler verir.”
Daha sonra Bingöl Valiliğince hazırlanan hediyeler Gümüşhane heyetine takdim edildi. Program Solhan ve Yüzen ada ziyaretleri ile devam etti. Aynı günün akşamında ise Genç İlçesi ziyaret edildi, Genç Kültür Merkezinde tanıtım filmi gösterimi yapıldı.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat